Kerrostalotupakoitsijat ovat kyllä ihmeen itsepäistä sakkia. Viinaa saa juoda ja tupakkaa polttaa, mutta polttaminen tapahtukoon niin etteivät tupakoimattomat joudu siitä kärsimään! Tupakointi ei ole mikään yksityisasia niin kauan kun sivulliset joutuvat hengittämään paskojanne! Passiivinen tupakointi on paljon vaarallisempaa kuin tupakoitsijat myöntävät ja siitä olikin joku tutkimus aika äskettäin julkaistu jossakin!
Joku voi nyt väittää että onhan makkarakin epäterveellistä ja sitä saa ostaa laillisesti kaupasta. MUTTA EI KUKAAN TULE VÄKISIN TUNKEMAAN MAKKARAA KURKKUUSI VAI TULEEKO?!? Vaikka tupakointi onkin laissa sallittu niin ihmisoikeuksien vastaista se on niin kauan kun muut joutuvat siitä kärsimään! Toivottavasti tulee bussipysäkeillä polttelu myös rangaistavaksi, niin sitten jos näen sauhuttelijoita tapahtuukin sitten jotakin mukavaa!
Turha myöskään tulla pulisemaan mistään yksilönvapaudesta. Jos tupakointi pitäisi sallia yksilönvapauden perusteella, voidaankin saman tien sitten hävittää koko Suomen laki ja siirtyä anarkistiseen yhteiskuntaan! Sitähän monet tupakoitsijat vain tuntuvat toivovan.
Joku voi nyt väittää että onhan makkarakin epäterveellistä ja sitä saa ostaa laillisesti kaupasta. MUTTA EI KUKAAN TULE VÄKISIN TUNKEMAAN MAKKARAA KURKKUUSI VAI TULEEKO?!? Vaikka tupakointi onkin laissa sallittu niin ihmisoikeuksien vastaista se on niin kauan kun muut joutuvat siitä kärsimään! Toivottavasti tulee bussipysäkeillä polttelu myös rangaistavaksi, niin sitten jos näen sauhuttelijoita tapahtuukin sitten jotakin mukavaa!
Turha myöskään tulla pulisemaan mistään yksilönvapaudesta. Jos tupakointi pitäisi sallia yksilönvapauden perusteella, voidaankin saman tien sitten hävittää koko Suomen laki ja siirtyä anarkistiseen yhteiskuntaan! Sitähän monet tupakoitsijat vain tuntuvat toivovan.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ennen kuin tipahtaa. Kauhea ylipainoinen makkarafriikki voi vaania seuraavalla iltalenkillä ja tunkea makkaran vaikka mihin
Tähän voisi vastata kuten HKL:n tiedotus tärkeän linjan lopetukseen: Tiedämme kyllä mielipiteenne ja että vastustatte tätä asiaa, mutta silti toimimme niinkuin toimimme. Voitte toki antaa palautetta, mutta se ei vaikuta mihinkään! Tämä on linja kaupungilla olkoon se linja meillä kaupunkilaisillakin
Kuka pakottaa kärsimään.Miksi? Anna naaapurisi
touhuta, vedä verhot eteen .Älä kyylää
Sullakin on älykkyysosamäärä sama kuin kengännumero!
sössön sössön ja lässyn lässyn. Eiköhän tämä asia ole täällä "puitu" jo moneen kertaan, joten anna sinäkin jo olla.
Katsos kun, sinä et voi asialle mitään jos joku polttaa tupakkia, et voi et voi et voi. Sitten kuvittelet kuitenkin että kyllä tähän muutos tulee. No jaa, enpä usko että esim. bussipysäkeillä kielletään tupakointi, parvekkeilla voidaan ehkä kieltää se joskus mutta että jossain keskustassa, kun savut ja hajut haihtuvat ilmaan sekunnissa, mutta se yksi ainut pikkuruinen sekunti ärsyttää sinua niin kovin, niinkö??
