Lidlin siset pullot

linnun pelättimeksi

puutarhaan. Olen laittanut Lidlin sinisistä pulloista linnun pelättimiä puutarhaan. Kaadetaan oksainen ranteen paksuinen puu, josta katkotaan oksat reilusti pullon pituisiksi ja aina parempi mitä enemmän on oksia. Puu vuollaan teräväksi alapäästä ja painetaan maahan, niin että se pysyy hyvin pystyssä.Pulloista poistetaan etiketit, jotka irtoavat helposti. Pullot työnnetään katkaistuihin oksiin. Pelottaa lintuja takuuvarmasti kiiltäessään auringossa ja tuulessa heiluessaan. Toinen linnunpelätin idea on käytöstä poistetut tietokonelevyt. Niitä voi laittaa vaikka kymmeniä puiden väliin viritettyyn naruun roikkumaan. Toimii pullopelättimen kanssa hyvin karkottajana.

2

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu

      Pannaan örveltävä aviomies tai avomies mäyräkoiran tai mieluiten koirien kanssa puutarhan laitaan ja annetaan niiden olla siinä.

      Johan pelästyvät räkätit ja harakat ja saat olla itse rauhassa sisätiloissa. Tästä vinkistä koituu iloa ja hyötyä kaikin tavoin.
      Voit käydä lisäämässä mäyristen määrää aika ajoin.
      Kaiken kukkuraksi pääset myös puutarhaa vaivaavista kotiloista eroon, koska tarttuessaan makoilevan linnunpelätin vaatetukseen, ne on kätevä hävittää isoin joukoin kerralla.
      Itse olen laittanut kotilo-örvelön kylille menemään, joten sinne häviävät kaikki tyynni.

      • *******

        takuuta ettei palaa talven tullen?? Seuraavalle kesälle vois jo sit kokeilla uudelleen noita sinisiäpulloja ja tietokone levyjä. Tänä kesänä toimi ihan hyvin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      149
      2443
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      53
      2024
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      31
      1930
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1929
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1924
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      59
      1242
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      121
      1126
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      867
    Aihe