Uskomatonta. Olen vakituisessa työsuhteessa oleva nuori nainen. Palkka kuukaudessa 1985€/kk brutto. Luottotietoni on kunnossa. Olen ostamassa asuntoa johon tarvitsisin 125000€ lainaa. Tein lainahakemuksen erääseen pankkiin, josta sain aika tylyn vastauksen. He sanoivat, että kannattaa ostaa asunto puolison kanssa yhdessä ja pyysivät puolisoni palkkakuittia. Ilmoitin, että haluan ostaa asunnon yksin omiin nimiini. Muutamaa päivää myöhemmin tuli ilmoitus, että he suosittelevat asunnon ostoa edelleen puolison kanssa.
Haluan todellakin ostaa asunnon yksin. Kuukaudessa pystyn maksamaan n. 700€ lainaa pois. Olen aivan äimistynyt, koska kuvittelin saavani lainan. Mikä neuvoksi? Pankin vaihto?
Haluan todellakin ostaa asunnon yksin. Kuukaudessa pystyn maksamaan n. 700€ lainaa pois. Olen aivan äimistynyt, koska kuvittelin saavani lainan. Mikä neuvoksi? Pankin vaihto?
Vastaukset 14
Vanhimmat
myös raskauden ja äityisloman aikana.
kokeile mitä mieltä muuta pankit ovat.
vaihda pankkia ja äkkiä.
Älä vaihda pankkia. Pankkisi on näet antanut sinulle kullanarvoisen neuvon. Yrität ottaa liian suuren lainan tuloihisi nähden. Vaihtamalla pankkia saat tod.näk. lainasi.
Tietysti, jos sinulla on suuri omarahoitusosuus jo kasassa, se helpottaa paljon tilannetta.
125 000 euroa / 700 kk tekee nykykoroilla hieman päälle 22 vuotta laina-aikaa. Siinä alkaa olla joustot vähissä, kun korot nousevat. Tappiin vedetty laina on aina raskas hoitaa.
Ajatus olikin ostaa tuo asunto vain noin viideksi vuodeksi ja myydä se sitten eteenpäin. Mielummin maksan 700€/kk lainaa (josta tulee kuitenkin joka kuukausi säästöä myös itselleni) kuin vuokraa vieraalle. Viidessä vuodessa olen saanut jo aikamoisen summan maksettua lainasta (itselleni säästöä) asunnon arvon nousu. Saan asunnon tuttavani kautta edullisemmin. Teen siihen remontin ja sen arvo nousee. Kyllä 700€/kk pitäisi riittää lainan takaisin maksuun.
Kun otat tänään lainaa 125 000 euroa niin tuolla summalla viiden vuoden kuluttua sitä on jäljellä 105 440 euroa. Korkojen 2 prosentin nousu merkitsee sitä, että kuussa pitää maksaa 840 euroa tai laina-aika pitenee 34,5 vuoteen. Aika huimaa! Vain 2 prosentin nousu, mitä jos nousee enemmän?
Jos laskemme siihen yhtiövastikkeen esim 150 euroa mukaan, se lisää menoja 9 000 euroa / 5 v.
Remontointi nostaa asunnon arvoa, muttei useimmiten niin paljon, että sen saisi myydessä takaisin ja remontointi maksaa yllätävän paljon, vaikka tekisi itse.
Asuntojen hintojen nousuun ei kannata tuudittautua, joskus ne myös tulevat alaspäin. Vain pitkään omistamalla voi varmistua voitolle jäämisestä.
Älä käsitä väärin. Kannatan omistusasumista halvimpana vaihtoehtona, mutta epärealistisilla suunitelmilla ei kannata lähteä liikkeelle. 125 000 euron velan järkevään hoitamiseen tarvitaan noin 3 000 euron NETTOtulot.
2 % korot ylöspäin
-> 125 000 euroa on viiden vuoden päästä lyhentynyt 118 400 euroon. Eli voittoa 6600 euroa.
