mitä eroa on reikäpää ja lyijyluodilla,noh tiedän rakenteen,mutt miten lihahävikki yms?
mitä eroa luodeilla?
yleensä.....
4875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olisit vähän paremmin muotoillu kysymyksen niin olis vastauksia paremmin. joka luodissa on sisällä lyijyä. mutta jos meinaat puolivaippaa eli lyijykärkistä luotia niin se on tarkoitettu vain isoille elukoille kuten hirvi. osuessaan elukkaan se lyijykärki leviää. ja reikäpää on yleensä tarkoitettu taulu ammuntaan mutta voi sillä ampua lintujaki. se ei leviä niinkuin lyijykärki.
tekeekö reikäpää yhtäison reijän kuin kokovaippaluoti?
tekee se. reikäpää on kokovaippa luoti jossa lyijyä ei näy. ja silloin se ei myöskään muuta muotoa osuessaan vaikka jänikseen.
Reikäpäiset luodit ovat yleensä tarkkuusluoteja. Nämä saattavat käyttäytyä aivan täysvaipan tavoinkin ellei kovin läheltä ammuta.
Reikäpäitä valmistetaan myös vahinkoeläinten metsästykseen. Nämä ovat ohutvaippaisia ja suunniteltu hajoamaan osuessaan. Tällasilla ei syötävää riistaa pidä ampua.Näitä on erityisesti jenkkiläisten valmistajien valikoimissa.
Täysvaippa on paras ratkaisu pienriistan pyyntiin.