Se on vaan kärsittävä kun kaupungissa asut. täällä on monia hajuja, asioita, ääniä ja vaikka mitä juttuja mitkä ärsyttävät. Mutta tupakointi on sellainen asia, mikä ei tule todellakaan loppumaan näillä typerillä keskusteluilla eikä varmaan millään muullakaan,(paitsi tupakoitsijan omasta aloitteesta).
Siinäs kiukuttelette, turhaa se on.
Autan mielelläni sinua nimimerkki näin on.
Ei sinun tarvitse kärsiä tupakansavusta.
tee näin kun neuvon.
siis mene kaupaan ja osta hyvää köyttä tee siihen solmu ja silmukka pistä simukka kaulaasi ja toinen pää köyttä johonkin hyvään tukevaan oksaan kireälle .
Sitten potkaiset tuolin pois altas ja sinun kärsimykset on kerralla loppu.
Me tupakoivat päästään eroon tuollaisesta paskasta kun sinä olet .
Sillon me kaikki olaan paljon onelisempia.
Tee jo tänään !
epätoivoista valitusta,on pakko taas todeta, pitää paikkansa,tupakoitsijoiden ÄO on alle ÖötönTöllön?
sen köyden saisi ujutettua sinun kaulaasi!
niin mitä valitusta? Kuka tupakoitsija täällä valittaa?
Kaikki ketkä tässäkin keskustelussa valittaa, on ne tupakoimattomat. Kyllä te jaksattekin sitten puolustella itseänne ja keksiä selityksiä/valehdella.
Keksikää joku muu "harrastus" kun kirjoittaa keskustelupalstoille tupakoitsijoista, vai onko teillä muuta elämää ollenkaan..? Siltä vähän vaikuttaisi että ei ole, kun jokapäiväinen elämänne täyttyy vihasta, katkeruudesta, inhottavista ajatuksista, kaikki johtuen tupakasta, ette siis osaa ottaa rennosti. Ei se nyt ole enää normaalia että joka päivä joku aloittaa uuden keskustelun tupakasta ja samalla siinä kertoilee ne samat asiat, mistä on täällä jo puhuttu ja keskusteltu, kinasteltu, oltu samaa mieltä ja oltu eri mieltä.
Eikös se ole vähän ankeaa kun joka päivä pitää vihoitella kaikesta(tupakasta), ikinä ei ole hyvä olla jne? Näin se vaan on, ei se ole normaalia, jos joka päivä pitää samasta asiasta valittaa, vihoitella, johan siinä terveyskin teillä pettää ennemmin kuin tupakoitsijoilla kun elimistö ei kestä ainaista vihantunnetta.
samaa kiihkoilua. Liekö saman fanaattisen ihmisen kirjoituksia??????
pakkasia! Ei tarvitse pitää helteen takia ikkunoita eikä parvekkeen ovia auki. Sitten nämä tupakoitsijat voivat kärvistellä parvekkeillaan vetämässä niitä syöpäkääryleitä! Tässä yhteydessä sanoisin tupakoitsijoille, että kun teillä joskus tulevaisuudessa todetaan keuhkosyöpä, mikä mahtaa olla ensimmäinen ajatuksenne? Olisiko, että "voi, kunpa en olisi ikinä polttanut"?
tupakoitsijat vaan huonontavat omaa asiaansa, pitämällä kynsin hampain kiinni omista oikeuksistaan ja unohtamalla että tupakoimattomillakin on oikeutensa.
Näin heltellä kun ihmisten ikkunat ja ovet on auki, kannattas välttää sitä partsi tupakointia. Ottaa se tupakka ja mennä jonnekkin ulos tupruttelemaan. Saisivat ihmiset kodissaan olla tupansavuttomassa ilmassa. Kohtahan ne on partsi tupakoitsijoiden kulta ajat sateet, myrkyt ja pakkaset. Siellä sitä sitten saa tupakoida ilman että naapurit häiritsee, sisällä oleilevat tyytyväisenä lämpimässä ja katselevat kun naapurin savut leijailevat napakasti suljettujen ovien ja ikkunoiden editse.
että valtväestöä ei häiritse toisten tupakointi. Joten eiköhän tämä asia ole jo loppuun käsitelty.
