Etupäävika ei haittaa

osseo

belggaria? Oon ajatellu laittaa ittelleni malinoisin ja kattelin kasvattajien sivuja. Yhelle käyttölinjaisten kasvattajalle on tulossa pentue, jossa kummallakin vanhemmalla on etupää 1/1. Uskaltaisko harkita yhdistelmää?. Sakuilla ja rotikoillahan etupäävika on huono juttu, mut belggarin keveyden vuoksi ei sit kai haittaa?

4

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palikka

      En kyllä menis välttämättä ottaa. Mali on niin aktiivinen koira, että vaatii paljon liikuntaa ja työtä. Väkisinkin etupää rasittuu vaikka onkin kevyempi kuin esim.sakemanni, samallalailla se paino kuitenkin etupäälle tulee..
      Vaikka eihän se sanottua ole että pennulle tulisi kyynärvika, mutta riskimpää kuitenkin.

      • malikka

        Taidan tietää mitä yhdistelmää tarkoitat tuolla. Kyllä minä ainakin voisin tuosta yhdistelmästä koiran ottaa. Emähän on Suomessa kasvatettu koira, jonka kaikki kuvatut sisaret näyttävät olevan terveitä etupäältään. Ja isän etupää kuvattu 4,5 vuoden iässä. Helposti tuon ikäisellä suojelukoiralla on jo jonkinlaisia muutoksia etupäässä. Harvemminhan etupäitä enää kuvataan toiseen kertaan noinkaan vanhalla iällä. Tarkoitan siis että koirat monesti kuvataan alle kahden vuoden iässä, jolloin käyttömalit yleensä kuvataan tyyliin päästä varpaisiin. Tämän jälkeen koiralta voidaan kuvata vielä selkä uudestaan, mutta harvemmin etupäätä tai lonkkia. Ainoastaan toki silloin jos koira alkaa niitä oireilemaan. Ei meillä siis ole tietoa monenkaan vanhemman jalostuskoiran etupään tilanteesta sillä hetkellä ku sillä pentuja teetetään. Tässä yhdistelmässä isän tulos noinkin vanhalla iällä on siis harvinaisuus.


    • -T-

      Belgi on yleensäkin terveempi rotu kuin esim. sakemanni, koska ei ole niin jalostettu ja suosittu. Itselläni on tervu, joten en osaa kommentoida maleja sen enempää.

      Ps. Itse en sakemannia tällä hetkellä kovin helposti ottaisi, (ainakin näyttelylinjaisten) lonkat taitavat olla aika heikoissa..?

      • malikka

        joo en itsekään ottaisi näyttely linjaista sakua tänä päivänä. mutta käyttö sakun mielelläni! niitä on todella hyviä harrastus että työkoiria!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe