Jou. Onkohan kyse viiruksesta vai jostain kaappaus ohjelmasta. Poikien koneella on ongelmia. Firefoxilla ei pääse nettiin laisinkaan, Explorerilla kyllä pääsee, mutta, mutta...!
Kun avaa Explorerin se laittaa aina googlen aloitussivuksi ja sivun alalaidassa on pornokuvia.
Kaikenlisäksi se näyttää että sivu sijaitsee C asemalla. Olen koittanut vaihtaa aloitussivua mutta tilanne ei muutu.
Virusohjelmana pojilla on Norton ja palomuurina Psygate(kait se nimi noin oli).
Kun avaa Explorerin se laittaa aina googlen aloitussivuksi ja sivun alalaidassa on pornokuvia.
Kaikenlisäksi se näyttää että sivu sijaitsee C asemalla. Olen koittanut vaihtaa aloitussivua mutta tilanne ei muutu.
Virusohjelmana pojilla on Norton ja palomuurina Psygate(kait se nimi noin oli).
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun tuo virus/kaappaus(?) ongelma on se ei myöskään anna sammuttaa konetta. Tai siis antaa samuttaa, mutta kun kone ei sammu.
Pojat olivat asentaneet koneelle Trust Cleaner(?) nimisen ohjelman ja sepä pomppi aina esiin, vaikka sitä poistettiin.
Vasta Reg Cleanerilla kun otimme pois jokaisesta paikasta tuohon ohjelmaan viittaavat tiedostot, alkoi sen aiheuttamat ongelmat poistumaan.
mutta siitähän pääsee eroon jos on.eli hijackthis.
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/316714
login voi laittaa myös tuonne tutkittavaksi.eli
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000628&subcat=758 ja laita koneelle winpatrol. niin näet mitä koneelle asennetaan.http://www.download.fi/tyopoytaohjelmat/haittaohjelmien_poisto/winpatrol.cfm
tosi hyvä ohjelma natiaisten koneelle.jos ottavat sen
pois päältä niin laittaa vaan takas sen.
Tuo ohjelma onkin oikein oiva juttu. Asennanpa heti, kun saan tuon Ongelman poistettua.
eli laita lisäksi spywareblaster se blokkaa monia haittaohjelma sivustoja.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
ja siten virität host tiedoston .
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/320373
voip olla sen jälkeen saada koneelle haittaohjelmia.
))D .eipä ainakaan siskontyttö pääsyt asentamaan omia ohjelmiaan kun ei pääsyt haitta sivuille,ja koira vielä vartioi konetta.
noiden asennuksien jälkeen.vähenee monet örkkisivut.jonne ei koneesi päästä hostin ja spywareblastersin ansiosta.ja sinne hostiin voi laittaa myö pahisosoitteita jos sattuu tietään niin natiaiset ei pääse niille pahis sivuille.
hyvä kotimainen ohjelma nuorison nettikäytön valvontaan ja suodatukseen
http://www.block.fi/