Pelle Miljoona

ritutähti

Kuinka moni on tutustunut herran kirjalliseen tuotantoon?
Olen onnistunut haalimaan itselleni muutaman, ja kovasti tykkään. ^^
Erityisesti X-hän palaa, säväytti.

9

795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mara800

      varsinkin kirjalliseen olen ainoastaan tutustunut Buddha Blues-teokseen.

      Vinyylinä Pelleä löytyi melkein kaikki ;)

      • ritutähti

        Minulta löytyy huimat kaksi vinyyliä Pelleltä, mutta kokoajan on haku päällä. :>
        Ajattelin ostaa Pellen dvd:n cdon.com:sta, mutta kerpele ku pitää olla täysi-ikäinen ennekuin sieltä voi tilata. :( Täytyy pyytä jotakuta vanhempaa hoitamaan tilaus, ettei tarvitse reilua puoltavuotta odotella.

        Mutta pysytään Pellen kirjallisessa tuotannossa.
        Kirjan Missä rastamies nukkuu, ostin ihan vain nimen perusteella. Ihan hyvä oli, se on jatko-osa Pellen aikeisemmalle kirjalle, Bändi Hukassa. Eli luin ne vääräassä järjestyksessä, mutta mitäpä tuosta.
        Buddha Bluesia en ole lukenut, kuulemma hyvä kirja. Joku sanoi että Pellen tuotannosta paras. Tiedä sitten.~


      • mara800
        ritutähti kirjoitti:

        Minulta löytyy huimat kaksi vinyyliä Pelleltä, mutta kokoajan on haku päällä. :>
        Ajattelin ostaa Pellen dvd:n cdon.com:sta, mutta kerpele ku pitää olla täysi-ikäinen ennekuin sieltä voi tilata. :( Täytyy pyytä jotakuta vanhempaa hoitamaan tilaus, ettei tarvitse reilua puoltavuotta odotella.

        Mutta pysytään Pellen kirjallisessa tuotannossa.
        Kirjan Missä rastamies nukkuu, ostin ihan vain nimen perusteella. Ihan hyvä oli, se on jatko-osa Pellen aikeisemmalle kirjalle, Bändi Hukassa. Eli luin ne vääräassä järjestyksessä, mutta mitäpä tuosta.
        Buddha Bluesia en ole lukenut, kuulemma hyvä kirja. Joku sanoi että Pellen tuotannosta paras. Tiedä sitten.~

        kirjan luin monia vuosia sitten - muistaakseni on Pellen ensimmäisiä teoksia.
        Mutta voin suositella :)


    • RÖYH!!!!

      Pelle Miljoona on hyvä kirjailija. Tämähän oli jossakin vaiheessa muodissa että rockartistit lähtivät tekemään kirjoja. Tosin Pellahän on tainnut kirjoittaa lähes yhtä kauan kuin on musiikkiakin tehnyt .....

      • ritutähti

        kun Pelle julkaisi esikois-teoksensa, Buddha Bluesin. (:

        The Elämänkerta oli kyllä mielenkiintoista luettavaa. On herra ehtinyt monenmoista tehdä. ^^


    • räikkäpää

      En ole lukenut yhtään P.Miljoonan teosta, eikä mulla ole hänen vinyylejäkään tai mitään muutakaan materiaalia. Ne biisit joita muistan on ihan ok.

      Tässä taannoin oli Hesarin kuukausiliitteessä juttua Pellestä, kun tämä viettää osan vuodesta Intiassa. Heitti hyvää läppää kaikenlaisista itsensäetsijöistä jotka hihhuloi ja valaistuu siellä. Tai jotain sellaista.

      Pelle taitaa olla aika äijä! Siit huolimatta en kerkiä nyt tutustumaan hänen tuotantoonsa, on niin kaikkea muuta.

    • pellefani

      lehtiroskista pelastin Buddha bluesin kun joku naapuri oli sinne heittänyt, LOISTAVA kirja, tykkään, pitää haalia jostain ne loput Pellen kirjat myös, kuulemma todella hyviä! levyjä en omista muuta kuin kirjastosta lainaamalla eli biisit on koneella. viikko sitten olin Pellen keikalla oiskohan ollut 10. Pellen keikka mulle ja tykkään, on ne hyviä!!!!

    • iiki8o8o9

      Petri Tiili on hyvin ristiriitaisesti kertonut tapahtumia elämästään. Epäilen siksi joidenkin kirjojensakin olevan toisen tekemiä.
      Aikalaishaastattelussa 1991 kertoi, ettei ollut yhtään mitään Aasian matkallaan mukana. Vain alukalsarit, toiset kengät, passi ja muutama sata dollaria ja juomapullo repussa. Kuitenkin tuolla matkalla kuulemma syntyi Unimies tekele. En usko "ettei mitään mukana ja kirja tehdään kävelymatkalla Intiassa!"
      "Elossa ja potkii" on täynnä epäjohdonmukaisuuksia ja mm. Bonneville kirjan kohdalla on tieto, että henkilö N.N. olisi tarjonnut melkein samanlaista kässäri jo aikaisemmin markkinoilla. Onko se sama ja Tiilen vain hieman stilisoima, kun N.N:n, on vaikea sanoa, kun N.N. ei enää elä.
      Roskalehdissä Tiili on kertonut kirjoittavansa 200 sivuisen kässärin viikossa. Se on maailmanennätystasoa, kun liuskoja pitäisi tulla 20 vuorokaudessa joko ajan.
      Kalle Päätalon järkäleen melkein tuhat liuskaa otti aina vuoden ja sitä pidettiin kovana juttuna.
      Uskokoon Petri Tiilestä kukin mitä haluaa, mutta kai se huuto "Sisko tahtoisin jäädä!" on sitä parasta?

    • uiuiiku

      Pelle on yliarvostettu, omituinen ja narsistinen ihminen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      28
      3088
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      68
      2148
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      180
      1958
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      122
      1913
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      1
      1765
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      94
      1558
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      31
      1415
    8. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      90
      1211
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      211
      1147
    10. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      12
      1070
    Aihe