Onko mahdollista suoritta liiketelouden opinnot odotettua nopeammin ja kuinka nopeasti? Onko rankkaa?
Tradenomiksi alle 3,5 vuodessa?
11
3367
Vastaukset
- rankkaa---
En tiedä onko AMK:ssa akateemista vapautta samalla tavalla kuin yliopistolla/kauppakorkeakoululla. Tuskinpa tuo mikään kovin rankka rupeama olisi, koska kauppakorkeakoulustakin voi valmistua inhimillisellä vaivalla kolmessa vuodessa.
- mahdollista
on kaikkia kesäkursseja ym. ja voi opiskella niin paljon kun lukujärjestykseen vaan mahtuu, mutta luulempa että ehkä puolivuotta saa nipistettyä pois, tai vuoden jos on ihan hullu. AMK:ssa on niin paljon ryhmätöitä ym että joskus on pakko edetä ryhmän aikataulun mukaan. Toisen vuoden kursseille vaaditaan luultavasti ekan vuoden suorituksia, ota vaan selvää mitä voit suorittaa milloinkin. Ja varmasti on rankkaa, AMK:ssa työt tuppaa aina painottumaan kausiluonteisesti eli joulun alla ja kevään lopulla on aika kamalaa. Eli ekstraopinnot kannattaa ajottaa alkusyksyyn ja alkukevääseen.
- alle
Täysin mahdollista. Itse olen suorittanut kolmasosan tutkinnosta puolessa vuodessa. Opiskelu ei ole tippaakaan stressaavaa, kunhan on oikea asenne ja tekee kaikki tehtävät heti. Jos jättää viime tippaan kaiken, niin se stressaa. Kahdessa vuodessa ajattelin selvitä. Sitten menen vähän haastavampaan kouluun.
Ja kyllä niille muillekin kursseille voi mennä, vaikka ei olisi perusopinnot suoritettuna. Hyvin niillä pärjää, vaikka opettajat pelottelevat. Ei AMK nyt mikään kauppakorkea kuitenkaan ole.- kuin lapsen hakkaaminen
Mustakin tuli tähtitieteen tohtori 3:ssa vuodessa
- A.Andersen
No postaapa sitten rehellisesti suoritukset.
A.A (yliluonnollisten ilmöiden-fani) - pientä
kuin lapsen hakkaaminen kirjoitti:
Mustakin tuli tähtitieteen tohtori 3:ssa vuodessa
Kyllähän oikiksestakin voi valmistua alle kahdessa vuodessa (lue Hesarin kuukautisliite)! Miksi AMK teettäisi enemmän töitä? Tai ehkä se riippuu vain koulusta. Tule Heliaan niin pääset helpommalla eikä tarvitse vetää herneitä nenään siitä, että jollain on homma hanskassa. =)
- Suoritatko kursseja
päällekkäin? Miten pitkiä päiviä olet koululla? Eli oletko myös illat kursseilla? Itsellä olisi myös kiinnostusta suorittaa niin nopeasti kuin mahdollista...Onko sinulla millainen pohja -koulutus ja työelämästä?
T: nimimerkillä"Pikavauhtia valmiiksiko?" - Eräs.
Minäkin valmistun reippaasti alle 3,5 vuodessa. 2 vuotta olen opiskellut ja puoli vuotta jäljellä. Mikäli olisin aloittanut kunnon ahertamisen jo ensimmäisenä vuotena, olisin valmistunut 2 vuodessa. Hyväksilukuja en ole saanut ja keskiarvonikin on n. 4 (skaalalla 0-5)...
- onnistuu
Suoritatko kursseja kirjoitti:
päällekkäin? Miten pitkiä päiviä olet koululla? Eli oletko myös illat kursseilla? Itsellä olisi myös kiinnostusta suorittaa niin nopeasti kuin mahdollista...Onko sinulla millainen pohja -koulutus ja työelämästä?
T: nimimerkillä"Pikavauhtia valmiiksiko?"Suoritat mahdollisimman paljon kursseja verkossa eli ei tarvitse viettää niin paljon aikaa koululla. Hyödynnät kaiken turhan ajan (tylsät tunnit, joilla on pakko istua, koulumatkat ym.) tehtävien tekoon ja teet kaikki pitkän ajan projektit heti alta pois. Valitse myös mahdollisimman paljon iltakursseja, niillä vaaditaan vähemmän. Ja jos olet avoimella puolella suorittanut kursseja, niin hyväksytät ne kaikki vapaisiin ja kieliopintoihin.
Otat vaan rennosti, niin huomaat kuinka helpolla niitä vitosia saakaan...
- Räkä
Hanki harjoittelu kesätöissä ja etsi päättötyönaihe toisena vuonna. Pingota valinnaiskurssit täyteen mahdollisimman pian. Omien kokemusten mukaan pitkään jämähtävät ovat niitä jotka unohtavat valinnaiskurssit ja suorittavat ne vasta viimeisenä/lisävuosina.
- noppee...
itse aloitan nyt kolmatta vuotta ja opintopisteitä jaljellä 15( harjoittelu ja opinnäyte)..joten ei enää kauaa mene. Olen nyt tämän kuun loppuun työharjoittelussa ja lopputyön saan valmiiksi syyskuun loppuun mennessä. Kannattaa ottaa opintoja reilusti muidenkin luokkien lukkareista ja tämä kannattaa alottaa jo eka vuonna. Opettajille ei kannata hehkuttaa,koska koulu haluaa pitää opiskelet ainankin sen 3,5 vuotta ettei niiden tukiin tapahtus muutoksii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891