Lääkerekisterit

Olisiko jo aika ottaa lääkerekisterit käyttöön ja siten vähentää tolkutonta rinnakkaisten lääkkeiden käyttöä etenkin vanhusten hoidossa? Saataisiin lääketeollisuuteen meneviä rahoja suunnattua hoitajien palkkojen nostamiseen ja uusien hoitajien palkkaamiseen.
4313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lääkäreiden pitäis alkaa määräämään lääke vaikuttavan aineen mukaan. Säästyis hoitajalta hommia. Niin tehtiin englannissakin. ei tarvii aina arvailla, mitä apteekki lähettää tällä kertaa ja kaapissa ei ois sataa eri lääkettä samalla vaikuttavalla aineella.

Ryhtyvätköhän nuo?

Äänestä

tarkoitetun korotuksen. Ja kyllä näkee, että on rahasta ymmärtämätöntä porukkaa tuolla hoitopuolella, luulevat että pelkällä rinnakkaislääkkeiden poistolla korottavat palkkojaan, salli mun nauraa, buhahahaaaa...

Äänestä

Lisää palkkaa ei tipu. Uskokaa jo. Teillä on jo nyt ihan yhtä hyvä palkka kuin muillakin. Ei muillakaan ihmisillä ole peruspalkka tuon suurempi kuin sairaanhoitajilla.

Kysymys, johon toivoisin rehellisen vastauksen. Kun kerran aina haukutte paperimiehiä, niin vastatkaapa tähän. Paljonko on aloittelevan paperimiehen perustuntipalkka aluksi (suurinpiirtein)? Verratkaapa sitä omaanne. Kummalla on parempi? Paljonko on päivätyötä tekevän remonttimiehen peruspalkka paperitehtaassa? Pystyttekö vastaamaan tähän arvon kaikkitietäväiset?

Luulisi teidän nyt nuo tietävän, kun kerran olette niin kovia arvostelemaankin aina.

Vielä lisäkysymys. Voiko sairaanhoitaja tienata esim. 3000 €/kk? Eli onko kaikilla Suomen sairaanhoitajilla bruttopalkka se kuuluisat 1800 €/kk? Onko?

Toivoisin rehellisiä vastauksia. Saa minut haukkuakin, jos haluatte...

Äänestä
  • Rehellisesti peruspalkka se ~1853 eeroa plus kymmeneltä vuodelta ikälistä ~150 euroa päälle.

    Itseä ainakin vituttaa, että jatkuvan koulutuksen ja lisävastuun myötä teollisuuden palkat vetää reippaasti ohi huomattavasti pienemmällä koulutus- ja vastuumäärällä.

    Ja ei, ainakaan mulla ei ole mitään syytä haukkua ketään siitä hyvästä, että ilmaisee oman mielipiteensä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitajat ensin, sitten lääk... kirjoitti:

Olisiko jo aika ottaa lääkerekisterit käyttöön ja siten vähentää tolkutonta rinnakkaisten lääkkeiden käyttöä etenkin vanhusten hoidossa? Saataisiin lääketeollisuuteen meneviä rahoja suunnattua hoitajien palkkojen nostamiseen ja uusien hoitajien palkkaamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu