Tietääkö kukaan saako maassa makaava pelaaja potkia palloa? 10-vuotias tyttäreni pelaa jalkapalloa. Kesän ekassa turnauksessa tuomari vihelsi pelin poikki, sillä "maasta ei saa potkia". Kesän toisessa turnauksessa sen sijaan omiin jalkoihinsa kompuroinut pelaaja makasi maassa ja vielä potkaisi pallon maalin. Maali hyväksyttiin. Kumpi tuomari oli oikeassa?
säännöistä...
???
2
3209
Vastaukset
- Ref
"Pelaa maassa" on tuttu huudahdus pelikentillä. Saako vai eikö riippuu todellakin tuomarista, tai tuomarin tulkinnasta. Ratkaisevaa ja tuomittavaa onkin asiassa se että pelaako maassa pelaava vaarallisella tavalla. Vaarallinen peli aiheuttaa epäsuoran vaparin - ei maassa pelaaminen.
- saa pelata
Mutta tietty vaan palloa, ku maasta päin helposti osuu myös muiden kintuille.. Just oli toissa päivänä naisten divari-jalismatsi ja kaveri syötti pallon toiselle pelaajalle, joka teki maalin. Eli jälkimmäinen tuomari on oikeassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2711112- 488599
- 1375405
- 1443694
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353564- 403288
- 572598
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak462144- 281826