Tietääkö kukaan saako maassa makaava pelaaja potkia palloa? 10-vuotias tyttäreni pelaa jalkapalloa. Kesän ekassa turnauksessa tuomari vihelsi pelin poikki, sillä "maasta ei saa potkia". Kesän toisessa turnauksessa sen sijaan omiin jalkoihinsa kompuroinut pelaaja makasi maassa ja vielä potkaisi pallon maalin. Maali hyväksyttiin. Kumpi tuomari oli oikeassa?
säännöistä...
???
2
3145
Vastaukset
- Ref
"Pelaa maassa" on tuttu huudahdus pelikentillä. Saako vai eikö riippuu todellakin tuomarista, tai tuomarin tulkinnasta. Ratkaisevaa ja tuomittavaa onkin asiassa se että pelaako maassa pelaava vaarallisella tavalla. Vaarallinen peli aiheuttaa epäsuoran vaparin - ei maassa pelaaminen.
- saa pelata
Mutta tietty vaan palloa, ku maasta päin helposti osuu myös muiden kintuille.. Just oli toissa päivänä naisten divari-jalismatsi ja kaveri syötti pallon toiselle pelaajalle, joka teki maalin. Eli jälkimmäinen tuomari on oikeassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1136517Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3695919Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam364389Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123665Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723607Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1112816Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni142278Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,212045Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221826Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181644