Kissa "merkkaa" suihkutilan???

Mikä avuksi kun reilun vuoden ikäinen kollimme käy jatkuvasti "merkkaamassa" virtsalla suinkukopin lattialle, samaan kohtaan? Olisiko jotain konstia vierottaa kissa tavasta? Kissaa ei ole leikattu.
4362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tehtävä: kissa leikkuulle, heti. Koska se on jo aloittanut merkkailun ja päässyt sitä jatkamaankin, on olemassa riski, että se merkkailu jatkuu leikkauksesta huolimatta. Mutta eikkauksesta on vöhintään se hyöty, että se pissa lakkaa haisemasta jumalattoman pahalle ja voimakkaalle.

Toinen asia on sitten sen suihkukopin täydellinen pesu. Pese ensin vaikka astianpesuaineella kunnolla jynssäten ja huuhtele. Sitten mahdollisimman ärtsyllä alkoholipitoisella aineella uusi pesu. Anna paikan huuhtelun jälkeen kuivahtaa ja pese sitä sen jälkeen useiden päivien ajan pari kertaa päivässä mikrobiologisella pesuaineella joka hävittää hajut. Tällaista ainetta saa muunmuassa k-raudoista.

Aine on Brinexin Odour Blaster. Se on tarkoitettu nimenomaan eritteiden aiheuttamien hajujen poistoon ja on myrkytön.

Äänestä

leikkauttaa kissa välittömästi. joskus jos merkkailu on saanut jatkua pitempään, voi siitä jäädä tapa leikkauksesta huolimatta.

Äänestä

Oma kissani on 8v ja leikattu ajat sitten. En ole huomannut sen merkkailevan vasta kuin vuoden verran. Mistä tämä merkkailun alkaminen voi johtua ?

Äänestä
  • tai kiteitä/kiviä. Leikattu kissa ei normaalisti ala merkkailla, vaan taustalla on jokin muu syy. Hyvin usein kyseessä on virtsavaiva, joka on hoidettavissa. Eli toimita nyt ihan ensiksi mahdollisimman pian pissanäyte eläinlääkärille, mielellään koko kissa. Vaiva voi hoitamattomana johtaa kuolemaan. Ellei näytteestä löydy mitään ja muutenkin, tarkista vessojen puhtaus, hiekanlaatu ja vessojen määrä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Potuttaa kirjoitti:

Mikä avuksi kun reilun vuoden ikäinen kollimme käy jatkuvasti "merkkaamassa" virtsalla suinkukopin lattialle, samaan kohtaan? Olisiko jotain konstia vierottaa kissa tavasta? Kissaa ei ole leikattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu