Älkää nyt syökö minua, sillä tämä tuli varmaankin väärään paikkaan. En vaan tiedä mihin kuuluisi...
Niin siis mitä mopokortin ajaminen maksaa?? Ja kertokaa muutenkin mopokortin saamisesta, en tiedä siitä itse oikeastaan mitään :O
MOPOKORTTI??
18
9546
Vastaukset 18
- hakusananalla
Niin pitäs löytyä apuja ongelmaasi !
- Mopoilia
Maksaa 41€ poliisi laitokkelle ja 14.50€ maksaa jokainen yrityys päästä teoria koe läpi. Teoria kokeeseen kuuluu 10 kuvaa joista saa mennä 3 väärin ja 15 kysymystä joista saa mennä myön 3 väärin.. Ikä raja on 15 vuotta eikä päivääkän alle. Ja korjaan lausuntoasi sillä että, mopokorttia ei ajeta vaan se tehdään.
Ja huomenna meinasin syyä sut päivä ruuaksi. Turvallisia mopoilu hetkiä.. Elä kaada mummoja..! - metalchild
mulla ainaki makso 40 € ku kyttikselle joitain papereita vietiin ja sitte ne kuvat 5 € sitte yrittämiset makso 17 € kerta. ja mä olen vasta ton mopokortin suorittanu!
- Mopoilia
No kait se sitte on nii ku mä suoritin sen 2 vuotta sitte eli en välttämättä muista oikein.
- mems.
http://www.moponetti.com/
niin tuolta sivulta löytyy vähän kaikkea :>- Just kortin suorittanu...
Täältä löytyy ohjelma jolla pystyy vähän harjotteleen m kokeeseen. pystyy myös maksullisesti tekeen sellasii harjotus testei m,t, ja parista muusta ajokortti luokasta. Suosittelen, oli nimittäin aika samanlainen se oikee testi kun siinä ohjelmassa. Tästä voi ladata ohjelman http://pii2.pp.fi/Mopo50.exe tai mennä sen nettisivuille http://www.sompsa.fi/.
- habbarsbabbara
moikka.. =) no.. ekaks ainaki pitää olla 15v.. =) ja sit soittaa katsastusasemalle ja kun on päässy läpi ni poliisista hakemaan kortti ja ajolupa. se on semmonen n. 80e eri erissä. sit on tietty mopon tms. hankinta uudet maksaa väh. tonnin ja useimmat paljon enemmän. sekä kypärä siinä satasen paikkeilla vaikka jotku sano että makso monta sataa.. mut en tiiä siitä. ja bensa maksaa. ja vuosimaksu (niinku autoissa on autolupamaksu)yli parisataa.. se tekee sit väh. 1200e plus bensat useesti.. =( vastaa jos kaipaat muuta juttuseuraa. t.tänä vuonna 14 täyttävä teini.. =)
- Jonduli
Ajoluvan saa samantien katsastuskonttorilta kun on suorittanut kokeen hyväksytysti läpi. Ajoluvan ja passin kanssa sitten saa ajella siihen asti et virallinen kortti saapuu. Vaan kortti haetaan poliisilta. (sori, on pakko olla tällänen pilkunnussija)
- kortillinen
nyt meni kyl väärin, ensinnäkin EKAKS pitää mennä vanhempien kanssa poliisi asemalle täyttelemään ajokorttihakemusta mopokorttiin ja viedä sinne 2 passikuvaa 40 euron kera ja sitten seuraavana päivänä vaikka soitat katsastus asemalle ja varaat ajan ja sitten vaan 15€(voi vaihella mulla ainaki oli 15) kanssa sinne muista ottaa passi tai joku muu kuvallinen henkilöllisyys todistus mukaan (äitikin käy:D) ja läpäset testin ja saat ajoluvan ja jonkun ajan päästä kortinkin (ajoluvalla saa ajaa).
- Jonduli
En jaksa noita muita vastauksia lukea.
Eli siis. Mopokorttiahan ei ajeta. Käyt vaan kirjallisissa kokeissa. Viime kesänä/syksynä täällä Lappeenrannassa se makso 14euroa se kokeen tekeminen ja tänä vuonna 17euroa. Ite kortti maksaa sitte 40euroa, ainakin täällä päin.
Mopokorttia varten tarviit sellasen "mopokirjasen" minkä saat autokoulusta, se maksaa kanssa jonkin verran (5-15euroa, riippuen minkälainen kirjanen se on). Autokoulussa ne osaa myös vastata kaikkiin siun kysymyksiin paremmin ku kukaan muu (en nyt tarkota tätä pahalla ketään kohtaan). Kannattaa ihan rohkeesti mennä lähimpään autokouluun ja kysyä sieltä. Ja ennen ku saat mennä kirjalliseen kokeeseen siun pitää olla vähintään 15-vuotias. Sitä ennen saat kyllä jo harjotella siihen ja lukea sitä kirjasta.- Marika=D
Toi oli hyvä ja tiivistetty vastaus.. :D MIe meen tos Tammikuus2007 sen suorittamaa tääl Imatral.. :D Nyt jo pänttäilen, ja iha hyvi on tähä mennes menny.. :)
- kysyn, pian kokeeseen!
Lål kirjoitti:
Niin jos lukee ton moponetin harjotukset hyvin, niin pääsekö sillä tosta kokeesta läpi? :) tai siis niin ku sitää virallisesta sitten katsastusasemalla.
- NoobMaster
kysyn, pian kokeeseen! kirjoitti:
Niin jos lukee ton moponetin harjotukset hyvin, niin pääsekö sillä tosta kokeesta läpi? :) tai siis niin ku sitää virallisesta sitten katsastusasemalla.
Mopo kortti maksaa nykyään 80€. Koska kirjallisen kokeen lisäksi, tulee nykyään ajo koe, ja se on nostannut hintaa noin 40 eurolla...
- grt
NoobMaster kirjoitti:
Mopo kortti maksaa nykyään 80€. Koska kirjallisen kokeen lisäksi, tulee nykyään ajo koe, ja se on nostannut hintaa noin 40 eurolla...
äälio ei siinä mitään ajo koetta ole. SAATANA HANKI AIVOT
- mopottelia
Halvimmillaan saat uutena sellasen kiinalaisvalmisteisen skootterin, joka maksaa 600e-700e. Merkkiskobat meneekin sitten sinne 1000e
- juupa juu
Hei! Itse olen hankkinut mopokortin jo vuonna 2005 kun olin silloin se 15-vuotias! Ja minulla mopokortti on ollut jo jonkin 4-vuotta jo käytössä sekä skootteri on ollut omistanut, mutta myyntiin kun lopetin ajamisen tuossa vuosi sitten bensan takia. :o
Mopokortti teorian jos pääsee läpi ekalla on hyvä itselläni oli yhdestä kiinni, että pääsin läpi eikä tarvinnut uusia ja oli eräs CD-levy, josta opettelin ne teoriat jotta oli helpompaa päästä läpi! :) Mutta kun unohdin nii oli yhtä vajaa että en joutunut uusia. :)
Että niin. Maksuista en muista mitään, koska siitä on se nelisen vuotta niin.. Mutta kaikki väittää, että pian mopokortti kallistuu aika paljon, silloin ei kannattaisi hankkia mopokorttia jos kallistuu vain ajokortti sen sijaan! :)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971890
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391303Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i1271058Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29953S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant33860Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41838KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi16768Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul35754- 71747
Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68720