Kuinkahan väärässä olen jos veikkaan että transuista 100% elää yksin ilman vakituista kumppania? Kai transuilla muutava ystävä voi olla, siis lähinnä toisia transuja, mutta enpä usko että kukaan normaali ihminen voisi koskaan oikeasti rakastua transuun. Vai onko täällä keskustelupalstalla mukavassa parisuhteessa eläviä transuja? Saman sukupuolen liitot eivät mielestäni kuulu kategoriaan "mukava parisuhde".
100%
Anonyymi
191873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ainakin mitä TSiin tulee.
Lopeta tuo trollaaminen ajoissa tai pyydän sheriffiä järjestämään sinulle bannin tänne.
että saman sukupuolen liitot eivät mielestäsi kuulu kategoriaan "mukava parisuhde", siis mukava parisuhde lainausmerkeissä. Tässä olen siis kanssasi samaa mieltä, että saman sukupuolen liitot eivät ole epämukavia.
Musta tuntuu, että sä Anonyymi trollaaja oot niitä miehiä, jotka kadulla pyörätuolin avulla liikkuvan ihmisen kohdatessaan huutelevat hänelle, että miksi et vaan ota jalkoja allesi ja kävele. Et taida ymmärtää, että ihmisillä voi olla erilaisia sairauksia, mutta odotapa vain, kyllä se sinullekin vielä joskus tulee eteen.
pyörätuolipotilas ja sekopää nauretta hinuripelle o iha eri asia.. transulle voisin huudella jos näkisin.. pyörätuolipotilasta luultavasti auttaisin tarvittaessa... kohdellaan hyvin niitä jotka sen ansaitsee..
Itsestäni voin sanoa eläväni mukavaa parisuhdetta. Mitä tuohon ystäväjuttuun tulee niin niitähän löytyy, mutta ei transystäviä, vaan siis sinun mittapuittesi mukaan ns. normaali heteroystäviä (mikä sitten onkaan normaalia). Ja ystävät kyllä tietävät taustani ja ymmärtäen avarakatseisesti toisin kuin eräät (viitaten sinuun)
Transuista eli transvestiiteista suurin osa elää normaalissa heteroparisuhteessa. Tutkimusten mukaan jakauma on sama kuin "tavallisilla" ihmisillä, eli n.90% on heteroja.
Transsukupuolisilla tuo jakauma on vähän erilainen edellisen elämäntavan ansiosta, mutta tutkimuksia siitä ei ole tehty. Kuitenkin heistäkin on aika iso osa normaaleja heteroita, joita tunnut niin kamalasti arvostavan.
Yleensä ihminen rakastuu ihmiseen, eikä sukupuoli välttämättä ole ratkaiseva. Seksin takia heterot hakevat vastakkaista sukupuolta. Mukavassa parisuhteessa voi elää seksuaalisesta suuntautumisestaan huolimatta. Kyllä transsukupuoliseenkin voi rakastua ihan kuka tahansa, vaikka se sinusta niin kamalalta tuntuukin.
En pitänyt entistä elämääni mitenkään mukavana parisuhteena, vaikka se täyttikin vaatimuksesi. Ystävät minulla ovat säilyneet ja tullut lisääkin, siihen tämä prosessini ei ole vaikuttanut.
Yrität näköjään järjestelmällisesti herjata käyttämällä tuota transu-nimitystä. Olisiko sinusta hauskaa jos kaverit tervehtisivät sinua aina "morjens mulkku" (vaikka kyllä sellainen oletkin).
Hyvä että ymmärrsit aloittaa viestisi myöntämällä olevasi väärässä. Nimittäin olet todella väärässä, sillä suurella osalla transihmisistä on hyvä parisuhde. Kuinkahan suurella osalla taviksista on elämässä vaihe, jolloin ei ole vakituista parisuhdetta? Se on tietysti taas ihan eri asia jos transihmisellä ei koko ajan ole parisihdetta? Sitten on taas heti ihan epäonnistunut yksilö ja kaikki samanlaisia?
Sinun uskomisilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa. Et yksinkertaisesti tiedä mitään transihmisistä. Omat ennakkoluulosi ja kuvitelmasi saavat sinut kuvittelemaan, että ymmärtäisit näistä asioista jotain.
on transsukupuolinen. (Itse en ole trans.) Ja olen siis hänen vakituinen kumppaninsa, asumme yhdessä ja aiomme hankkia lapsia. On hänellä lisäksi ystäviäkin ihan tavalliseen tapaan.
Mistä noita trolleja sikiää?
Vähissä on seurustelusuhteet, eikä oikein viitti aloittaakaan koska ite rakastuu aina niin pohjattomasti ja suhde kuitenkin hajoaa jos sanoo olevansa transvestiitti. Mulla ainakin on vain pahoja kokemuksia.
Itseään vastaan ei voi taistella joten jostain on luovuttava.
