Hopeaseppien leimat??

aktn

Löyty joesta vanha hopealusikka jossa on leima, mutta ei tekstiä. Tietäisikö joku, että onko sellaista sivustoa, jossa olisi kuvia ja tietoa vanhoista hopeaseppien leimoista???

7

23097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juke

      Oheisesta linkistä löytyy esimerkki tietoja suomalaisista hopea leimoista. Suomalaisessa hopeassa on kruunuleima, pitoisuusleima (esim. 813, 830), kirjain numero yhdistelmä (josta voi päätellä valmistusvuoden), valmistajan leima ja paikkakunta leiman (jokaisella paikkakunnalla oma).

      http://www.kellojakulta.net/info1.html

      Kirastosta löytyy kirjoja suomalaisesta hopeasta, joista mm. nuo paikkakunta leimat löytyvät paremmin.

      Mikäli lusikka on ulkomaalainen niin vaihtoehtoja on aika paljon. Jos kuvailet minkälaisia leimoja siinä on niin voisin päätellä siitä enemmän.

      • aktn

        On ruutukuvio jonka keskellä on piste. Sitten tulee suorakulmio, jonka keskellä on neljä pistettä tai kirjaimia/numeroita (virtaava vesi on pahasti kuluttanut lusikkaa). Lopuksi tulee taas ruutukuvio jonka keskellä on piste.


      • Juke
        aktn kirjoitti:

        On ruutukuvio jonka keskellä on piste. Sitten tulee suorakulmio, jonka keskellä on neljä pistettä tai kirjaimia/numeroita (virtaava vesi on pahasti kuluttanut lusikkaa). Lopuksi tulee taas ruutukuvio jonka keskellä on piste.

        Lusikka ei kuullosta olevan suomalainen, mahdollisesti jostakin eurooppalaisesta maasta ja mahdollisesti vain hopeoitu. Hopea esineissä on yleensä merkintä hopeapitoisuudesta esim. 800, 813 ja 830 (tuhannesosaa) tai 84 (sadasosaa). Hopeoitujen tuotteiden valmistajia esim. euroopassa on ollut hyvin paljon ja niitä voi olla vaikeata tunnistaa. Niistä ei ole olemassa myöskään mitään kattavaa kirjallisuutta.

        Jos erotat suurennuslasilla suorakulmiossa mahdollisesti kirjaimia/numeroita ne voisivat kertoa enemmän mutta voi olla että ne ovat kuluneet jo liian pahasti pois. Mikäli leimoissa on likaa niitä voi yrittää puhdistaa esim. hammastikulla ja jollakin puhdistusaineella, jolloin leimat näkyvät paremmin.


      • Fossiili / karneoli

        mitä tarkoittaa leima NTS noilla leimoilla on leimattu koko hopeakoru,rasia, rasian lukko, ja rasian saranat. Rasia on tammea, lukko ja saranat ovat kuparia, käsintaottu siis koru lukot, ja saranat. Hopea-anturaan on koruksi istutettu isohko noin 4 cm kertaa 3 cm karneoli jalokivi, joka on päältä sivulta täynnä vuorikristallisiruja. Karneolin toisella puolelle on kaksoiskierteinen fossiili.
        Koru on siis tosella vanha. Fossiilista en tiedä ikää vielä.
        Siis missä maassa ja koska leimattiin kaikki metallit tekijän nimikirjaimilla.
        Hopeaa tuossa korussa on todella paljon.Koru on painava. Taonnan jäljet näkyy jokaisessa osassa ja metallissa.


    • Oona22

      Annoin aikaisemmin tälle pastalle Nimileimarekisterin nettiosoitteen. Hakukohdassa on kohta, Nimileiman tyyppi, siellä kohta Kuviolliset nimileimat, josta voi hakea leimoja. Laittaa kohtaan Kunta Kaikki, niin sieltä voi löytyä jotakin tietoa.
      Tässä Nimileimarekisterin nettiosoite http://www.tukes.fi/nimileimarekisteri/

    • kimm89

      Minulla on rinta koru musta kivi hopea Mikääs leima on B25

    • k,r

      korussani on kirjekuoren kuva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2861
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      189
      2465
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2185
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      20
      1493
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe