en tiedä mitä pitäisi tehdä kun isäni on alkanut juoda kohtuuttoman paljon tai no on sitä oikeastaan jatkunut jo pidemmän aikaan..perheelläni on vaikeuksia suoriutua laskuista ku kaikki rahat menevät alkoholiin.. riitoja ja juomista on harva se päivä.. isäni ei halua eikä pysty käsittämään omaa tilannettaan vaikka tilanne on riistäytynyt käsistä jo aika päiviä sitten.. perhe-elämä on helvettiä eniten sääliksi käy nuorempia sisaruksiani ja äitiäni jotka kärsivät tilanteesta hirveästi.. jos jollakin on edes pikkuriikistä neuvoa annettavana niin olen valmis kuulemaan
mitä tehdä?
onneton89
1358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kuullostaa vähän turhankin tutulta.ite ehin seurata 10 vuotta isäni juomista ennenkun äitini otti eron.omast kokemuksest joudun sanoo et ainoo ratkasu niin kylmältä kun se tuntuukin on jättää alkoholisti yksin.sä tai kukaan muukaan ei saa isääs lopettamaan juomista ennenkun isäs myöntää itelleen ongelmansa ja hakee itse apua.must sun pitä nyt jotenkin vaan saada äitis tajuaman että ero niin vaikeelta kun se tuntuukin on paras ratkasu kaikkien kannalt.se voi kyll olla aika vaikeeta jos äitis rakastaa isääs ja on siitä riippuvaiseks tullu niinku aika usein alkoholistien puolisoill käy,mut yritä nyt kuitenkin puhuuu.
joo mut siin taiskin kaikki oleellinen olla niin lopetan tähän ja toivotan et teijjän perheelämä muuttuu parempaan suuntaan.voimia sulle!!!.