Olen uuno kun en tiedä, kuka maksaa omistusasunnoksi ostettavan asunnon välityspalkkion. Myyjä vai ostaja?
t. hoomoilanen
t. hoomoilanen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
se on myyjä
lopulliseen hintaan se on tietysti leivottu.
koska se sisältyy myytävän asunnon hintaan.
ostajan selkänahasta hinta peritään, mutta välittäjän kanssa sopimussuhteessa on myyjä ja hän summan välittäjälle suoraan suorittaa.
Ei siis kannata muutaman kuukauden liksaa antaa pienestä välitystyöstä joita myyjällä on kymmenittäin samanaikaisesti.
Myyjä maksaa välityspalkkion välitysliikkeelle, ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,6% valtiolle myyntihinnasta laskettuna, kauppakirjan allekirjoituspäivänä, mikäli on ensiasunnon ostaja veroa ei tarvitse maksaa. Kiinteistössä prosentti on 4 %
Se maksaa joka on antanut toimeksiannon, joten useimmiten se on myyjä. Liäski tulee mm entisellä nimellään leimavero joka on 1.6%. Tästä vapauttu jos on hankkimassa ensimmäistä asutoaan ja on alle 40 v.