Toiset kehtaa

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=1500000000000024&posting=22000000018452721

Kyllä joillakin on pokka tahdä noin. Jotkut ei saa vaikka kuinka yrittävät!
81085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mut niinhän se on aina ollu et jotkut on tyhmempiä kuin toiset.. tuon kirjoittaja kyllä itsekin myönsi et "tajusin miten tyhmä olin ollut" että eipä varmaan erehdy toista kertaa. Täytyy kyllä sanoa että ikäisekseen lapsellisempi on. Minä olen samanikäinen. Ei tulis kuuloonkaan sama peli :P

Noita palstoja ei tosiaan kannata lukea jos kärsii lapsettomuudesta.. ei saa kun pahan mielen :(

Äänestä

En nyt ymmärrä tämän viestiketjun aloittamisen syitä. Olisit varmasti voinut samalla linkittää koko abortti-osion tänne ja kauhistella asiaa.

Jokainen on elämässään eri tilanteessa. Toiset suunnittelevat piirun tarkasti elämänsä vuosiksi eteenpäin (eivätkä ota huomioon, että kaikki ei aina mene niin kuin on suunnitellut) ja toiset miettivät asioita vähän pitemmälle ja kaikki mahdolliset suunnat ottaen huomioon.

En uskokaan, että tämä kyseinen 18v. tyttö on ainoa tässä maassa saati koko maailmassa, joka joutuu samaisen valinnan eteen ja punnitsemaan mitä kyseisessä elämäntilanteessa tekee. Varmasti monikaan ei koe olevansa valmis äidiksi eikä sitäkään useampi tiedä toimenpiteen riskejä tulevaisuuden perhettä ajatellen.

Vaikka pakko se on myöntää, että joka ikinen kerta kirpaisee, kun jossain törmää vahinkoraskauksiin tai abortteihin. Aina se sattuu yhtä paljon - vaikka lapsi olisi suunniteltukin, mutta kun se ei ole oma :(

Äänestä

Miksi jonkun pitäisi väkisin hankkia jotain mitä ei halua, vaan siksi että jotkut haluaa sitä samaa asiaa, mutta eivät kykene saamaan? Omituista logiikkaa.

Se, että joku asia tekee jonkun onnelliseksi, ei tarkoita että näin olisi kaikkien kohdalla.

Äänestä

toisee tekee, toiset ei. Ei ole sinulta pois.

Äänestä

Minä ymmärsin alkuperäisen kirjoittajan pointin. Olen itsekin joskus miettinyt samaa.

On se niin hassua, miten toiset laiminlyövät ehkäisyn ja täysin itselleen epäsopivassa elämäntilanteessa tulevat vahingossa raskaaksi ja saavat tehdä sen päätöksen, että pitääkö lapsen vai ei. Toiset taas joutuvat yrittämään vuosikaudet saadakseen edes huteran haamuviivan raskaustestiin.

Mutta tosiaan, sitähän ei tiedä millaisia tarinoita abortin takana on. Toivoisin vain että nuoret ymmärtäisivät ettei abortti ole ehkäisykeino. Ystäväpiirissäni on nimittäin niin monta yhden tai useamman aborttia tehneitä...

Rakkautta ja voimia meille kaikille - abortin tehneille, lapsettomille, lapsia saaneille, ihan kaikille =)

Äänestä
  • Aina voi kuitenkin sattua vahinkoja, vaikka ehkäisystä olisikin huolta pitänyt. Siinä se onkin, taustoja ei tiedetä :(

    Äänestä

Luuletko, että maailma on tai tulee koskaan olemaan kaikille oikeudenmukainen ja tasapuolinen? Itse olen lapseton (en omasta tahdostani), kuitenkin hyväksyn abortin. En ehkäisykeinona, mutta on tilanteita, jolloin se on parempi vaihtoehto kuin synnyttää lapsi.

Äänestä
  • Toisen taivas on toisen helvetti, ja päin vastoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohohyhyy kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=1500000000000024&posting=22000000018452721

Kyllä joillakin on pokka tahdä noin. Jotkut ei saa vaikka kuinka yrittävät!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu