Clio Storia 1.2

Renaaltti

Moi,

olen kakkos autoa ostamassa ja clio storia (1.2) vaikuttaa aikast mielenkiintoiselta (uus auto suht halvalla). Huolestuttaa vaan moottoritieajo, mitkäs on kierrokset 120kmh nopeudessa? (tätä ajoa on paljon)
Toisaalta tuohon hintaan sais esim vähän käytetyn 1.6 Fiestan, joka olis moottoritieajossa paljon parempi... kait?

Kommentteja/tietoa

5

2078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mja

      Jänniä kysymyksiä tyyliin "...voikohan Cliolla ajaa motarilla 120 km/h vaikka pitempiä matkoja.." Vastaan että kyllä voi, voi vaikka 130 km/h ja on ajettukin. Kierrokset on 3-4000 välillä ja ne on tälle moottorille ihan normaaleja. Itsellä on isompi rellu, Scenic II 2.0 L ja siinäkin on kierrokset 120:ssa n. 3300 eikä tunnu missään.

      Miksi muuten vertaat yhden uuden ja toisen käytetyn hintoja? Saahan samalla hinnalla vaikka Saabin, jos kelpaa vielä vähän enemmän käytetty. Kaveri osti 5 v vanhan turbodieselisaabin edullisesti ja sellainen on hyvä jos huolestuttaa kierrokset. Turbodieseleissä on harvat välitykset ja matalat kierrokset. Osta dieseli-clio!

      Toisaalta, Megane-ryhmässä jotkut valittaa että Scenicissä menee kierrosluvun rajoitin päälle jopa alle 6000 rpm:ssä. Enemmän pitäisi kulemma saada kierroksia - en rupea edes arvailemaan miksi.

    • Laguna -04

      Mielummin uusi Clio Storia kuin käytetty Fiesta. Kyllä sä Cliolla pääset motarinopeuksia siinä missä Fiestallakin. Eikä se Fiestakaan, kuten moni muukaan saman kokoluokan auto, ole sen meluttomampi ole kuin Cliokaan, päinvastoin, mitä olen Cliolla itse ajanut. Cliossa hinta on kohdallaan ja uusi on aina uusi.

    • Storia

      Renaultin hinastossa on vielä Clio Storia. Hinta n. 10 t. €. Uudeksi autoksi aika edullinen. Voisi harkita ostamista käytetyn vaihtoehtona. Onko kokemuksia.

      • Storiaa

        Saa? Maahantuojan hinnastosta puuttuu, mutta esim. käyttöauton hinnastossa storia on.


      • asa666
        Storiaa kirjoitti:

        Saa? Maahantuojan hinnastosta puuttuu, mutta esim. käyttöauton hinnastossa storia on.

        siinnä sitten ole vimeset varastot menossa ja uusia ei enää tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe