Hommasin Topfieldin digiboksin kaapeliverkkoon, mutta asennuksessa ei löytynyt yhtään kanavaa. Tiedän, että taloyhtiössämme (1955 tehty) on paskat verkot, mutta voiko tosiaan noin paska olla ettei yhtään kanavaa löydy?
Onko kellään vastaavia kokemuksia?
Onko kellään vastaavia kokemuksia?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pitää nyt varmistaa yksi asia: otsikossa mainitset antenniverkon ja itse tekstissä, että olet hankkinut kaapeliboksin. Tarkoititko siis antenniverkolla sitä kaapelisysteemiä eli vain ajatuskatko?
Nimittäin sittenhän ei ole mikään ihme jos kanavia ei löydy, jos asut antennivastaanoton piiriin kuuluvassa kämpässä ja sulla on kaapeliin tarkoitettu digiboksi.
Sen verran sekoitin, että tarkoitan taloyhtiön jaettua KAAPELI-verkkoa, vaikka puhuin antenniverkosta.
Eli boksin pitäisi olla yhteensopiva.
analogiselta puolelta ?
TV kyllä löytää analogi-kanavat, mutta niissä on aika kohinainen kuva ja vanhassa töllössä oli joillain kanavilla ongelmia saada teksti-tv:lle riittävä signaali.
boksia. Maksatko muuten mitään kaapelitv-maksuja. Ehkä et ole liittynyt kaapeliverkkoon.
Voi olla että taloyhtiössänne on ns digivalmius antenniverkon (DVB-T) bokseille.
Taloyhtiössä on kaapeliverkko ja pitäisi olla DVB-C, jos yleensä mitään digivalmiuksia on.
Ei alkanut toimimaan, joten vein digiboksin takaisin kauppaan ja vaihdoin sisäantenniin, jolla sain DVB-T kanavat näkymään TV:n omalla digivirittimellä. Nyt vaan jää kahden virittimen ja kovalevytallentimen autuus odottelemaan hetkeä jolloin taloyhtiön verkko kunnostetaan.
Sepä kiusallinen juttu onkin, että monissa taloyhtiöissä ei ole tajuttu ottaa tätä digivalmiuteen hankkiutumista asiaksi aikaisemmin. Omassa yhtiössä homma onneksi hoidettiin kuntoon jo vuosi sitten.
Ensi keväänä on taas yhtiökokoukset edessä ja päätöksiä voi - siis pitää - tehdä, mutta se onkin toinen juttu, että onko ensi kesänä mitenkäkin urakoitsijoita käytettävissä: mattimyöhäiset varmaankin työllistävät antenniliikkeitä aika lailla hyvin, joten voi olla vaikeuksia saada palvelua heti kun sitä päätetään tarvittavan - jonoja ja odottamista tullee.
Eikös asukkailla ole äänivaltaa siellä ?
Miksei asukaskin voisi ehdottaa ks. kokousta kokoon , tuon digiverkoston vuoksi aikaisemmin ?
Vanhoihin yhteisantenniverkkoihin on viime aikoina tehty digivalmius QAM-tekniikalla. Näin meidänkin rivariyhtiössä. Etuna pienet kustannukset, kun kaapeleita tai rasioita ei tarvitse uusia.
Tarvitaan siis todellakin C-mallin boksi, mutta sellainen ei välttämättä löydä automaattihaulla oikeita taajuuksia, sillä ne taajuudet voivat olla "epästandardeja"; esim. meillä n. 250MHz. Itsellä ei Nokian C-boksi löytänyt mitään eka haulla, mutta kun syötin taajuudet ja jotkut parametrin sille käsipelillä, niin johan alkoi workkia!
Yleensä näissä tapauksissa info noista eri kanavanippujen taajuuksista ja muista asetuksista kyllä löytyy talon ilmoitustaululta tai jopa asukkaille lähetetyistä tiedotteista!
Meillä on TV-verkkoon koskettu viimeksi 80-90 lukujen vaihteessa, kun on liitytty kaapeli-TV:hen. Ei meillä mitään QÄMmejä ole lisäilty sen jälkeen, eli perus -C kaiken järjen mukaan pitäisi toimia.
Meillä analogiakanavat näkyvät kaapeliverkossa hyvin, mutta samassa kaapelissa olevat digikanavat vaativat antennivahvistimen. On kokeiltu useammallakin boksilla. Mistä lienee on tuokin taas kiinni.
vielä kerran uudelleen.
Itselläni Topfield ei heti löytänyt kaikkia ilmaisia kaapelikanavia, mutta ostin kunnollisen antennijohdon, niin jo löytyivät loputkin kanavat. Signaali oli ilmeisesti liian heikko ja johto huono.