hintataso Dublinissa

mamma rosa

nuo Ryanairin halvat lennot kiinnostaa, mutta minkälainen on hintataso Dublinissa esim. syöminen, taksi, bussiliput ym ostokset Suomeen verrattuna?

3

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Jotkut palvelut/tuotteet ovat hieman edullisempia ja toiset taas vastaavasti hieman kalliimpia = lopputulos hintaerona /-0.

      • tss

        Ruokailu ja juomat samoissa hinnoissa (tosin monissa paikoissa tippiä pitäisi jättää n 10%), "early bird"-hintoja monissa ravintoloissa klo 19 asti, vaatteet olivat melko kalliita.

        Taksit olivat melko edullisia, samoin julkinen liikenne.

        Ravintoloiden tarjouksia voi katsoa esim www.diningtreats.com, printtasimme sieltä kupongin Tea Roomiin (Bonon omistamassa Clarence-hotellissa) ja söimme fantastisen illallisen alkuruoka pääruoka kahdelle sekä joimme pullon viiniä yht hintaan 70 EUR. (Listassa alkuruoat olivat alkaen 10 EUR ja pääruoat alkaen 32 EUR, joten aika hyvä tarjous...).


    • Gillian

      Julkinen liikenne on halvempaa kuin Hgin seudulla. Esim. bussin kertalippu Howthista Dubliniin maksoi noin 1,3 euroa. Lentokentältä pääsee myös paikallisbusseilla keskustaan, jolloin bussilippu on alle puolet nopeiden bussien taksoista. Pikabussit on merkitty nuolella.
      Välipalaa, kuten keittoa tai salaattia, saa ravintoloita edullisemmin mm. museoiden kahviloista tai Temple Barin seudulla IFI:n kahvilasta (paikallinen filmi-instituutti).
      Ravintolahinnat ovat vähintään Suomen tasoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3398
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1919
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1839
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1774
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1624
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      348
      1589
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1439
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1288
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1185
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1182
    Aihe