puutarhaan. Olen laittanut Lidlin sinisistä pulloista linnun pelättimiä puutarhaan. Kaadetaan oksainen ranteen paksuinen puu, josta katkotaan oksat reilusti pullon pituisiksi ja aina parempi mitä enemmän on oksia. Puu vuollaan teräväksi alapäästä ja painetaan maahan, niin että se pysyy hyvin pystyssä.Pulloista poistetaan etiketit, jotka irtoavat helposti. Pullot työnnetään katkaistuihin oksiin. Pelottaa lintuja takuuvarmasti kiiltäessään auringossa ja tuulessa heiluessaan. Toinen linnunpelätin idea on käytöstä poistetut tietokonelevyt. Niitä voi laittaa vaikka kymmeniä puiden väliin viritettyyn naruun roikkumaan. Toimii pullopelättimen kanssa hyvin karkottajana.
Vastaukset 2
- koettu
Pannaan örveltävä aviomies tai avomies mäyräkoiran tai mieluiten koirien kanssa puutarhan laitaan ja annetaan niiden olla siinä.
Johan pelästyvät räkätit ja harakat ja saat olla itse rauhassa sisätiloissa. Tästä vinkistä koituu iloa ja hyötyä kaikin tavoin.
Voit käydä lisäämässä mäyristen määrää aika ajoin.
Kaiken kukkuraksi pääset myös puutarhaa vaivaavista kotiloista eroon, koska tarttuessaan makoilevan linnunpelätin vaatetukseen, ne on kätevä hävittää isoin joukoin kerralla.
Itse olen laittanut kotilo-örvelön kylille menemään, joten sinne häviävät kaikki tyynni.- *******
takuuta ettei palaa talven tullen?? Seuraavalle kesälle vois jo sit kokeilla uudelleen noita sinisiäpulloja ja tietokone levyjä. Tänä kesänä toimi ihan hyvin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921516
- 831042
- 67937
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su365885Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177874- 92793
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63586
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta147540- 37538