Mikä lintu sopisi ?

blaubunkt

Olen suunnittelemassa linnun hankkimista.
Joskus on ollut neitokakaduja ja undulaatteja, nyt haluaisin jonkun isomman.

Hinta alle 100 euroa kasvattajalta.
Suunnilleen neitokakadun kokoinen.
Haluaisin vain yhden, jotta tulisi kesympi, saisi olla päivässä monta tuntia vapaana.
Olen ajatellut rosellaa, mutta onko kalliskin ?
Entä oppiiko matkimaan?
Mitkä lajit oppivat helposti matkimaan?

Kiitos niille jotka viitsivät vastata.

1

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitään isoa papukaijaa ei saa oikein alle 500 euron, ne on just näitä neitsikoita ja undulaatteja. Araset ja kaijaset voivat olla tuon alle, mutta ovat neitokakadua pienempiä. Rosellat maksavat varmasti yli tuon satasen, samoin kuin loistokaijat ja muut sellaiset. Rosellat eivät juurikaan kesyynny eivätkä puhu juuri ollenkaan. Neitokakadujen ja undulaattien olen kuullut oppivan puhumaan, ja nämä taituripuhujat ovat sitten jo niitä jakoja ja amatsoneita, jotka maksavat 1000-2000 €.

      Mikset ottaisi käsinkasvatettua neitokakadua? Se on todella kesy ja nuorena otettuna se voi oppia puhumaan ja matkimaan vihellyksiä ym. Mutta tuo matkimaan ja puhumaan kykeneminen on surkea peruste linnunhankinnalle itsessään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe