säännöistä...

???

Tietääkö kukaan saako maassa makaava pelaaja potkia palloa? 10-vuotias tyttäreni pelaa jalkapalloa. Kesän ekassa turnauksessa tuomari vihelsi pelin poikki, sillä "maasta ei saa potkia". Kesän toisessa turnauksessa sen sijaan omiin jalkoihinsa kompuroinut pelaaja makasi maassa ja vielä potkaisi pallon maalin. Maali hyväksyttiin. Kumpi tuomari oli oikeassa?

2

3193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ref

      "Pelaa maassa" on tuttu huudahdus pelikentillä. Saako vai eikö riippuu todellakin tuomarista, tai tuomarin tulkinnasta. Ratkaisevaa ja tuomittavaa onkin asiassa se että pelaako maassa pelaava vaarallisella tavalla. Vaarallinen peli aiheuttaa epäsuoran vaparin - ei maassa pelaaminen.

    • saa pelata

      Mutta tietty vaan palloa, ku maasta päin helposti osuu myös muiden kintuille.. Just oli toissa päivänä naisten divari-jalismatsi ja kaveri syötti pallon toiselle pelaajalle, joka teki maalin. Eli jälkimmäinen tuomari on oikeassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10258
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9823
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6829
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      213
      5268
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4979
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      154
      3816
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      81
      2648
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2621
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      165
      2460
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2292
    Aihe