Hei hou!
Elikkäs olen kiinnostunut kaverini kanssa larppaamisesta/live roolipeleistä, mutta en tiedä niistä oikeastaan mitään.
Silti kova hinku päästä kokeilemaan :D
Eli löytyisikö täältä henkilöä joka haluaisi opettaa kahta neitosta alkuun? Jos ei muuten niin vaikka vain viestitse neuvoen miten pääsisimme alkuun, missä tapahtumia on jne...
Minkä ikäistä porukkaa muuten tätä harrastelee?
Kaveria Larppaamaan?
5
1206
Vastaukset
- Vokkie
Harrastuksen ikähaitari on melkoisen kattava :-) nuorin, jonka olen nähnyt pelissä oli kävelemään opetteleva sylilapsi ja vanhin bongaamani pelaaja päälle 50 vuotias. Aktiivisin ikäryhmä lienee kuitenkin siinä 17-30v haarukassa. Paljoltikin yksittäisen larpin keski-ikä riippuu järjestävästä tahosta ja paikkakunnasta.
Larppaamisen (liveroolipelaaminen) aloittaminen tai kokeileminen yleensä isojen paikkakuntien läheisyydessä ei ole ongelma. Käytännössä kannattaa ilmoittautua kiinnostavaan peliin ja ilmoittaa pelinjohtajalle jo etukäteen olevansa ensikertalainen. Noin yleisesti pelinjohtaja ja kanssapelaajat neuvovat uusia pelaajia mielellään. Sitten tarvitaan vain peliin sopivaa puvustusta.
Voin koittaa katsoa ja neuvoa hakeutumaan oikeaan suuntaan, jos vielä laittaisitte paikkakuntaa missäpäin vaikutatte. Annan myös mielelläni lisää informaatiota täällä palstalla tai sähköpostitse. postiosoitteeni näet suomi24 profiilistani.
-Vokkie- - lady marmalaaade.
Kuinkas tällainen 20-vuotias neito uskaltaisi larppaamaan lähteä ensimmäistä kertaa? :)
- Vokkie
Tähänkin kysymykseen vastaisin samoin, kun edelliselle.
(pastetus ed. viestistäni)
"Voin koittaa katsoa ja neuvoa hakeutumaan oikeaan suuntaan, jos vielä laittaisitte paikkakuntaa missäpäin vaikutatte. Annan myös mielelläni lisää informaatiota täällä palstalla tai sähköpostitse. postiosoitteeni näet suomi24 profiilistani."
Noin muutoin sanoisin, että alku oli ainakin sinulla hyvä, kun asiallisesti tännekin uskalsit kirjoittaa :-D
-Vokkie- - ipa*
Vokkie kirjoitti:
Tähänkin kysymykseen vastaisin samoin, kun edelliselle.
(pastetus ed. viestistäni)
"Voin koittaa katsoa ja neuvoa hakeutumaan oikeaan suuntaan, jos vielä laittaisitte paikkakuntaa missäpäin vaikutatte. Annan myös mielelläni lisää informaatiota täällä palstalla tai sähköpostitse. postiosoitteeni näet suomi24 profiilistani."
Noin muutoin sanoisin, että alku oli ainakin sinulla hyvä, kun asiallisesti tännekin uskalsit kirjoittaa :-D
-Vokkie-moi. autatko muakin? olen 14v. ja asun tampereella.
lähinnä kiinnostais jotkut keskiaika jutut.
kiitos - Vokkie
ipa* kirjoitti:
moi. autatko muakin? olen 14v. ja asun tampereella.
lähinnä kiinnostais jotkut keskiaika jutut.
kiitoshttp://www.larp.fi/larpattaja/TampereennaytelmaroolipelaajatTaRot/
Tampereelta en oikein tunne larp-ryhmiä. Tuon yhden löysin äkkiseltään, mutta kotisivut eivät ainakaan olleet toiminnassa. kannattaa käydä www.majatalo.org kyselemässä. Lisäksi pelejä voikäydä kyttäilemässä www.larp.fi
Ikäsi puolesta saattaa olla hieman vaikeahkoa löytää sopivaa ryhmää larp tai keskiaika seura puolelta.
-Vokkie-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869