Asumme maalla ja kissamme ulkoilee päivittäin, toisin sanoen se syö myös joka päivä hiiriä yms.
Olen antanut matolääkkeenä Axiluria, mutta se ei tunnu oikein tehoavan; jo kuukauden kuluttua madotuksesta kissan peppukarvoissa roikkuu valkoinen lituska toukka.
Kuinka usein kissan voi madottaa ja millä lääkkeellä nuo toukat pysyisivät pitempään poissa? Niin ja mistäköhän elikoista on kyse (vähän kuin keitetty riisi) ja kai ne kuolee tultuaan kissasta pihalle, eivätkä pesi sängyssäni (tai minussa)...?
Olen antanut matolääkkeenä Axiluria, mutta se ei tunnu oikein tehoavan; jo kuukauden kuluttua madotuksesta kissan peppukarvoissa roikkuu valkoinen lituska toukka.
Kuinka usein kissan voi madottaa ja millä lääkkeellä nuo toukat pysyisivät pitempään poissa? Niin ja mistäköhän elikoista on kyse (vähän kuin keitetty riisi) ja kai ne kuolee tultuaan kissasta pihalle, eivätkä pesi sängyssäni (tai minussa)...?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyseessä on ilmeisesti heisimadon jaokkeita, nitä mitä sieltä pepusta kurkistelee... Kannattaa katsoa myös ostamastasi matolääkkeestä, että mihin veijareihin se tehoaa, Drontal on oman kokemukseni kautta ollut hyvää ja tehoavaa.
tehoavat parhaiten juuri heisimatoihin ja ainoana tiettyyn heisimatolajiin joka on vaarallinen myöskin ihmisille, siksi esim. näyttelykissat pitää madottaa ulkomaanreissujen aikana. Tätä heisimatolajia ei ole vielä tavattu Suomesta, eikä sitä tänne haluta, siksi myöskin tuontikissat on madotettava ennen maahantuontia pratsikvantelia sisältävällä lääkkeellä mm. Drontal ja Droncit.
Muutenkin matolääkkeitä tulee vaihdella, koska madot voivat tulla immuuneiksi lääkeaineille ja silloin sama lääke ei enää tehoakaan kuten aiemmin.
Saako näitä kyseisiä lääkkeitä apteekista. Itse olen vain aina ostanut mirrixiä tai jotain sinnepäin olevaa lääkettä.
Kyllä kissojen matolääkkeet ovat myös apteekkitavaraa. Tosin valikoima saattaa vaihdella eri paikkakunnilla.
Kissoilla voi olla monenlajisia sisäloisia yhtäaikaa. Ulkomailla esiintyy monia sellaisia matoja, jotka Suomessa ovat harvinaisia. Ainoa kaikkiin aktiivisessa vaiheessa oleviin matoihin yhdellä kerta-annoksella tehoava lääke on Drontal. Se tappaa madot vuorokauden kuluessa.
Madotus on uusittava 3—4 kertaa kahden viikon välein, että madot saadaan kokonaan pois. Toisella ja seuraavilla kerroilla kissa madotetaan joko Drontalilla tai muilla laajakirjoisilla valmisteilla.
Kaikki samassa taloudessa elävät eläimet madotetaan yhtä aikaa. Jatkossa matokuuri annetaan kissalle pari kertaa vuodessa ja ulkokissalle joka kolmas kuukausi.
Hyvin matoinen kissa, esim. pulleamahainen, laiha pentu, pitäisi madottaa ensin suolinkaisiin tehoavalla lääkkeellä (esim. mirrix). Jos kaikki madot kuolevat kerralla, kuolleiden matojen massa voi tukkia suolen.
Tarkempia tietoja matolääkkeistä saat apteekista.
Kissallasi on heisimato ja siihen eivät apteekin matolääkkeet auta. Pitää käydä eläinlääkäriltä hakemassa resepti. Hoitamaton heisimato voi tehdä kissasta todella sairaan.