ruokalista

hii-

Mietin tuossa äsken että voiskohan hamsterille tehdä ruokalistan, onko teidän mielestä ihan tyhmä idea?

Väsäsin tässä sitten tällaisen.. (arvostele, Voisiko jotakin mielestäsi muuttaa tai lisätä listaan yms. vai onko ollenkaan kannattava käyttää?)

RUOKALISTA:

Maanantai: Porkkanaa tai parsaa kananmunaa, pilttiä tai jauhelihaa.

Tiistai: Nauris tai keitetty peruna/riisi/makaroni karjalanpiirakkaa.

Keskiviikko: Omenaa, banaania tai päärynää Jogurttia, viiliä tai raejuustoa.

Torstai: Kiinankaalta tai keräkaalta Puuroa.

Perjantai: Viinirypäleitä, luumua tai persikkaa Jauhelihaa, kananmunaa tai pilttiä.

Lauantai: Voikukanlehtiä Puuroa.

Sunnuntai: Keitettyjä sekavihanneksia Jogurtti, viili tai raejuusto.

Mitä mieltä olette? Puuttuuko jotain tai onko mitään sopimatonta ruoka-ainesta?

3

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulperi

      Kuulostaa TOSI hyvältä... Pitäisköhän tuollasta alkaa itsekin noudattamaan, kun pian on 5 hamsua ruokittavana. Tosta ois tosi kätevä kattoa että mitäs pitäis ostaa seuraaviks päiviks jne. :) Mielestäni ei puuttunut mitään.

    • Mielestäni tekemäsi ruokalista on muutoin hyvä, mutta maitotuotteita, lihaa yms. valkuaisainelähteitä on viikossa hieman liikaa. Karsi yhdeltä päivältä ne pois, niin ruokalista on parempi.

      Voit myös lisätä ruokavalioon paljon lisää vihanneksia ja hedelmiä, kuten kukkakaalia, paprikaa, tomaattia, lanttua, maissia, avocadoa, selleriä... Keräkaalta taas ei kannata antaa lainkaan.
      Sunnuntaina ajattelit antaa keitettyjä vihanneksia. Tiesitkö, että keittäminen hävittää hedelmistä ja vihanneksista lähes kaiken C-vitamiinin? Kannattaa ainostaan sulattaa vihannekset (jos siis ovat pakaste) kuumassa vedessä.

      Mistä muuten ajattelit saada talvella voikukanlehtiä?

      • Muumihamsu

        Hamsterille ei saisi antaa avokadoa ja ei kauheasti tomaattiakaan, en ole varma asiasta mutta näin olen lukenut ja kuullut☺️


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4498
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      48
      3120
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2859
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1224
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      854
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      20
      836
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      818
    Aihe