Ensi viikolla on oman rakentaman talon lopputarkastus. Pikkuisen alle viiden vuoden sisällä rakennusluvan saamisesta. Kova urakka oman kodin saamiseksi perheelle on valmis.
Ei ole ollut minkäänlaista vaikeutta suoriutua taloudellisista velvotteista.
Ihmeen halpaa tämä omajohtoinen rakentaminen, verrattuna grynderien pyyntöihin.
Ei ole ollut minkäänlaista vaikeutta suoriutua taloudellisista velvotteista.
Ihmeen halpaa tämä omajohtoinen rakentaminen, verrattuna grynderien pyyntöihin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitenkäs avio-onni kukoistaa viiden vuoden raatamisen jälkeen?
Ihan mukavasti menee.
Ei se 5 vuotta tarkoita yhtenään raatamista.
Eka vuosi oli aika tiukkaa, kunnes päästiin asumaan. Olin silloin kylläkin 1/2 vuotta pois ansiotyöstä.
Tuo 5 vuoden määräaika loppuu vaan nyt ja pitihän se lopputarkastus venyttää viime hetkeen saakka.
Itse nuorena miehenä touhua seuranneena päätin, etten ikinä rakenna itse. Sen verran raskasta aikaa se oli minulle, veljilleni sekä äidilleni.
Mutta onnea vaan jos tilanne on noin hyvä.
Et sitten laskenut puolen vuoden ansiomenetyksiä
rakennuskustannuksiin?
Miksi tämä kaveri olisi laskenut kuluiksi jotain mikä ei ollut kulua. Lasketko sinäkin menetetyksi palkaksi sen ajan kun makaat kotona sohvalla telkkaria katsellen. Jos mietit pienessä mielessäsi niin tämä kaveri on itseasiassa "tuottanut" tuon puoli vuotta. Jestas mitä valopäitä täällä on. Menkää hieman itseenne ja miettikää kahdesti ennenkuin postaatte noita "heittojanne" tänne. kiitos.
vertailun haluaa tehdä. 5 v. on pirun pitkä aika.