Pärnu

Kertokaa te jotka olette olleet Pärnussa hotellimatkalla mihin kannattaisi kahden 40 naisen varata viikko. Emme halua varsinaista kylpylämatkaa hoitoineen vaan shoppailla, käydä vain joissakin hoidoissa esim, kasvo manikyyri...ehkä kampaajalla.
Onko syyskuussa iltamenopaikkoja siellä?Entäpä hyviä ruokapaikkoja. Hotelli saisi olla tasokas mielellään. Kiitos etukäteen asiallisista mahdollisista vastauksistanne.
3816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen käynyt itse Pärnussa pari kertaa ja kaupunki on kuin tehty hemmottelulomakohteeksi. Minä vain en ole yöpynyt hotelleissa joten niistä ei henk.koht kokemuksia, mutta vinkeiksi hyvältä paikalta keskustasta löytyy ainakin kaksi sympaattista ja viehättävää:

http://www.victoriahotel.ee on jugend tyylinen rakennus ihan keskustassa, lähellä Rüütlin-ostoskatua ja ainakin sen ala carte ravintolaa voin lämpimästi suositella herkkuillalliselle pitkän kaavan mukaan

www.seegimaja.ee osoitteesta löytyy Hotelli
St. Peterburg, jonka miljöö on hieno ja sijainti yhtä hyvä kuin Viktorian. Itse Seegimaja on keskiaikainen ravintola Tallinan Olde Hansan tyyliin, mutta ruoka voi olla vähän "pliisua".

Tosi hieno, mutta hinnakas on Ammende Villa
www.ammende.ee. Täällä yöpyi Paavo Lippunenkin EU-johtajien kokouksen aikaan...

Gourmet-illalliselle voi myös suositella Scandic Rannahotellin ala cartea, siellä ruoka on aina ollut todella hyvää. Rannahotelli on miljööltään hieno, entisöity funkkishotelli, paikka kesällä meren rannalla aivan upea, mutta keskustaan ostoksille on pieni kävelymatka.

Kauneushoitoloita on keskusta pullollaan, mutta jos kaupungissa on täyttä ja ajat hoitoihin "kiven alla" kannattaa pirauttaa Spa-hotellin (Tervise Paradisin takana rannalla) kauneushoitolaan, sinne mahtuu kaverin kanssa vaikka yhtä aikaa, paikka on fiksu ja kimppataksi ei paljon maksa. Samoin hoidot eivät ole "hienommissakaan" paikoissa pikkupuoteja kalliimpia, joten kannatta satsata paikan viihtyisyyteen :0)

Nyt heinäkuussa sain perushoidot hintaan ranskalainen manikyyri 200 ja jalkahoito 150 kroonia keskustassa. Hoitoloissa on hinnastot, joista voi sitten valita mieleisensä kuorinnat, naamiot, jnejne, joten homma toimii.

Rüütlin lisäksi sateisen päivän voi viettää keskustan PortArthur I ja II:ssa, kaksi ostoskeskusta vierekkäin kaksi korttelia Rüütliltä. Ykkösestä löytyy mm. suuri ja edullinen kenkäparatiisi...

Oikein rentouttavaa lomaa!

Äänestä

mene Tallinnaan ja Piritaan? Pärnu on eläkeläisten paikka ja paikka on ihan kuollut. Tallinnassa on jo eri menoa ja lähellä.

Äänestä
  • Tallinnassa pääsee rahoistaan eroon joko hintojen puolesta tai sit ryöstetään. Pärnu on oikeesti hieno paikka ja hintataso Tallinnan aluetta huomattavasti halvempi. Ja nättiä seutua muutenkin. Kannattaa käydä, tervemenoa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hotellit? kirjoitti:

Kertokaa te jotka olette olleet Pärnussa hotellimatkalla mihin kannattaisi kahden 40 naisen varata viikko. Emme halua varsinaista kylpylämatkaa hoitoineen vaan shoppailla, käydä vain joissakin hoidoissa esim, kasvo manikyyri...ehkä kampaajalla.
Onko syyskuussa iltamenopaikkoja siellä?Entäpä hyviä ruokapaikkoja. Hotelli saisi olla tasokas mielellään. Kiitos etukäteen asiallisista mahdollisista vastauksistanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu