sisäkaton maalaus

noviisi -the one and only-

Mulla olisi sisäkaton maalaus edessä. Kyseessä betoninen kerrostalo, välikatot ontelolaattaa, rakennusvuosi kuuskytluvun puolivälin jälkeen.

Mistä tunnistaa, millä maalilla katto on maalattu? Katto näyttää olevan maalattu, ei kovin "röpöinen". Joskin maalipinta tuntuu erittäin karhealta, ei-ihan-tartu jotakin valkoista kalkkia sormeen kun pyyhkäisee sormenpäällä.

Voisiko joku auttaa alkuun: katossa muutamissa nurkissa näkyy halkeamia, ei sentään betonissa asti mutta kuitenkin. Miten halkeamat tulisi käsitellä, tulisiko ne avata hiomalla ja miten siitä eteenpäin? Olisiko parasta vetäistä pohjamaali pintaan? Vai uskaltaako pohjamaaleja vedellä mihin tahansa pintaan, jos edellinen on jo lateksilla tms. maalannut milloin sitten lieneekään...

Miten seinien halkeamien kanssa kannattaa menetellä? Maalia surutta päälle vaan vai availlaan -ja sitten jotakin päälle, mitäköhän se "jotakin" olisi? Jotakin paksua ja elastista maalia pohjalle, kenties? Kannattaako laittaa tasoitetta, siirtyykö halkeama helposti siihenkin siltikin vaikka kosteutta ei kuitenkaan olisi? Erityisesti kiinnostaa betoniset ulkoseinät ja Siporex-sisäseinät.

Mikä ylipäätään on tyypillinen elinikä maalipinnoille, kai ne haurastuvat ajan myötä...?

PS. olen nähnyt kosteusvaurioläikän katossa joskus, joten kosteusvauriohilseilystä maalipinnassa ei todennäköisesti ole kyse.

Kiittäen ja kumartaen otan vastaan kaiket kommentit ja vinkit, vaikka sitten haistattelutkin.

2

3276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbb

      maalaa katto tixomatilla.

      • The Noviisi

        Tixomattia ei ainaskaan ole kukaan haukkunut paitsi katkua. Kaipa jos kunnolla mielii tehdä niin sitä sitten. Jos käry häiritsee, ei kun pyykkipoika nenään.

        ( kumartaa syvään )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      117
      1534
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1357
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      148
      1164
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1020
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      40
      990
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      113
      969
    7. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      59
      945
    8. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      924
    9. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      897
    10. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      881
    Aihe