Tyttöilyn hyväksyviä naisia lienee melko paljon mutta saattaa olla, että aika harvoin "siltä oikealta" tuntuva kumppani hyväksyy myös transvestiitit. Itse löysin tällaisen kumppanin mutta pienellä riskillä kerroin vasta kun olimme kunnolla tutustuneet ja seurustelleet jo hyvän aikaa. Myöhemmin asiaa tarkasteltuani tein mielestäni oikean ratkaisun. Nykyinen vaimoni ehti tutustua todelliseen minääni rauhassa ja huomata, että olen aivan tavallinen mies hyvine ja huonoine puolineni.
Tätä ratkaisua voi tietysti moralisoida ja ajatella esim. niin, etten ollut täysin rehellinen alusta alkaen. Toisaalta pidän lähes varmana, että hänen olisi ollut hyvin vaikea nähdä todellista minääni, tutustua ja kiintyä minuun, jos tieto tiitteydestäni olisi ollut alussa "sotkemassa" kuvioita.
Kerrottuani hän suhtautui rauhallisesti ja hyväksyen asiaan ja tälläkin hetkellä asia on välillämme aivan kunnossa.
Tässä se taas nähdään. Rehellisyydellä ei voi saavuttaa mitään, mutta jos kusettelee niin on pieni mahdollisuus, vaikka silloinkin usein joutuu pettymään. Vielä jos sattuu olemaan täysin kaapissa, on vaara joutua kiristyksen uhriksi.
Hahhah! Rehellinen saa vain kuulla olevansa saatanan pervo, mutta jos kertoo asian myöhemmin, niin saa kuulla sen myös joltain ulkopuoliselta. Parempi olla kertomatta, mutta sitten se salailu vie kaikki voimat.
Eipä tässä voi samaa naista kovin pitkään katsella. Pitää aina jättää ennen kuin ehditään paremmin tutustua, ja sitten on taas ihan helvetin raskasta aloittaa uusi kierros.
Kusipään maineen tällaisella käytöksellä saa, varsinkin pienellä paikkakunnalla. Pitää aina keksiä jotain tekosyitä, että miksi jätin naisen juuri kun näytti siltä, että olemme rakastumassa toisiimme. Tai sitten pitää käyttäytyä niin kusipäisesti, että nainen tajuaa itse lähteä lätkimään.
suhdetta miehen kanssa?
En tiedä transihmisten suhdeprosentteja, mutta helppo veikata ketjun aloittajan myös elävän ilman mainitsemaansa mukavaa sukupuolielämää kun aika riittää transpalstoilla pyörimiseen, vaikka kovin Anonyymi jaksaakin vakuuttaa ettei transjutut kiinnosta. Käyttäisit aikasi vaikka puolisosi tyydyttämiseen, vai etkö kykene? Taidat olla piilodiggari kun et malta olla poissa täältä.
Kaikille trans-tyypeille tsemppiä kovasti!
Mitäköhän tapahtuiksi jos laittaisin nettiin deitti-ilmoituksen, josta selkeästi tulisi ilmi, että olen transvestiitti? Eipä taida kukaan sellaiseen vastata.
Olishan se kiva nähdä, ja raporttia seurauksista.
Kokeilepa laittaa. Saat todennäköisesti aika paljonkin vastauksia. No osa tietenkin haukkuisi maan rakoon, mutta transdiggareita löytyy jutuista päätellen nippukaupalla.
Joo, kyllähän noita transdiggareita näyttäisi tuolla mies hakee miestä -osastolla olevan, mutta löytyisipä nainen, joka hyväksyy transvestisuuteni.
No, täytyypä sitten yleisön pyynnöstä väsätä jonkinlainen ilmoitus sinne.
Tämä ilmoitus ei siis ole eksynyt väärälle osastolle, vaikka transvestisuutta tuntemattoman mielestä siltä saattaa vaikuttaa.
Olen siis enimmäkseen vastakkaisesta sukupuolesta kiinnostunut bi-mies, jolla on tarve pukeutua toisinaan naiseksi. Väitetään, että parisuhteessa rehellisyydellä olisi jotakin merkitystä, joten tässäpä tämä tärkein salaisuus tuli jo esille ennen kuin mitään suhdetta on ehtinyt muodostuakaan.
Eli jos tämä taipumukseni ei häiritse sinua, niin voit vastata tähän.
Sinä voit olla lähes mitä tahansa. Ehkäpä omaat itsekin vastaavan taipumuksen, tai olet tg tai ts (MtF)? Tarkoitus on nyt tässä vaiheessa selvittää, että löytyykö minkäänlaista kiinnostusta.
Itse olen työssä käyvä omillaan toimeentuleva pitkä ja hoikka mies, joka harrastelee elektroniikkaa, autoilua, ja tyttöilyä.
PS. Tiedän kyllä, että tästä ilmoituksesta joku saa hyvät naurut, mutta se en ole minä.
Ihan hyvältä näyttää...
Mihkä meinaat sen laittaa? Laita linkkiä tänne sit! ja laita toi ps siihen myös. Mun mielest se on h-lvetin hyvin sanottu!