Sain eilen kanoja ja pari kukkoa. Kanoilla aivan kamalan pitkät kynnet ja kukoilla mahtavat kannukset (niitäkö ne ovat?). Entinen omistaja sanoi kerran yrittäneensä leikata jonkun kanan kynnen, mutta oli alkanut vuotaa kamalasti verta ja kana oli jo mennyt huonoon kuntoon.... Mitä niille pitäisi tehdä?
kanojen kynnet
11
3586
Vastaukset
- - -- -- -
meillä ei kanojen kynsistä ole ollut juurikaan huolta, leikattavan en ole kuullut ikinä kynsiä kanoilta.
Kynnet hioutuvat ja pysyvät kunnossa, kunhan kana pääsee kuopsuttelemaan esim. hiekkaa tai maata.
Kannuksista on keskusteltu -vähän- täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000024&conference=1500000000000141&posting=22000000017213108- ippu
kesäkuussa kyselin kannusten leikkuusta. Leikkasin niitä koirankynsisaksilla aina vähän kerrallaan , tuo värimuutos on hyvä merkki. Meilläkin saa vielä ennen talvea näköjään leikata , niin ei kasva talvella niin pitkiksi.Vaikka on hiekka ja sora aitaus ei näytä kynsien kasvuun vaikuttavan. Kannuksetkin on kasvaneet sen viisi senttiä jonka uskalsin leikata , taas 15 sennttiset joten sama edessä. Kaveri kyllä pitää olla että saa kunnolla pidettyä paikoillaa
- Sany
jäljillä olen minäkin edellisen kanssa. Ei koskaan olla leikattu kanoilta kynsiä. Koeta laittaa hiekkaa johonkin nurkkaan,siis suht hienoa,niin kyllä siellä ruopivat kynnet hienoiksi! Kannuksillekaan ei olla mitään tehty.
- "uus"maalainen
kynnet ovat todella järkyt. Yritin tänään seurata miten liikkuvat niiden kanssa, mutta ovat vielä niin arkoja. Hiekkaa hain jo aamulla, ja tällä hetkellä ovat ulkoilemassa vanhan navetan betonipohjan päällä, jossa on vain vähän maata päällä eli jos intoutuvat kaivamaan, niin eiköhän se betonilattia kynsiä lyhennä;)
Ja vakavasti ottaen, soitan huomenna eläinlääkärille, mitä on mieltä....- sakset
Ei ne lyhene itsestään jos ne on niin pitkät että taipuvat tavallaan kyljelleen ja taaksepäinkin kyllä ne pitää leikata leikkaa vähän kerrallaan ja koiran kynsisaksilla
- 2006
moi no kyllä meillä leikataan silloin tällöin kynsii vaikka kuoputtavatkin maata , pikkusen vaan kärjestä poikki niin hyvä tulee ja riippuu kynnestä tietty niin näkee mustempaa kynnen sisällä niin sielä on verisuonia niin ei niin paljoa et alkaa vuotaan verta..
- ,.,
Meillä on kanoja ollut ja tulee varmaan vielä pitkään olemaan.
Koskaan ei ole kynsiä leikattu.
Kanalan pohjana on turvetta ja kesäisin kanat pääsee pihalle, hiekalle. Kuoppia kaivavat molempiin eikä kynsissä ole mitään ongelmaa ollut. - on lyhentää
Minä leikkaisin ne. Jos saat toisen kaveriksi pitämään taskulamppua kynnen toiselle puolella ja läpivalaisemaan kynnen, niin näet kuinka paljon voit leikata.
- kokenut kanankynnenleikkaaja
Kyllä ne ylipitkät kynnet pitää leikata. Jos ne on jo kasvaneet liian pitkiksi niin eivät välttämättä lyhene ja itsestää lyheneminen kestää niin kauan että voihan olla että kana ei saa kynsineen edes liikuttua niin paljon.
Kana vaan tiukasti kainaloon, siivet käden alle, ettei räpistele ja varovasti kynnet pois. Harjaantumattoman kannattaa ottaa kaveri joka pitää kanaa. Kynnestä näkee, mistä alkaa tumma osa, niin sitä ei leikata, tai alkaa tulla verta. Aluksi voi leikata vain ihan päästä.
Vastaus on ehkä myöhässä mutta ehkä jollekin on iloa. - Kanatyttö
Meillä on kanoja myös.
Yhden kynsi on vähän kärjestä katkennut, mutta roikkuu vielä mukana.
Mitä sille pitäisi tehdä?- Kanatyttö
Ja siis voitteko vastata nopeasti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253140Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122289Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.722168Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051941Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥421439Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta161355Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096