Nohniin, arvostelen tässä New Super Mario Brossin. En ole pelannut peliä vielä aivan täydellisesti läpi, joten varmaan lisäilen tähän jotain myöhemmin.
-------------------------------------------------
New Super Mario Bros. on Nintendo DSsälle ilmestynyt 2d-tasoloikka, joka tekee kunniaa onnistuneesti aikaisimmille 2d-Marioille. Viimekertaisesta 2D-Mariosta onkin 15 vuotta (huhhuh). New Super Mario Brossissa tosin hahmot ja vihikset ovan 3Dtä.
Yllätys, yllätys! Prinsessa Persikka on kaapattu. Yllätys, yllätys! Kaappaaja on Bowser Jr. Yllätys, yllätys! Mario lähtee pelastamaan prinsessaa. Etsikäähän siitä ne yllätykset.
ohjaus toimii hyvin, syynä on todennäköisesti se, että kontrollit oppisi apinakin. Tosin jos ei käytä juoksua, niin silloin liikkuminen on kuin tervassa juoksua. Itse ainakin painan refleksinomaisesti juoksemisnappia.
Ylänäytto on toimintanäyttö, alanäyttö taas näyttää kartat ja tilastot. Lisäksi yhden PowerUpin voi ottaa varastoon, ja se valitaan kosketusnäytöltä. Kätevää.
Maailmat ovat tuttua hyvää peruskamaa. Kaksi maailmaa, suotyyppinen maailma ja hiiekkamaailma, eivät vain tunnu kuuluvan joukkoon, mutta kyllä nekin siihen sulautuvat.
PowerUpit ovat Mario-pelien suola, ja tässä tapauksessa on kysessä hienonhienoa Pan-suolaa. Tuttujen tulikukan ja Super-sienen lisäksi mukana ovat sininen Koopankilpi, Mega-Sieni ja Mini-sieni. Koopankilvellä Mario pystyy uimaan nopeammin, suojautumaan kilven sisään ja kaatamaan viholliset. Mega-Sieni kasvattaa Marion lähes ruudun kokoiseksi jättiläiseksi, joka jyrää lähes kaiken alleen. Mini-Mariona Mario taas pystyy tekemään leijuvia hyppyjä ja menemään minikokoisiin putkiin ja rakoihin. Oma Suosikkini oli Koopankilpi, jossa ainoat huonot puoli oli hitaampi liikkunminen.
-------------------------------------------------
jatkan lopun myöhemmin....
New Super Mario Bros.-arvostelu
3
660
Vastaukset
- MrLuigi
MrMario, jos et tiedä, miten saa Luigin, niin laitampa tähän, miten sen saa. Elikkäs, kun menet siihen juttuun, missä valitaa muisti, niin paina R ja L pohjaan, ja sitten valitset muistin, sitten sieltä pitäisi kuulua Luigin ääni. Jos et ymmärrä, niin sano suoraa vaa =)
- prinsessa_peach
kiva kun nyt koitin Luigia niin en saa mariota takas niin saako mitenkään mariota takas kun pääsin kovalla vaivalla 3 worldiin niin kaverini teki mulle 2 wordin niin kerro se MRLUIGI!!!!!!!!!!!!!
- Lumalee
prinsessa_peach kirjoitti:
kiva kun nyt koitin Luigia niin en saa mariota takas niin saako mitenkään mariota takas kun pääsin kovalla vaivalla 3 worldiin niin kaverini teki mulle 2 wordin niin kerro se MRLUIGI!!!!!!!!!!!!!
Mun suosikit on rosalina ja dry bones, mut luin hikipediast et bowser jr. luulee et sen äiti on peach mut "oikeesti" sen äiti on................
MUUMIMAMMA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1013248Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo12603HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat752506Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k641463Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?911445Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.161035Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184955Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N333953Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10857- 50824