onko hyvä ostos?
Salora on siis palannut kotiin! Mutta mistä, olisiko Turkista, tulevasta EU-maasta???
Heti en löytänyt Googlesta mitään kotimaista tietoa Saloran nykyisistä sukupolvista. Hollannissa myydään hintaan 799€ tuota 32 tuumaista, lie sama kuin Maskun laite?
Salora on siis palannut kotiin! Mutta mistä, olisiko Turkista, tulevasta EU-maasta???
Heti en löytänyt Googlesta mitään kotimaista tietoa Saloran nykyisistä sukupolvista. Hollannissa myydään hintaan 799€ tuota 32 tuumaista, lie sama kuin Maskun laite?
Vastaukset 17
Vanhimmat
voi jotain päätellä niin ei ole hääppöinen.
Onko HDMI:tä?
Eikös Salora, Finlux ja Luxor mennyt konkkaan?
Eikös noita merkkejä valmistanyt yks ja sama yritys suomessa, vai saivatkos jollekkin myytyä?
Selvitä tämä ensis ettei tuu ongelmia takuun kans.
Suosittelisin ennemmin Sony tai Samsung tosin kalliimpia, mutta laadukkaampia.
http://www.salora.be/en/producten/lcd/lcd-3235tn.htm
Salora Finland Oy Turusta on maahantuoja. Turkissa tehty. Maahantuojalla ei vielä näytä olevan kotisivua, on ilmeisesti niin tuore tapaus? (Vaikka Salora on perustettu jo 1928)
EI OSAA VALMISTAA MUUTA KU KEBABBIA:O
Kenenköhän tekniikkaa on laitettu koteloon?
http://www.salorafinland.fi/html/
http://www.vestel.com.tr/Dev_En/corporate/History.htm
Päättelen sen siitä, että Vestel osti konkurssiin menneen Finluxin tuotantolaitteet ja Vestel valmistaa televisioita LG-merkillä.
Konkurssipesän myyntiuutinen:
http://194.252.88.3/rswebtku.nsf/sivut/uutisaihe?opendocument&pageid=ContentB277C
LG-yhteys:
http://www.businessweek.com/globalbiz/content/jun2006/gb20060609_371863.htm
Tulee turkista..
Eli tietämätöntä kuluttajaa höynäytetään taas. Ne lyö vaan merkki tarran paketin päälle ja taas tulee Saloraa, Finluxia tai ihan mitä merkkiä tilaaja haluaa. Halpaa ja helppoa. Laatu vaan ei ole ollut tähän mennessä kaksista.. Esimerkkejä löytyy paljon.
Turkki on hyvin kilpailukykyinen teollisuusmaa nykyään myös laadullisesti. Suomeen tuodaan mm. Toyotan autoja Turkista ja laatu on hyvin eurooppalaista tasoa. Tämä on globalisoitumisen hyviä puolia. Aasian teollistumisen jälkeen näemme piakkoin myös laadukkaita afrikkalaisia autoja ja televisioita.
ostin maskusta sellaisen mutta en ole ihan tyytyväinen koska se pitää ihme ääntä kun vaihtaa kanavaa(rusahtelee). pitää varmaan etsiä huollon numero...
Kävin kattoo ihan nätti tv ja hyvät liitännät,mut kuinka tv on pelittäny teillä joilla se jo on?
Ostin moisen tiistaina ja katsoin leffan dvd:ltä illalla. Kuva on kirkas ja terävä, myös äänet hyvät. Liitännät laitteessa loistavat, mm. tietokoneeseen normi, dvi ja usb. Kanavien automaattinen haku kesti kauan n. 20 min, mutta sitähän ei tehdä kuin kerran. Löysi kanavat hyvin ja terävät ovat. PiP on aika kätevä, kun sen kokoa ja paikkaa voi vaihtaa pikanäppäimillä katselun aikana.
Näyttö on LG:n valmistama ja kuva on ihan ok. Sonyn Bravia on toki parmpi kuvanlaadultaan, mutta hintakin on yli tuplat, joten mielestäni hinta-laatusuhde on tässä kohdallaan.
Ostin töllön pari viikkoa sitten. Toimii hyvin.
Kuvanlaatua en voi moittia. Tietysti rahalla saa parempaakin, mutta 850 euron aparaatiksi värit toistuvat hyvin, kontrasti on ok ja kuva terävä. Värikylläisyys on tavallisessa kuvaputkitöllössä toki eläväisempi, mutta minkäs teet. Itse tykkään kuitenkin tämän koneen kuvasta enemmän. Makuasia.
Miinuksia:
-Jo mainitut rusahdukset kanavaa vaihdettaessa. Lienee siis jokin tyyppivika. Olisi kyllä hauska tietää, mikä tuota ääntä pitää.
-Ohjelmiston suomen kieli muistuttaa paikoin kummasti eestiä. Itse vaihdoin suosiolla englantiin...
-Kuulin, että eräs tuttavani osti myös samanlaisen näytön, ei käynnistynyt enää parin päivän päästä, sai valmistajan takuulla (kuulemma 1 vuosi) uuden koneen.
Summa summarum, olen tyytyväinen ostokseeni, rusahdukset ja kaverin huonot kokemukset toisaalta hieman mietityttävät. Pienet omituisuudet kielivät erän olevan hieman maanantailaatua. Odotan joka tapauksessa innolla, että pääsen katselemaan töllöstäni HD-materiaalia.
toistamiseen 32 huoltoon eka huoltokertomus oli et siin oli vain pikkunen virta saanti jännite vikoja toimi 13 min. ja tilt. uusiks helkkarin moinen rumba nyt vast 5 viikkoo ilman töllöö.... että näin
ostin myös kyseisen 32" saloran, hyvin on toiminut eikä kuulu mitään rusahduksia .
Ostin samaisen laitteen viimekesänä, hyvin on toiminut.Hinta/laatu suhde on kohdallaan, Plussana tosi hyvät liitännät (dvi,pc,3xscart...)
Eihän se nyt tietenkään mikään bravia ole, mutta eipä toisaalta niin paljoa maksakkaan.
Ainoa mikä itteeni harmittaa, et tölsyn hinta on dyykannut, saa tällähetkellä jo hintaan 699... Suosittelen!
Kovin yrittävät kotisivuillaan kierrellen ja kaarrellen antaa kuvaa, että kyseessä olisi Suomalainen eikä Turkkilainen kone, sanovat mm:
"Salora on yksi vanhimmista kodinelektroniikan brändeistä Suomessa"
ja
"Salora tunnetaan laadukkaana ja suomalaiseen kotitalouteen suunniteltuna tuotteena".