Olet siis maksanut 60 x 700 = 42 000 euroa
yhtiövastike 60 x 150 = 9 000 euroa
Eli yhteensä 51 000 euroa - voitto 6600 euroa = 44 400 euroa.
Vuokra esim. 500 euroa x 60 = 30 000 euroa tai
600 euroa x 60 = 36 000 euroa tai 700 euroa x 60 = 42 000 euroa.
Eli omistamalla 5 vuotta ja korot nousevat 2 % jäät pakkaselle. Luvut ovat luultavasti sinulla hieman erilaiset, mutta suunta on kuitenkin ihan sama.
Omistamalla sinä kannat riskit, jos jokin menee vikaan. Noilla luvuilla en tekisi kauppoja. Sinun täytyy asua asunnossa kauemmin, jotta laina lyhentyy enemmän tai sitten sinun täytyy maksaa suurempaa erää kuussa tai sitten otat lainaa vähemmän.
Älä missään nimessä osta asuntoa noilla lähtötiedoilla. Pahimmillaan korot hiukan nousevat ja asuntojen hinnat laskevat niin, että viiden vuoden päästä asunnon arvo ei riitä kattamaan velkaa. Jos tiedät, että viiden vuoden päästä muutat, vuokraa kämppä. Tuollaista sijoitusta (125 000 euroa) ei missään nimessä pidä tehdä noin riskialttiiseen kohteen viiden vuoden tähtäimellä.
Jos aiot myydä kämpän pois 5 vuoden sisällä, ota ihmeessä siihen määräaikainen 5v korkokatto jolloin koronnoususta ei tarvitse stressata! Maksaa tuolla summalla varmaankin parisen tonnia lisää mutta sen voi rahoittaa lainalla, ja sitten voit myhäillä kun korot nousee.
Tai sitten suojaat lainasi jollakin muulla tavalla.
Käykääpä katsomassa ihmisten palkkoja http://www.uranus.fi/hyotya_ja_huvia/keskustelu/open.php?id=24498&page=22& ja mol.fi on toinen paikka. Yli 3000 egee kuukaudessa tienaa esimerkiksi yli 15-vuotta työskennellyt arkkitehti.
Tuntuu siltä, että normaalilla peruspalkalla ei osteta siis asuntoa.
Jotenkin menee usko tähän koko touhuun. Mitä olen vanhempien ihmisten kanssa jutellut, niin kyllä monet ovat talonsa ostaneet yli 30-vuodenkin lainoilla. Itsekin olen harkinnut asunnon ostoa, mutta ei nähtävästi rahkeet riitä. Palkka 1820€ / kk - verot ja laina 137 000. Ketkä näitä asuntoja oikein sitten ostelee?
Normaalilla peruspalkalla ostetaan asunto. Siihen tarvitaan kuitenkin kahden ihmisen tulot.
Pankissahan lasketaan lainanhakijan maksukyky yleensä niin, että asumiskulujen (laina, yhtiövastike yms) jälkeen tulisi jäädä 60% nettopalkasta muuhun elämiseen.
Itsekin olin yllättynyt ja pidin tätä laskukaavaa naurettavana. Juteltuani kuitenkin pitkään kokeneen pankkihenkilön kanssa, joka maalaili kaikki mahdolliset uhkakuvat eteeni, ymmärsin sen pointin.
Aluksi olin siis hakenut lainalupausta 130 000€, neuvottelujen jälkeen otin sitten 110 000€ ja tähänkin tarvittiin takaajat.
Palkkani on jonkinverran suurempi, kuin sinun ja olisin ilman takaajia saanut vain noin 80 000€ lainan...
Takaajat kyllä löytyy.
kysellä lainaa monesta pankista! Vaikka olisikin uskollinen jollekin tietylle, saattaa säästää älyttömättästi kilpailuttamalla pankkeja!