Jos tupakoitsijoille on tulee keuhkosyöpä niin on sen ongelma. ja eiköhän se kanta asiasta ole tullut selväksi puolin ja toisin asiallisesti sekä asiattomasti. Siis, se siitä!
Miten olis vaihtaa johonkin toiseen aiheeseen vaikka muista karsinogeeneistä??????
ei siellä partsilla kärvistellä tarvitse vaikka pakkasia onkin. Sitäpaitsi, minä ainakin tykkään pakkasesta. Ihanan raikas, "kirpeä" ilma, aah..
Ja miten voit olla niin sataprosenttisen varma että KAIKILLA tupakoitsijoilla todetaan joskus keuhkosyöpä? Keuhkosyöpäähän aiheuttaa muukin kuin tupakka. "Noin 15 keuhkosyöpää sadasta johtunee työperäisestä altistuksesta. Syöpävaaraa lisääviä aineita ovat asbesti, kvartsi, kromi, nikkeli, arseeni ja palamisessa syntyvät niin sanotut PAH -yhdisteet, aromaattiset hiilivedyt." (www.kaypahoito.fi sivulta löytyi tuollainen teksti)
syöpää aiheuttavat aineet. Monella ei ole mahdollista niitä välttää, riippuen mitä tekee työkseen. Jo senkin takia pitäisi edes kotona saada olla terveellisesti ilman naapurin tupakan savun tunkeutumista kotiin. Se nyt olisi vähintä, mitä voisi toivoa, jos työssään joutuu tekemisiin näiden syöpää aiheuttavien aineiden kanssa. Vaan eihän itsekkäät tupakoitsijat pysty tällaista ajattelemaan.
metsäpalojen aiheuttamasta kärystä, haittasiko se vai menikö ohi nenän kun syypäätä ei näkynyt..?
kyllä ettei täällä ole yhtään huudettu siitä kärystä joka on leijaillut monena päivänä tietyillä aluiella. tai tosiaan ovat lähteneet evakkoon.....
on että miten Raumalaiset on tottuneet "rahan hajuun" mikä lähtee sellutehtaalta, haisee niin helvetisti aina kun siellä käy, miksei ärripurrinaapurit totu huomattavasti pienempään hajuun mikä harvoin edes nenään asti pääsee muussa kuin mielikuvissa..?
mahda kukaan yhtään mitään! Mutta tupakan savu on ihan polttajasta kiinni. Joko poltaa tai ei polta!
löytyy kaikkeen puolustelua ja selittelyä tuolle todella tyhmälle tavalleen joka on niin pirun kallistakin vielä. Voiko tyhmempää väkeä olla kun tupakanpolttajat? Vast. Ei voi!
Myrkkykääryleen polttaja levittää myrkyllistä katkua ympärilleen ja ympäristöönsä ja siitä asiasta on edes ihan turhaa kiistellä missään.
Myrkkykääryleen polttajasta joutuu ne kärsimään jotka eivät siihen kääryleen polttamiseen taikka rahoittamiseen millään lailla osallistu, eivätkä haluaisi osallistua. Mutta heidät PAKOTETAAN SIIHEN.
Olen samaa mieltä! Minä olen myös NIIIN tupakointia vastaan. En tiedä kamalampaa.
Alakertalaiseni on aloittanut tupakoinnin, tai vasta muuttanut, kun ongelmaa ei aiempina kesinä ole ollut. Parvekkeella on varmasti kiva tuprutella kun on niin lämmin ja muutenkin hyvät kelit. Vartin välein käyn sulkemassa parvekkeen ikkunat ja oven. Eipä siinnä siiten muuta kuin, että minä yläkertalaisena en voi parvekkeella olla, tai ovea/ikkunoita auki tänä kesänä pitääkään. Asuntoni on pieni, eikä ikkunoita ole kuin yhteen suuntaan. Haju tulee avoimesta ovesta asunnon toiseen päähän asti –parvekelasit ei hajua pysäytä. Aikaisemmin nukuin parvekkeen ovi raollaan, mutta kahdesti tupakanhajuun yöllä herättyäni nukun nykyään ovi kiinni :((
Kadullakaan kävellessä ei voi ikäväkseni rauhassa hengittää. Jos tupakoitsija sattuu eteeni, kiihdytän ohi päästäkseni, tai minun on vaihdettava kadun puolta. Vastaan tulevan tupakoitsija ajaksi pidätän hengitystä. Ja tämä on ihan totta! Minä ainakin kärsin!! Tuntuu kummalliselta ettei moni tupakoitsija aiheuttamaansa hajuhaittaa ymmärrä, terveyshaitasta puhumattakaan :( En minäkään lemua valkosipulille tai piereskele ihmisten ilmoilla.
