Tietääkseni ensimmäisenä vuonna opetetaan kaikille liiketalouden opiskelijoille samat asiat ja vasta myöhemmin sitten saa opiskella haluamaansa liiketalouden osa-aluetta (korjatkaa jos olen väärässä). Mitä nämä linjat ovat? Tiedän vain markkinointi- ja laskentolinjan. Mille linjalle kannattaa lähteä ajatellen tulevaisuuden työmarkkinoita?
Liiketaloutta opiskelemaan
Epävarma olo
3857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hyväksytty jo opiskelijaksi johonkin kouluun? Silloin kantsii ekana tarkistaa, mitä linjoja koululla edes on. Markkinointi, markkinointiviestintä, taloushallinto, yritysjohto-juttuja, viestintää, tietotekniikkaa, ja vaikka mitä muuta löytyy ihan koulusta riippuen. Itse olen huomannut monien valmistuneiden puheista, että suuntaumisella ei välttämättä ole mitään tekemistä tulevaisuuden ammatin kannalta.. Kannattaa vain valita se mikä kiinnostaa, jos tykkää pyöritellä numeroita niin taloushallintoon, jos markkinointi puoli kiinnostaa niin sitten sinne. Ei sillä suuntautumisella oikeastaan ole niin paljon merkitystä, vaan omalla persoonalla ja sillä mihin oikeasti itse sopii.
liiketalouden(AMK) erikoistumisaloja:
*johtaminen
*markkinointi
*kansainvälinen kauppa
*logistiikka (esm.kuljetus)
*laskentatoimi
*yritysjurisdiikka
*kirjasto-ja tietopalvelut
*tietojenkäsittely
Markkinoinnista työllistyy huonoiten, varmaan suosituimpia, kun kovapalkkaisia duuneja.
Laskentatoimesta työllistyy hyvin, mutta palkat eivät välttämättä ole huimaavia, tietojenkäsittelyssä suurempia palkkoja.
Oikeustradenomilinja alkoi vasta 2v. sitten kuulemma, joten työllistyneiden määrä ei oo tiedossa, luulisin, että tulee olemaan melko hyvä, vaikka OTK/OTM voi ajaa ohi, jos on sattunut lukemaan yritysjuridiikkaa/taloustieteitäkin.
Johtamisenkin tradenomien olen kuullut työllistyvän hyvin, itsellä olisi kansainvälinen linja mielessä JAMKissa. Onko kenelläkään kokemusta asiasta? Millaisia töitä?
Minä olen kansainvälisen kaupan tradenomi ja töitä on kyllä riittänyt todella hyvin ja palkka on kilpailukykyinen. Ihan oman alan hommia, joihin olen kouluttautunut.