tuleva sh/th

Kertokaas kokeneemmat, että jaksaako/kerkeääkö enää opiskelun ohella käymään töissä, esim. kaupan kassalla iltaisin? onko sairaanhoitajilla/terkkareilla kotitehtäviä paljon ja pitkät päivät?
mulla vie jo koulumatkatkin aikaa ihan tarpeeks,niin eihän vapaata jäis juuri ollenkaan jos töihin menen ja nukkuakin pitäis.
4540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..itestä kiinni. Päiväthän ovat pitkiä. Jos oma pää on sellainen, että vähällä lukemisella koulusta selviää ja enerkiaa riittää, niin mikäs siinä sitten.

Itsestäni ei siihen olisi. Miksi pitäisi rikkoa itsensä sillä, ettei saa kunnolla levätä. opiskeluhan on rankkaa jos sen tosissaan ottaa! Että oman voinnin mukaan =)

Äänestä

Itse olen paiskinut ahkerasti töitä koulun ohessa. Ei ole tarvinnut elää niin niukasti kuin että eläisi pelkillä tuilla. Itse en ole koulun ohessa työskentelyä pitänyt liian raskaana. Ainut ongelma on, että vapaantulon raja tahtoo ylittyä joka vuosi niin aikaisin, että pitää sitten loppu vuoden tukia perua. Joten ainut vinkki sinulle, jos teet koulun ohessa töitä on, että pidä tarkasti huolta ansaitsemasi tulon määrästä ja ilmoita tarvittaessa kelalle, jos meinaa tuloraja ylittyä.

Äänestä

Itse elän mieluummin lainalla kun työllä. Luen shksi ja oma energiani ei ainakaan ekana vuonna olisi riittänyt työntekoon. Kyllä niitä luokalta löytyi ketkä illat ja viikonloput töitä tekivät mutta olivat keväällä aika puhki. Kun hoitoalalle jokainen työntekijä on arvokas eikä alan töistäkään opiskelijalla ole pulaa joten täytyy sanoa tiukasti ei jollei työtä halua tehdä. Mutta ei sinun auta kun pohtia asiaa ja testata mihin voimasi riittävät!! Tsemppiä kuitenkin!

Äänestä
  • Olen tehnyt töitä koko opiskelujeni ajan. Välillä olen ollut väsynyt ja stressaantunut, mutta ennemmin elän hieman leveämmin, kuin kituuttamalla. En jaksaisi miettiä joka pennosta, koska haluan elää nyt, enkä SITTEN KUN... (koska sitä sitten kunia ei tule koskaan). Tykkään käydä leffoissa, ostella vaatteita, käydä baareissa jne ja en halua luopua näistä huvitukista. Ja toisaalta töissä oppiikin aika paljon koko ajan, tietysti paikasta riippuen. En todellakaan halua elää lainarahalla (jo ihan periaatteestakin, koska musta on väärin, että yksi ryhmä ihmisiä joutuu elämään lainalla) ja stressaisin siitäkin, että lainaa ehtisi kertyä hirveä määrä.

    Pitää vaan yrittää tehdä tehtävät ajoissa pois alta ja lukea hyvin etukäteen. Onneks itse ei ole kauheesti tarvinut lukea, vaan ihan hyvin olen pärjänny vaikka olenkin koulun vähän helpommin ottanut (tosin tehnyt op hieman enemmänkin, kuin olis tarvinut).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Töissä opiskelun ohella? kirjoitti:

Kertokaas kokeneemmat, että jaksaako/kerkeääkö enää opiskelun ohella käymään töissä, esim. kaupan kassalla iltaisin? onko sairaanhoitajilla/terkkareilla kotitehtäviä paljon ja pitkät päivät?
mulla vie jo koulumatkatkin aikaa ihan tarpeeks,niin eihän vapaata jäis juuri ollenkaan jos töihin menen ja nukkuakin pitäis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu