Vieläkö se sama äijä ajaa kesät ja talvet mopolla ja etsii rompetta ja roinaa kaatopaikoilta ja roskalaatikoista Keuruu - Jämsänkoski - Petäjävesi akselilla? Toimintaa on ollut ainakin 1980-luvun puolesta välistä asti. Minkälainen asumus mahtaa äijällä olla sen romunpaljouden ohella? Äijästä saisi hyvän jutun Kymppiuutisten loppuun.
Romua kuskaava mopomies
Silminnäkijähavaintoja
51289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saksinen se kyllä paahtaa edelleen samaa väliä.
Silloin tällöin näkee kun se roudaa pappa tunturillaan sohvia ym.
On se vaan aika äijä,
Vaihtunu pun. scootteriin. ja eikös se ollut lempaatmäki .missä ahkera kaatopaikkojen putsari asuu. harmiton veikko. harvoin ns. pahalla päällä.
Oli kuulemma joskus talvella kaatunut mopollaan Jämsänkoskella ja sen jälkeen äijä oli raivoissaan alkanut potkimaan mopoaan. Vaihtoikohan sen jälkeen skootteriin? Pitää olla aika paljon lääniä asuinpaikassa, jotta kaikki kaatislöydöt saa mahtumaan.
Huomasin illalla kyseinen henkilön ja hienon punaisen skootterin Jyväskylän Tikassa. Tyyppi oli etsimässä aarteita Siwaa vastapäätä olevassa roskakatoksessa. Vasaralla se yritti kovasti hakata jotakin irti jostakin esineestä katoksen betonilattialla.
kävi aikoinaan palokan kaatopaikalla ,mutta kun se loppui siirtyi muualle .hänellä oli valtaasat kuormat ,sanoi ,sytkät ei lopu häneltä koskaan ,ym,ym.tarvikkeet.sanoi asuvansa koskenpäällä.