Jumanklavita EURIBOR

Miten ihmeessä tuollainen euroopanlaajuinen korko voi hypätä 0.06% päivässä jonkun ihmeen ranskalaisten BKT:n vuoksi! Eikös moisesta voisi erota ja ottaa Suomeen omat korot käyttöön. Ei huvittaisi käydä joka päivä korkoja katsomassa, mutta kun meno on vaan sanalla sanoen KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!
71126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi helvata, etten paremmin sano :D

Eli asia taitaa olla nyt niin, että sua ei oikeesti koronnousut haittaa. Haluaisit mitä luultavimmin niin pirusti omaan asuntoon nykyisestä vuokraluukusta, ja mielessäsi on "koronnousu varmastikin laskee.. ei, rommauttaa asuntojen hinnat"

Äänestä

7% korko ei tunnu MISSÄÄN. KÖYHÄ

Äänestä

Aamut ovat yhtä helevettiä, kun ekana menen tsekkaamaan montako kuukautta lainanmaksuni taas venähtää. Nyt lisää on tullut jo kahdeksan vuotta, ostinhan asuntoni viime syksynä.

Äänestä

"Eikös moisesta voisi erota ja ottaa Suomeen omat korot käyttöön."

Taidat olla niin nuorta ikäluokkaa ettet muista miten korot heilahtelivat silloin kun korot määriteltiin meillä kotona? Ei ikinä enää takaisin siihen aikaan kun markkaa devalvoitiin aina kun sellunkeittäjäparonit sitä kävi vaatimassa!

Säätelytalouteen ei ole enää paluuta ja Neuvostoliittokin hajosi omaan mahdottomuuteensa kymmenen vuotta sitten. Kuusi prosentin sadasosaa ei meinaa yhtään mitään. Jos sinulla on sata tonnia velkaa niin korkosi "pompsahti" juuri vajaa 17 EUR. Jätä kolme tuoppia keppanaa juomatta niin se on siinä.

Äänestä

Muistele Ahon hallituksen aikaisia korkoja ja kiitä luojaa eu:sta ja suuremmasta sekä vakaammasta talousalueesta.

Äänestä
  • Tuollainen 14-15 %:n korkotaso vallitsi kyllä jo
    Holkerin hallituksen aikanakin.Itse asiassa markan kellúttamisen alkaessa vuonna 1992 korkotaso alkoi pikkuhiljaa laskea kun luovuttiin
    lopullisesti vahvan markan politiikasta.

    Äänestä

Hah ja heh! Heliboristahan sitä vasta on lämpimiä muistoja sieltä 90 luvun taitteesta...:)
Muistan kun itse ostin ensiasuntoni vuonna -94, niin silloin korot oli alhaalla....ja kuitenkin ne olivat peräti 8,x%!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laina painaa kirjoitti:

Miten ihmeessä tuollainen euroopanlaajuinen korko voi hypätä 0.06% päivässä jonkun ihmeen ranskalaisten BKT:n vuoksi! Eikös moisesta voisi erota ja ottaa Suomeen omat korot käyttöön. Ei huvittaisi käydä joka päivä korkoja katsomassa, mutta kun meno on vaan sanalla sanoen KÄSITTÄMÄTÖNTÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu