kylmä mondeo

Mondeo 96 1.8 bensiinikone.
Auto käy jo pikkupakkasella kumman kylmänä.
Viisari normaali alueella mutta ei koskaan yli ala kolmanneksen. Lämpimämpää termaria olen koettanut ja auttoi jonkinverran, mutta ko. autoon sellaista ei ole kun tarvikkeena Biltemassa, hajoaako jotakin moisella. onko muilla samoja kokemuksia. Autossa kyllä tarkenee kovallakin pakkasella ihan hyvin, mutta huurteenpoisto on onneton.
61007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hain pari vuotta sitten uuden termarin 97 1.8 Mondeoon merkkilikeestä. Uusi termari oli muutaman asteen lämpöisempi kuin vanha ja kun ihmettelin niin myyjän mukaan se oli vaihdettu lämpöisempään. Testasin vanhan ja sen aukeamislämpötila oli pudonnut jokusen asteen leimausarvosta. En muista tarkkoja asteita mutta n 10 asteen muutos oli selvästi havaittavissa. Vanhalla termarilla mittari nousi 1/3 osan asteikosta mutta uudella puoleen väliin. Aika huonoja nuo termarit kun kestää 3 vuotta, Taas on lmittari laskenut ja pitää vaihtaa taas ensi syksynä.

Äänestä

Lämpömittaria ohjaava anturi on syynä jos mittari näyttää jotain outoa. Minulla oli vastaava (94 Mondeo), jossa lämmöt nousi mittarin mukaan juuri ja juuri normal-alueelle. Vaihdoin anturin Motonetin malliin, ja lämmöt oli mittarin mukaan "tapissa", eli punaisella kun vähänkin ajon jälkeen pysähtyi. vaihdoin sitten Motorcraftin anturiin, ja sen jälkeen mittari oli juuri keskellä taulukkoa. Siellä on hieman omitusesti kaksi lämpöanturia, toinen koneelle ja toinen mittarille.

Äänestä

Perheellämme on Mondeo -95 1.8 STW, johon vaihdettiin termari tänä syksynä. Termari oli kai jumiutunut koska lämpömittari ei noussut lainkaan normal-alueelle ja puhaltimestakin tuli sisälle pelkkä "lehmän henkäys". Merkkiliikkeen varaosamyyjä sanoi, että ellei termarin vaihto auta tarpeeksi, niin tehdään syylärille ohitus. On kuulemma tehty niitä ohituksia jonkin verran vanhempiin Mondeoihin. Hinta n. 25€.

Termarin vaihto auttoi, mutta ei auto vieläkään mikään erityisen lämmin pakkasilla ole. Kokeilen seuraavaksi pahvia syylärin eteen.

Äänestä
  • ...olen itsekin päätynyt käyttämään. auttaa jonkin verran tosin lievä "tekohengityksen" maku jää hommasta. Tuo Mondeo, niin mukava ajettava ja ok auto onkin, ei liene kaikkein onnistuneimpia valintoja talviautoksi.

    Äänestä

Käytätkö liian vahvaa nestettä? Jäähdytinneste on yleesä laimennettavaa.

Äänestä
  • se tehokkaimmin jäähdyttää...
    Joo huollon jäljiltä ovat, muuten käytän ohjeen mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


patu kirjoitti:

Mondeo 96 1.8 bensiinikone.
Auto käy jo pikkupakkasella kumman kylmänä.
Viisari normaali alueella mutta ei koskaan yli ala kolmanneksen. Lämpimämpää termaria olen koettanut ja auttoi jonkinverran, mutta ko. autoon sellaista ei ole kun tarvikkeena Biltemassa, hajoaako jotakin moisella. onko muilla samoja kokemuksia. Autossa kyllä tarkenee kovallakin pakkasella ihan hyvin, mutta huurteenpoisto on onneton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu