säännöistä...

???

Tietääkö kukaan saako maassa makaava pelaaja potkia palloa? 10-vuotias tyttäreni pelaa jalkapalloa. Kesän ekassa turnauksessa tuomari vihelsi pelin poikki, sillä "maasta ei saa potkia". Kesän toisessa turnauksessa sen sijaan omiin jalkoihinsa kompuroinut pelaaja makasi maassa ja vielä potkaisi pallon maalin. Maali hyväksyttiin. Kumpi tuomari oli oikeassa?

2

3185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ref

      "Pelaa maassa" on tuttu huudahdus pelikentillä. Saako vai eikö riippuu todellakin tuomarista, tai tuomarin tulkinnasta. Ratkaisevaa ja tuomittavaa onkin asiassa se että pelaako maassa pelaava vaarallisella tavalla. Vaarallinen peli aiheuttaa epäsuoran vaparin - ei maassa pelaaminen.

    • saa pelata

      Mutta tietty vaan palloa, ku maasta päin helposti osuu myös muiden kintuille.. Just oli toissa päivänä naisten divari-jalismatsi ja kaveri syötti pallon toiselle pelaajalle, joka teki maalin. Eli jälkimmäinen tuomari on oikeassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      235
      5906
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4739
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      81
      3558
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3019
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2759
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      180
      2241
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1699
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1215
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1138
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1126
    Aihe