Kumma että EU kielsi biitin, muttei savukkeita. Biitistä huulessa on haittaa vain käyttäjälle, mutta tupakoitsija savustaa koko lähiympäristön!
jos pitää ihan tukkaputkella painaa tupakoitsijan ohi kaupungilla ja ihan hengitystä pidättää! ;)
Vähän taidat ylireagoida, ethän haista sitä kuin ehkä parin sekunnin ajan jos tupakoitsija kävelee kessun kanssa sinun ohitsesi.
Minä voisin lopettaa parvekkeella tupakoinnin heti, jos joku siitä sanoisi.
joku päivän huuli varmaankin. Että tupakoitsija lopettaisi parvekkeella haisemisen jos joku vain älyäisi pyytää??!!
Eiköhän nämä mielipiteet täällä ole aika selviksi tulleet tuosta tupakoinnista siellä partsilla, pitääkö tulla ihan käet ristissä anelemaan arvon väeltä, että siirrytteks hiukka syrjään ny haiseen ku ei se oo kivaa omall partsill oleskell ku siell ny nii kamalaste haisee ja käryy.....yhyyhyy ja itke tirautta hiukka kaupan pääll´. Ja sitäpaitti tuo savu pakka tulema sissä saakk jollei ehdi enne sulkee ovii ja akkunii, harvon kerkii ku ei ol mikkä ajatuste lukia...
Joo´o, sen päivän tahdon minäkin nähdä että tupakoiva ihminen ottaa jonkun muunkin huomioon kun sen oman ittensä vaan....
sattuu talossa olemaan niin hyvä henki ja kivat naapurit, että takuulla lopettaisin parvekkeella tupakoinnin jos se jotakuta häiritsisi ja asia saatettaisiin myös minun tietooni.
Tuo sinun asenteesi on valitettava esimerkki suomalaisesta katkeruudesta: odotetaan, että kaikki naapurit lukevat suomi24:n keskustelupalstaa ja naristaan kun eivät rontit ota opikseen. Joo haloo sentäs.
Minä en halua hankaloittaa kenenkään elämää ja jos minun röökini häiritsee parvekkeella tai kadulla kulkiessa niin minulla ei ole mitään ongelmaa laittaa sitä pois. Kaikenmaailman protestiyskät ventovieraiden taholta sen sijaan ärsyttävät niin etten niihin viitsi reagoida. Jos ei ole pokkaa avata suutaan niin kärsiköön sitten.
Kyllä minä itse sanon ihmisille milloin mistäkin ja taloyhtiössäkin. On ollut ihan hedelmällinen tapa, sillä sanat ja äänenpainot voi ihan itse valita jopa ystävällisiksi!
ja sitten tupakkaa taas hampaitten väliin palamaan...varmaankin joo, uskoo ken tahtoo.
Tupakoitsija vetää sitä röökiä vaikka henki menis, ja se kyllä siinä aika äkkiä monella meneekin. Sanomiset siinä mitään auta.
että lopettaisivat tupakoinnin ja sitten kun joku sanoo, että voipi lopettaa aletaan sättimään. On se kumma. Taitaa olla niin, ettei kyse ole ollenkaan tupakasta vaan siitä, että ruikuttajat haluavat ruikutuksen kohteen. Mistäs sitten valittaisitte jos todella kaikki lopettaisivatkin tupakoinnin?
siellä valitat? Häh. Eikös sulla muuta parempaa tekemistä, häh?