Valvotun yön ...

jälkeen kysyisin,mitenkä riitelette tai ratkaisette riitanne ja erimielisyytenne vaimonne/miehenne kanssa.
Meillä mullitellaan aikamme,riippuen tietty asiasta.
4335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä osata kyetä keskustelulla selvittämään riita....vaan minä olen kyllä "mestari"käyttämään jonkinaikaa henkistä"väkivaltaa",kunnes hyvin nopeasti sen jälkeen rupean vaan höpöttelemään niitä näitä ja teoilla osoittamaan ,että välitän ja sitten päästäänkin itse asian selvittelyyn.

Monimutkaista,mutta toimii :))

Äänestä

Taitaa olla niin että meillä vaan tapellaan, kulloinenkin aihe, loppuun...
Pientä jumpittelua on jälkeenpäin jonkun aikaa... kunnes tulee syy "rakastua" taas uudestaan ;D

Äänestä

Olemme niin herkkiä suuttumaan, ettei mököttäminen aiheuttaisi muuta kuin pysyvän hiljaisuuden kodissamme.Suutumme miltei joka päivä jostakin, mutta sitten ne kunnolla suututtavat ovat pidempiä riitoja ja silloin puhumme kovaäänisesti molemmat tosi paljon. Mieheni harrastaa syyttelyä ja mollaamista, mutta kun hän saa purettua sen osion pois aloitan minä oman osuuteni, koska olen harjoitellut riitelyä ihan ammatti-ihmisen kanssa ja sitä kautta oppinut käsittelemään riita-aiheita käyttämällä ilmaisuja "minä koen" "näin minä sen näen" " tämä on vain minun ajatukseni, johon kuitenkin uskon" yms, niin jotenkin se minä-muoto vie riitaamme aina selville vesille.Mies voi päättää tahollaan haluaako hän esittää omat mielipiteensä hallitummin vai jatkaa riitaa entiseen malliin ja silloin elämme hänen mukaansa joko mököttämällä tai sopimalla riidan samoin tein.Tai siis mies mököttää ja minä en.

Minä en jaksa kantaa kaunaa, enkä siis mököttääkään ja yleensä kirjoitan vielä ajatukseni päiväkirjaan tai läheiselle ystävälleni, jolloin saan selkeyttä tunteilleni. Todella vaikeat asiat pitää riidellä monta kertaa ennenkuin niistä pääsee selville vesille.

Äänestä

on vastapuoli sellainen joka tulee ja irvistelee 5 minuutin jälkeen, ei siinä voi kauaa murjottaa, vaikka haluaisi. Yleensä repee väkisinkin. Minä en taas jaksa hautoa sen jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


renttu(ko) kirjoitti:

jälkeen kysyisin,mitenkä riitelette tai ratkaisette riitanne ja erimielisyytenne vaimonne/miehenne kanssa.
Meillä mullitellaan aikamme,riippuen tietty asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu