Hotelli Merkur

Prahassa..

Olisiko jollain kerrottavaa Hotelli Merkurista ja muutenkin Prahan ravintoloista?! Olemme menossa kahden viikon päästä..

1

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enkuli1984

      Heippa,

      Muutama ravintola, jossa me poikettiin heinäkuisella reissulla...

      U Fleku on olutravintola, jossa saa myös ruokaa... Se on ihan näkemisen arvoinen paikka, sillä siellä kannetaan olutta tuoppitolkulla pöytiin (oma panimo). En muista nyt osoitetta, mutta se on n. 5-10min. kävelymatkan päässä Kaarlensillalta.

      Sitten toinen paikka sijaitsee Petrinin kukkulan juurella. Se on semmoseen vanhaan olut-/viinikerllariin tehty ravintola. Viileä paikka, jos on kuuma päivä. Ravintolan tsekkiläistä nimeä en muista, mutta se oli mielestäni suomeksi Helvetti... :) Löytyy silleen, et menette sinne mini Eiffel-torniin johtavalle tielle (luostarin ohi kulkeva tie). (Köysiratas kukkulalle on nimittäin varmaan vieläkin korjauksessa...)

      Sitten oli semmonen hauska ravintola lähellä juutalaiskorttelia. Se oli muistaakseni italialainen rafla...Nimeä en taaskaan muista, mutta palvelu oli tosi hyvää!

      Kannattaa vaikka lainata kirjastosta parit Praha- oppaat, jos ei huvita itselle ostaa, sillä niistä sai hyviä vinkkejä ravintoloista yms. Ja kannattaa suosia semmosiakin paikkoja, jotka ei näytä niin turistimestoilta!

      Toivottavasti tästä oli jotain apua, vaikkakin nimet on unohtunut... :(

      Ja sit vinkkinä...Kannattaa käydä semmosessa ostoshelvetissä (verrattavissa johonkin Mustamäen toriin tms.) Parhaiten pääsee ratikalla, joka vie Vltavskan asemalle ja siitä yks pysäkki eteenpäin...Oisko ainakin ratikka nro 5 kulkenu siitä ohi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      220
      4085
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1400
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      866
    Aihe