Lidlin siset pullot

linnun pelättimeksi

puutarhaan. Olen laittanut Lidlin sinisistä pulloista linnun pelättimiä puutarhaan. Kaadetaan oksainen ranteen paksuinen puu, josta katkotaan oksat reilusti pullon pituisiksi ja aina parempi mitä enemmän on oksia. Puu vuollaan teräväksi alapäästä ja painetaan maahan, niin että se pysyy hyvin pystyssä.Pulloista poistetaan etiketit, jotka irtoavat helposti. Pullot työnnetään katkaistuihin oksiin. Pelottaa lintuja takuuvarmasti kiiltäessään auringossa ja tuulessa heiluessaan. Toinen linnunpelätin idea on käytöstä poistetut tietokonelevyt. Niitä voi laittaa vaikka kymmeniä puiden väliin viritettyyn naruun roikkumaan. Toimii pullopelättimen kanssa hyvin karkottajana.

2

1278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu

      Pannaan örveltävä aviomies tai avomies mäyräkoiran tai mieluiten koirien kanssa puutarhan laitaan ja annetaan niiden olla siinä.

      Johan pelästyvät räkätit ja harakat ja saat olla itse rauhassa sisätiloissa. Tästä vinkistä koituu iloa ja hyötyä kaikin tavoin.
      Voit käydä lisäämässä mäyristen määrää aika ajoin.
      Kaiken kukkuraksi pääset myös puutarhaa vaivaavista kotiloista eroon, koska tarttuessaan makoilevan linnunpelätin vaatetukseen, ne on kätevä hävittää isoin joukoin kerralla.
      Itse olen laittanut kotilo-örvelön kylille menemään, joten sinne häviävät kaikki tyynni.

      • *******

        takuuta ettei palaa talven tullen?? Seuraavalle kesälle vois jo sit kokeilla uudelleen noita sinisiäpulloja ja tietokone levyjä. Tänä kesänä toimi ihan hyvin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      101
      5227
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      54
      3885
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3438
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2479
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1919
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      394
      1753
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1601
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1572
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1545
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      39
      1425
    Aihe