toisen lasta tai muutakaan mikä on toisen omaa
älä himoitse
sano Raamattu
14831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
toisen lapsia himoitsee, onko lääkityksesi ihan kohdallaan vai tekeekö helle jo tekosiaan? Parempi lapsen olla hyvässä sijaiskodissa kuin huonossa biokodissa. Raamatulla ei ole tässä asiassa mitään tekemistä.
outo mielipide, mene hoitoon. Biokoti on lapselle paras hoitopaikka.
biokoti on tottakait ensisijainen paikka, mutta jos lapsi ei siellä syystä tai toisesta voi kasvaa aikuiseksi, parempi sijaiskoti. Taidat olla se "raamatunlauseiden vääntäjä" eri nimimerkillä? Kummallista, että biot, joiden lapsi on otettu huostaan, eivät löydä millään itsestään syytä? En yleistä, mutta tuntuu tälläkin palstalla suurimman osan olevan narsisteja, jotka kyllä arvostelevat ja haukkuvat sijareita - itsessä ei ole minkäänlaista vikaa. En usko juttuihin, että "kävin kaupassa ja lapset haettiin sillä aikaa tai sen jälkeen". Varmasti oli jokin syy, mikä aiheutti tämän. Ei Suomessa sentään mielivaltaa käytetä ilman asianmukaisia perusteita. En muuten tarvitse hoitoa, psyykkinen olotilani on mitä parhain. Toista mieltä voidaan olla monesta muusta kirjoittajasta, jotka jaksavat jauhaa alkuperäisen kaltaisia kirjoituksia. Menkää itseenne ja miettikää, missä oli todella se suurin syy, että huostaanotto tehtiin.
Koittakaa nyt jo ymmärtää ,että sijaisvanhemmat tulevat kuvioihin vasta sitten ,kun jollain muilla on mennyt homma pieleen.Eikä kukaan ole niin tyhmä ja ilkeä ,että toivoisi yhteenkään perheeseen huostaanoton tapahtuvaksi.
kas kas, enkä olisi saanu siteerata Raamatun lausetta? totta se kuiteskin on, ellei olisi avustajia ei pahanttekijöill olisi valtaa... kiitollinen olen että lpseni siepattiin muuten en olisi ikinä saanut tietää totuutta Suomen hengellisestä tilasta, olisin edelleen luullut että on kristillinen maa joss ihminen saa oikeutta asiassaan! jo silmät aukes!
Ole ihan rauhassa uskomatta.
Hyvä kuitenkin, että päättäjätasolla siihen jo uskotaan.
lapsilla on ihan varmasti parempi, siellä missä ovat, kuin luonasi.
lapsellani olisi paras olla luonani.piste.
etenkin lapsista. Ja jos lapsi on huostassa, niin 99%.n todennäköisyydellä oma ns. äiti tai isä on rikkonut Raamattua ja käskyjä ja pahimmalla mahdollisella tavalla. En ole sijari, enkä jaksaisi heidän työtään, hoitaa rikkirevittyjä pieniä ihmisen taimia, kaltaisiasi en arvosta mihinkään. Helppo loukata pientä ja heikkoa, kun ei uskalla kokoisiansa, raukkamaista ja sairasta.
Siskolla (jolla kaksi omaa lasta) ollut sijoituksessa lapsia, eikä hyvällä mielikuvituksellakaan voi väittää että joku tekee tätä "työtä" omien tarpeidensa täyttämiseksi.
Tällä hetkellä täysipäiväisessä sijoituksessa 4v. poika, joka sivusta seurannut narkomaaniäitinsä itsemurhayrityksiä. Tietää mihin täytyy viiltää että "pääsee enkelinä taivaaseen". :( Huolehdi sitten tuollaisesta 24/7...
Se siitä itsekkyydestä.
pidetään huolta ja hoidetaan rakkaudella, kotona.
johon ei muiden lapset mahdu.
kauniisti sanottu!
lastenkodissako opetettu vai missä että kun huyppäät tarpeeksi korkeelta niin saat siivet japääset taivaaseen, mulla täysi työ vakuuttaa ettei ole totta ja vain kahden viikon välein tunti aikaa kasvattaa lastani! pelottavaa