hiekkalaatikon sijainti

Mietin tässä, että voiko hiekkalaatikon laittaa parvekkeelle? Tuota ei kyllä ole lasitettu, lienee vaarallinen paikka?

Sopiiko kissa sitten laskea sinne pari kertaa päivässä vai tarvitseeko sen olla jatkuvasti käyttövalmiina? Kuinka helposti kissat oppii sisäsiisteiksi ja miten?
5367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hiekkalaatikko pitää olla koko ajan kissan käytettävissä! kissalle tulee helposti panttaamisesta virtsavaivoja tai vaihtoehtona kissa alkaa tekemään tarpeitaan nurkkiin, josta voi jäädä tapa, jos asiaa ei heti korjaa.

kissaa ei voi päästää lasittamattomalle tai verkottomalle parvekkeelle! putoamis-, katoamis- ja loukkaantumisriski on niin suuri!

hiekkalaatikoita on hyvä olla yhdelläkin kissalla kaksi. kissa tekee yleensä mielellään eri tarpeet eri paikkaan. eli hyvä sääntö on, jos kissoja on useampia, että laatikoita on yksi enemmän, kuin kissoja! jos laatikoille ei tule käyttäjiä, voi ne myöhemmin poistaa käytöstä. hiekkalaatikoksi käy jokin tarpeeksi tilava muovilaatikko, sen ei tarvitse olla kallis eläinkauppa tuote.

hajuhaittoja ei tarvitse pelätä, kun löytää sopivan hiekan/pelletin ja siivoaa laatikon tarpeeksi usein, vähintään kerran päivässä.

kissanpentu oppii helposti sisäsiistiksi. kissanpennun pitäisi olla sisäsiisti jo ennen luovutusikää (joka on 12- viikkoa!), joten riittää, kun kissalle näyttää missä hiekkalaatikot on. jos kerta näyttäminen ei riitä ja vahinko käy lattialle, vie kikkarat laatikkoon ja näytä kissalle, että sinnehän ne kuuluisi tehdä. :)

Äänestä

Oletko miettinyt tuon parveke idean nyt loppuun asti? Miten ajattelit asian hoitaa käytännön tasolla esim. talvella? Lasittamaton parveke on vaarallinen paikka, kissa putoaa sieltä kovin herkästi, kun lähtee kaiteille kiipeilemään mielenkiintoisten ötököisen perässä :) Hiekkalaatikon tulisi olla jatkuvasti käyttövalmiina, ainakin se vähentää huomattavasti väärään paikkaan pissimisen riskiä.

Äänestä
  • Kiva, kun vastailitte ilman suurempaa syyllistämistä, mä olen ihan ummikko vielä. Ja kissa (tai kissat, kannattaisko ottaa samantien kaks (tyttöä)? monet kun tykkää, että kissoilla olis hyvä olla kissaseuraa..?) on navetassa syntyny ja siellä kasvanu, eli sen takia epäilen sen sisäsiisteyttä... Kai sellaisistakin kissoista ihan hyviä kavereita saa? Tutuilta otan.

    Äänestä

  • ököluid kirjoitti:

    Kiva, kun vastailitte ilman suurempaa syyllistämistä, mä olen ihan ummikko vielä. Ja kissa (tai kissat, kannattaisko ottaa samantien kaks (tyttöä)? monet kun tykkää, että kissoilla olis hyvä olla kissaseuraa..?) on navetassa syntyny ja siellä kasvanu, eli sen takia epäilen sen sisäsiisteyttä... Kai sellaisistakin kissoista ihan hyviä kavereita saa? Tutuilta otan.

    kavereita ja kannattaa ehdottomasti ottaa kaksi kissaa! kissa on laumaeläin ja sille on paljon seuraa lajitoverista. myös kodin vahingot jäävät pienemmiksi, kun ei tarvitse keksiä itse tekemistä :)

    Äänestä

  • ököluid kirjoitti:

    Kiva, kun vastailitte ilman suurempaa syyllistämistä, mä olen ihan ummikko vielä. Ja kissa (tai kissat, kannattaisko ottaa samantien kaks (tyttöä)? monet kun tykkää, että kissoilla olis hyvä olla kissaseuraa..?) on navetassa syntyny ja siellä kasvanu, eli sen takia epäilen sen sisäsiisteyttä... Kai sellaisistakin kissoista ihan hyviä kavereita saa? Tutuilta otan.

    Sain juuri ihanan kissanpennun, joka on kans täysin maalla asustellut, sisätiloissa ei edes käynyt!

    Ja tarpeensa tehnyt vain ja ainoastaan hiekkalaatikolle minkä näytin hänelle heti, en usko et ongelmia teillekään tulee =)

    Hieman pelokas oli alkuun telkkarin, radion yms. suhteen, tietysti kun ovat ihan outoja kapistuksia valoineen ja äänineen..

    Parasta on et ruoaksi kelpaa ihan mikä vain, kun tottunut "tappelemaan" muiden kissojen kans ihan kotiruoasta!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ökoluid kirjoitti:

Mietin tässä, että voiko hiekkalaatikon laittaa parvekkeelle? Tuota ei kyllä ole lasitettu, lienee vaarallinen paikka?

Sopiiko kissa sitten laskea sinne pari kertaa päivässä vai tarvitseeko sen olla jatkuvasti käyttövalmiina? Kuinka helposti kissat oppii sisäsiisteiksi ja miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu