Matkalla Uruguayhin

_pertta

Lennot Uruguayhin, Montevideoon, varattu! Tammi-helmikuun taitteessa olisi tarkoitus viihtyä maassa kaksi viikkoa. Kyseessä on ensimmäinen kertani Etelä-Amerikassa, joten nyt olisi vinkeille ja tarinoille tarvetta. Kertokaa siis kaikki Uruguayssa käyneet, asuneet, matkustaneet, mitä tykkäsitte maasta ja muutenkin kokemuksianne. Olisin erittäin kiitollinen:)

Niin, ja mistä löytyy valtava taideteos (ilmeisesti kuitenkin sijaitsee Uruguayssa), jossa iso käsi nousee hiekasta? Tietääkö kukaan? Millä nimellä tunnetaan ja onko kenties Montevideossa vai jossain muussa rannikkokaupungissa?

7

3064

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n.o.r

      La Mano on teoksen nimi, ja sen on tehnyt chileläinen Mario Irrazábal. Sijaitsee Punta Del Estessä, nuorten suosimassa kalliissa Etelä Amerikan "Monacossa". (Kirjoittajan mielipide)

      Katso:
      www.puntadeleste.com/informacion_generada/informacion_item15.asp

      Jos menet Punta Del Esteen, on myös ihan "must" käydä casapueblossa:

      www.carlospaezvilaro.com.uy/casapueblo.swf

      Se on hotelli mutta samalla mahtava taideteos. Sinne pääsee sisälle ihmettelemään ylhäältä kalliolta (pääovesta) ja sisällä voi ottaa hissin alakertaan rantaan kahvilaan. Hotelli on näkemisen arvoinen parhaimmillaan juuri matkasi aikaan.

    • Victor

      Tervehdys,
      mulla olisi samanlaisia suunnitelmia eli tammi-helmikuun vaihteessa Argentiinaan ja Uruguayhin. Jos saan tiedustella: mikä on lentoreittisi, lentoyhtiö ja paljonko maksaa lennot ?

    • on ihana!

      Olin viime kevään Buenos Airesissa ja kävin Coloniassa. Se tuntui suorastaan keitaalta BA:n vilinän jälkeen! Suorittelen! Siellä on siirtomaa-aikaisia katuja ja ihanan rauhallista. Uruguaysta kannattaa EHDOTTOMASTI tulla käymään BA:ssa, laivalla Buquebusilla pääsee tosi helposti. Jos lattareihin lähtee, ei BA:ta kannata jättää kokematta, mulla jäi sinne ihan älytön ikävä!

    • pablo aimar

      mee käymään Sacramento de Colonia tai pelkkä Colonia -nimisessä kaupungissa. ei oo pitkä matka montevideosta, pari tuntia varmaa bussilla.
      Niin rento ja pieni kylä, tosi rauhallinen ja hyvä mesta chillata vaan. Rantoja on paljon, tosin niiden tasosta en nyt osaa sanoa, ei tullu paljoo käytyä, olin siellä vaan pari päivää mutta olis tehny mieli jäädä..
      Ja siellä on ihan mielettömän upee auringonlasku..Jo sen takia kannattaa siellä käydä.

      • Käytetään suomea

        Chillata? Voisitko ystävällisesti suomentaa?
        Miksi pitää jopa täälläkin briljeerata termeillä, jotka tuntee vain yksi sadasta?


      • Eletään 2000 lukuu!
        Käytetään suomea kirjoitti:

        Chillata? Voisitko ystävällisesti suomentaa?
        Miksi pitää jopa täälläkin briljeerata termeillä, jotka tuntee vain yksi sadasta?

        Öhöm... Chillata tarkoittaa hengata yms. Termi on yleisessä käytössä ja on slangia. Ihan yhtä tärkeä kieli kun tuo sinun kovin rakkaasta vaikuttava sivistyssanasto. Tulee englannin kielisestä sanasta chill out. Itse käytät briljeerata sanaa, joten turha on muille valittaa. Ihme, että olet internettiin löytänyt tuolla osaamisen määrällä ja nykyaikaisuudellasi.

        Kyllä itsesi nolasit...


    • Nacho

      http://www.uruguayamigo.com

      Osoitteesta löytyy kuvia, linkkejä ja paljon tietoa Uruguaysta.

      Suosittelen käydä Rochan maakunnan rannoilla. Olen itse uruguaylainen ja kävin nyt ensimmäistä kertaa mm. Punta del Diablossa ja oli aivan upea kokemus. Suosittelen! Kesällä on oikeasti todella kauniista seutua, upeita merimaisemia ja ihmisiäkin.

      Montevideossa on ihan "must" käydä viikonloppuisin katutorikaupoissa kuten "Villa Biarritz", "Tristan Narvaja" tai "Parque Rodo".
      Käy klo 00 eteenpäin "Ciudad Viejan" (Vanha- kaupungin) alueella, siellä on upeita baareja (musikkia livenä) ja hieno ilmapiiri.

      ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA MENE PELKÄSTÄÄN COLONIAAN!
      URUGUAYSSA ON MUUTENKIN PALJON NÄHTÄVÄÄ. COLONIA ON KAUNIS, MUTTA TUNTUU SILTÄ ETTÄ BUENOS AIRESISSA ARGENTIINALAISET BOIKOTOIVAT URUGUAYN TURISMIA SANOMALLA TURISTEILLE ETTÄ VAIN KANNATTAA KÄYDÄ COLONIASSA, SILLÄ SUURIN OSA HOTELLEISTA JA RAVINTOLOISTA ON HEIDÄN OMISTAMIA.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      53
      1414
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      19
      1084
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      693
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      500
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      499
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe