mikä on vaihtuva ip ja miten se toimii? kun käyttää revconnettia dc verkossa niin siitä vois olla se hyöty et ei lennä aina ulos. asiallisia kommentteja kiitos!
Vaihtuva ip
Dc ++
10956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Operaattori "omistaa" joukon ip-osoitteita, joita se sitten "lainaa" asiakkailleen. Aina kun asiakas käynnistää koneensa, kone hakee itselleen ip-numeron (ja muita tietoja) operaattorin DHCP-serveriltä. Asiakkaan kone saa sitten aiemmin käyttämänsä osoitteen tai jonkin muun operaattorin omistamista osoitteista. Osoitteen vaihtuminen riippuu aivan operaattorin käytännöistä. Toisilla vaihtuu jokaisella käynnistyksellä ja toislla saattaa sama osoite säilyä vuosia.
onko tietoa että jos tahallisesti vaihtaa sitä usein että joutuuko siitä kuseen? ja mitkä näitä palveluita tarjoo?
DHCP-serveri antaa osoitteen omien halujensa mukaan ja siihen on tyytyminen. Itse ei voi osoitettaan muuttaa. Osoite tulee aina operaattorilta.
oon kuullu että on olemassa ohjelmia mitkä muutta koko ajan ip:tä! tiedätkö moisista?
ei kuule muuta sun IP osotettas, ne vaa käyttää välityspalvelimia ja siitä ei oo mitää hyötyä
ip vaihdu koko ajan?
Koneen osoite on se minkä operaattori määrää. Noilla ohjelmilla vain kierrätetään liikennettä anonyymproxyjen kautta. Toisessa päässä liikenne näyttää tulevan tuolta proksy-koneelta vaikka se on vain "bulvaani"
Anonyymiproxyt soveltuvat huonosti p2p käyttöön ja usen proxyt toimivat vain www-liikenteen välittäjinä. Lisäksi koskaan ei tiedä millainen anonyymiproxyn pitäjä on. Koko proxy saattaa olla olemassa vain liikenteen seuraamista varten.
kannattaa liikkua revconnetilla jos haluaa sitä käyttää? normi dc on ainakin mulla sika hidas!tulee max 40kt/s ja revillä n.50-100kt/s.
Jotkut vihaavat Revconnectia ja heittävät ulos sitä käyttävät. DC -asiantuntijat voinevat selittää miksi.
tiedän moisen käytännön dc keskuudessa. perustuu vissiin siihen että revconnet lataa kaikilta vapailta
lataus paikoilta ja sillon et oo paikkoja ikinä auki.
täytynee jutella dc gurujen kanssa asiasta! kiitoksia teidoista kuitenkin!!