säännöistä...

???

Tietääkö kukaan saako maassa makaava pelaaja potkia palloa? 10-vuotias tyttäreni pelaa jalkapalloa. Kesän ekassa turnauksessa tuomari vihelsi pelin poikki, sillä "maasta ei saa potkia". Kesän toisessa turnauksessa sen sijaan omiin jalkoihinsa kompuroinut pelaaja makasi maassa ja vielä potkaisi pallon maalin. Maali hyväksyttiin. Kumpi tuomari oli oikeassa?

2

3181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ref

      "Pelaa maassa" on tuttu huudahdus pelikentillä. Saako vai eikö riippuu todellakin tuomarista, tai tuomarin tulkinnasta. Ratkaisevaa ja tuomittavaa onkin asiassa se että pelaako maassa pelaava vaarallisella tavalla. Vaarallinen peli aiheuttaa epäsuoran vaparin - ei maassa pelaaminen.

    • saa pelata

      Mutta tietty vaan palloa, ku maasta päin helposti osuu myös muiden kintuille.. Just oli toissa päivänä naisten divari-jalismatsi ja kaveri syötti pallon toiselle pelaajalle, joka teki maalin. Eli jälkimmäinen tuomari on oikeassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3710
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3492
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      91
      3313
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2732
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2550
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2211
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      50
      1380
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1125
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1112
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1088
    Aihe