Lidlin siset pullot

linnun pelättimeksi

puutarhaan. Olen laittanut Lidlin sinisistä pulloista linnun pelättimiä puutarhaan. Kaadetaan oksainen ranteen paksuinen puu, josta katkotaan oksat reilusti pullon pituisiksi ja aina parempi mitä enemmän on oksia. Puu vuollaan teräväksi alapäästä ja painetaan maahan, niin että se pysyy hyvin pystyssä.Pulloista poistetaan etiketit, jotka irtoavat helposti. Pullot työnnetään katkaistuihin oksiin. Pelottaa lintuja takuuvarmasti kiiltäessään auringossa ja tuulessa heiluessaan. Toinen linnunpelätin idea on käytöstä poistetut tietokonelevyt. Niitä voi laittaa vaikka kymmeniä puiden väliin viritettyyn naruun roikkumaan. Toimii pullopelättimen kanssa hyvin karkottajana.

2

1312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu

      Pannaan örveltävä aviomies tai avomies mäyräkoiran tai mieluiten koirien kanssa puutarhan laitaan ja annetaan niiden olla siinä.

      Johan pelästyvät räkätit ja harakat ja saat olla itse rauhassa sisätiloissa. Tästä vinkistä koituu iloa ja hyötyä kaikin tavoin.
      Voit käydä lisäämässä mäyristen määrää aika ajoin.
      Kaiken kukkuraksi pääset myös puutarhaa vaivaavista kotiloista eroon, koska tarttuessaan makoilevan linnunpelätin vaatetukseen, ne on kätevä hävittää isoin joukoin kerralla.
      Itse olen laittanut kotilo-örvelön kylille menemään, joten sinne häviävät kaikki tyynni.

      • *******

        takuuta ettei palaa talven tullen?? Seuraavalle kesälle vois jo sit kokeilla uudelleen noita sinisiäpulloja ja tietokone levyjä. Tänä kesänä toimi ihan hyvin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      91
      2047
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1230
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1013
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      968
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      959
    Aihe