Mistä voi johtua ihan tavallinen selkeä homeen haju vessassa, kun päästää vettä. Se ei tunnu aina, mutta joskus etenkin kun päästää oikein voimalla vettä. Taitaa vielä olla kuumaa vettä. En ole ihan varma. Olemme yrittäneet tutkia vessaa, mutta emme ole löytäneet mitään outoa. Ei kai haju vedessäkään voi olla?
Pitäisi keksiä nimimerkki ja rekisteröityä...
Home haisee, kun päästää vettä
14
10319
Vastaukset
- Jimbo
Oliskohan niin, että voimalla vettä laskiessa viemäri ei jaksa vetää kaikkea,
vaan tulvii.
Siis viemäri tukkeutumassa ja joku liitos ei ihan tiivis
(vesi voi nousta lattiakaivoonkin).
Oletko muuten putsannut lattiakaivon?
Pesuallas viemäröidään joskus sen kautta.
Likainen kaivokin voi haiskahtaa.- Nimetön
Joten vian täytyisi sitten olla lavuaarin vesilukossa. Jospa se fuskaa? Onko kellään vastaavia kokemuksia?
- helppojuttu
Nimetön kirjoitti:
Joten vian täytyisi sitten olla lavuaarin vesilukossa. Jospa se fuskaa? Onko kellään vastaavia kokemuksia?
Minulla oli sama juttu. Puhdista lavuaarin vesilukko. Sinne on kertynyt töhnää joka on homehtunut.
- jossakin?
Outo juttu. Olisiko siellä hometta jossakin. Minusta kuullostaa siltä kun vesi liikkuessaan homehaju-alueella syrjäyttää homeenhajun ilmaan, kun ei se haju muuallekkaan pääse. Varsinkin kun laskee paljon vettä.
- sieppo
Mistä kylmävesi otetaan kaivostako vai kunnallisesta vesiputkesta. Likainen humuspitoinen vesi saattaa tuoksahataa kuumennettuna, mutta pitäisi hajua tulla muistakin hanoista laskettuna.
- Nimetön
Eikä tule muista hanoista samaa hajua. Putsaamme hajulukon ja toivomme että sieltä löytyy syy:) Kerron sitten auttoiko.
- kunnan
terveystarkasstajalle niin asia selviää.
Asiasta perilläolevan asianajajan voisit myös palkata, että selvittää kuka maksaa kustannukset.
Onnea sinulle tulevissa homeasioiden selvittelyssä eikä tule olemaan helppoa, jos vielä menee terveys ja rahat. Velka ja asumiskelvoton talo jää.
Sillä paikkakunnalla ei hometalon leiman saanutta taloa osta kukaan vaikka olisit korjannut sen kuinka hyvin, tiedän mistä puhun.
Naapurissa oli samanlainen homevaurio mutta korjasi perusteellisen remontin nimikkeellä ja sai myydyksi mutta meidän taloa ei osta kukaan, kun kuulee, että homevaurio on ollut.- Nimetön
Mitä tutkiminen mahtaa maksaa noin? kyselimme jo kunnan puolelta, mutta ei ei oli vastaus. Karmeita juttuja löytyy täältä palstalta! En olisi osannut ajatellakaan moisia talokohtaloita ja terveyskohtaloita. Uskon hyvin, että talon myyminen on vaikeata, jos homehuhuja. Mitenkähän paljon hometaloja tulee koko ajan lisää, kun taloja rakennetaan ahneesti nopealla tahdilla varmaan vähän miten sattuu..
- hometalosta
Nimetön kirjoitti:
Mitä tutkiminen mahtaa maksaa noin? kyselimme jo kunnan puolelta, mutta ei ei oli vastaus. Karmeita juttuja löytyy täältä palstalta! En olisi osannut ajatellakaan moisia talokohtaloita ja terveyskohtaloita. Uskon hyvin, että talon myyminen on vaikeata, jos homehuhuja. Mitenkähän paljon hometaloja tulee koko ajan lisää, kun taloja rakennetaan ahneesti nopealla tahdilla varmaan vähän miten sattuu..
talon tutkiminen maksaa paljon, useita tuhansia. Homekoirista minulla ei ole kokemusta.
- Liisa/
Melko pienikin homevaurio voi ilmetä hajuna. Kaikki vauriot eivät ole laajoja eivätkä kalliisti korjattavia.
Terveystarkastajan voi tilata ainoastaan, jos on kysymys rakennuksen aiheuttamasta terveyshaittaepäilystä. Homeongelmiin erikoistunut asiantuntija saattaa kyetä selvittämään ongelman syyn kertakäynnillä.
- hajulukko
Oletko milloin viimeksi avannut ja putsannut altaan hajulukon? Jos siellä on möhnää, niin kuuma vesi saa sen tuoksumaan.
- nonono
Jos hajua tulee lavuaariin vettä laskettaessa niin haju voi tulla hanan ala puolisesta aukosta, josta menee vettä jos lavuaarin täyttää ihan täyteen. Putkeen on voinut kertyä ajan kuluessa pölyä ja likaa ja silloin tällöin sinne lurahtaa kosteutta jolloin siellä oleva lika on alkanut homehtua.
Lavuaariin vettä laskettaessa ilmaa virtaa aukosta huoneeseen ja homeinen haju voi tulla sieltä.
Etsi käsiisi ohut pullo harja ja putsaa putki niin hajujenkin pitäisi hävitä. - Anonyymi
Lähdin tätä tutkimaan ja aivan on normaalia varsinkin kesäaikaan. Vedenpuhdistamoista vain harvat Suomessa voivat vaikuttaa veden maku ja hajuhaittoihin vaikka vesi onkin turvallista juoda. Kyllä maistuu namilta mullan makuista vettä hörppiä joka on joskus matkustanut jonkun perseen kautta, nam nam
- Anonyymi
Voiko homeen haju tulla laskemastasi vedestä?
Mitä olet syönyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2503801- 603681
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1093017Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572728Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252549Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352122Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012051Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441911Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1231891Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711229