Elikkäs poratessa alumiiniin (mopedin jalustimen kiinnikettä) reikää katkesi poranterä (D=6mm)reikään n. 3cm syvälle. Jystämällä ja kaivamalla sain sitä noin 2cm pois mutta nyt se loppupätkä on jäänynnä sinne niin lujaa että sitä ei saa kirveelläkään pois. Millä ilveellä sen saan hajotettua palasiksi. Vastapuolelta ei pysty posaamaan tai ei oikeastaan mahdu poraamaan vastaan.
Poranterä katkesi, millä poistaa sen ?
10
11970
Vastaukset
- poistelija
katkenneita poria poistettiin messingistä
esimerkiksi fosforihapolla, joka syövyttää terästä,
mutta ei messinkiä. Saattaisi toimia alumiinillakin.
Tosin menetelmä on aika hidas.
Elektrolyysiäkin voisi kokeilla, eli suolaliuoksessa
kytketään alumiini negatiiviseksi ja teräs
positiiviseksi. Jännitettä muutama voltti.
Tietysti taatusti toimiva konsti on kipinätyöstö. - Snicker
...myynnissä ruuvinirrotussarja, jolla saa katkenneet ruuvit pois. Sopii myös erikokoisille katkenneille poranterille.
- tuo ei kyllä pidä
paikkaansa:
"Biltemassa myynnissä ruuvinirrotussarja, jolla saa katkenneet ruuvit pois. Sopii myös erikokoisille katkenneille poranterille."
ko. sarjan käyttö perustuu siihen, että katkenneeseen
ruuviin porataan reikä, johon sitten ruuvataan "vääränkätinen" ulosvetotappi jolla sitten kierretään tynkä pois.
-miten poraat reiän katkenneeseen poranterään?
-miten ruuvaat sen pois kun siinä ei ole jenkoja? - Nimetön
tuo ei kyllä pidä kirjoitti:
paikkaansa:
"Biltemassa myynnissä ruuvinirrotussarja, jolla saa katkenneet ruuvit pois. Sopii myös erikokoisille katkenneille poranterille."
ko. sarjan käyttö perustuu siihen, että katkenneeseen
ruuviin porataan reikä, johon sitten ruuvataan "vääränkätinen" ulosvetotappi jolla sitten kierretään tynkä pois.
-miten poraat reiän katkenneeseen poranterään?
-miten ruuvaat sen pois kun siinä ei ole jenkoja?Voit poistaa katkenneen kierretapin poraamalla sen Hard Cut-poralla.Valmistettu tällaisia töitä varten.Nim.35v kokemus alalla.
- Nimetön
leikkaa myös poranterää.Edellyttäen katkenneen poran olevan pikatetästä ei kovametallia.
- Anonyymi
Itse onnistuin niin, että valutin katkenneen terän kierteisen kautta porauksen täyteen crc:tä tms. ja annoin vaikuttaa vuorokauden. Sen jälkeen kevyesti naputtelemalla porauksen vastakkaiselta puolelta, terän tynkä tipahti ulos reiästä.
- Anonyymi
Kuumenna alumiinikappale pirun kuumaksi. Se laajenee enemmän kuin poranterä. Saatko sitten koputtelemalla teränpätkän ulos?
Itse poraan alumiiniin aloittaen pikkuterällä ja sitten siirryn aina pari milliä isompaan kokoon. Kierroksia ei tarvi paljon vaan pitää tehdä hyvää lastua.
Jostain syystä terä leikkaa kiinni, jos se ei ole tarpeeksi paljon reikää isompi.- Anonyymi
Kannattaa kiinnittää huomiota terän laatuun, halvat markettiterät on usein materiaaliltaan haurasta kuin lasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa kiinnittää huomiota terän laatuun, halvat markettiterät on usein materiaaliltaan haurasta kuin lasi.
Sitä samaa haurasta ovat sitten myös hyvin kalliit terät...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä samaa haurasta ovat sitten myös hyvin kalliit terät...
Ja eivät oikein sovellu kovin hyvin käsivaralta poraamiseen,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865