Häälahjaksi viiskymppisille?

Sulhasen tytär

Tervehdys!

Tarvitsen apua häälahjan kanssa..
Mitä voi antaa/ostaa häälahjaksi parille, josta molemmat ovat jo 50 vuotiaita? Koti on jo perustettu ajat sitten ja tavaraa kertynyt jo liiaksikin.
Rahaa he tuskin haluavat/tarvitsevat.
Laittakaa pienimpiäkin vinkkejä!

Kiitos jo etukäteen! :)

4

770

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huh hellettä

      Lahjahan voi olla kulttuurin suurkuluttajille vaikka jonkun teatterin lahjakortti. Tai jos laitatte useamman porukalla, voitte vaikka ostaa lahjakortin johonkin kauempana sijaitsevaan teatteriin lahjakortti hotelliin. Esim. Helsingissä asuvalle voisi olla mukavaa käydä teatterissa Tampereella ja yöpyä siellä.

      Intohimoisille penkkiurheilijoille voisi harkita vaikka jonkun seuran kausikortteja tai lippuja tiettyyn määrään kotiotteluita.

      Tai jonkun harrastuksiin liittyvän lehden vuosikerta.

      Tässä tuli vähän vinkkiä siitä, miten voisit ongelmaa purkaa. Olen itsekin viisikymppinen ja avioiduin kolme vuotta sitten. Me kävimme hissukseen maistraatissa ja sen jälkeen kahdestaan syömässä. Mutta jos olisimme pitäneet pienet juhlat, juuri tuollaisia lahjoja olisimme arvostaneet.

      • vanhamorsian

        Meidät vihittiin jokunen vuosi sitten, olin itse silloin 49, mieheni 57.

        Lapsiltamme saimme silkkiset lakanat, siis alus- ja pussilakanat ja tyynyliinat. He olivat itse ommelleet ne, jokainen oli ottanut osaa hommaan, olimme varsin otettuja :)

        Mokkakeittimen saimme myös.

        Eräältä ystävältä olin kinunnut yhtä piirasreseptiä, ei mokoma koskaan antanut sitä minulle....mutta häälahjaksi saimme sydämenmuotoisen piirakkavuokan ja resepti oli mukana :)

        Eräs ystävämme oli sorvannut meille todella ison visakoivumaljakon :)

        Posliininmaalaajaystävämme antoi hyvin yksilölliset kahvimukit :)

        Saimme myös lahjakortit hierojalle....että kuntoudumme häistä ;)

        Oli todella ihanaa saada itsetehtyjä lahjoja. Koska itsekin teemme käsillämme kaikenlaista, annamme niille suuren arvon. Sen tietää, että kun joku itse tekee, hän tehdessään ajattelee saajaa :)


    • JeminaK

      Isäni meni viisikymppisenä uudelleen naimisiin, morsian on saman ikäinen. Ostimme veljen kanssa hääparille pullon Dom Perignon -shampanjaa, mukana tuli hieno puukotelo. Isäni ja vaimo säästivät tämän arvokkaan pullon vuoden päähän, ja joivat sen siis ensimmäisenä hääpäivänään.

      He arvostivat lahjaa, ja hyvältä maistui kuulemma. Lahja on myös aika ylellinen - tuskin sitä ihan heti itselleen tulisi ostettua noin arvokasta shampanjaa, pullo Domppaa maksaa Alkossa jotain 120 €.

      Toivottavasti hyvä lahjaidea löytyy!!!

    • ???????

      että pöytähopeat ovat kivoja lahjoja....esim.juustohöylä kaiverruksilla tai kahvi lusikat jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      439
      1918
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1247
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      70
      1144
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1137
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      994
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe