Löyty joesta vanha hopealusikka jossa on leima, mutta ei tekstiä. Tietäisikö joku, että onko sellaista sivustoa, jossa olisi kuvia ja tietoa vanhoista hopeaseppien leimoista???
Hopeaseppien leimat??
7
23226
Vastaukset
- Juke
Oheisesta linkistä löytyy esimerkki tietoja suomalaisista hopea leimoista. Suomalaisessa hopeassa on kruunuleima, pitoisuusleima (esim. 813, 830), kirjain numero yhdistelmä (josta voi päätellä valmistusvuoden), valmistajan leima ja paikkakunta leiman (jokaisella paikkakunnalla oma).
http://www.kellojakulta.net/info1.html
Kirastosta löytyy kirjoja suomalaisesta hopeasta, joista mm. nuo paikkakunta leimat löytyvät paremmin.
Mikäli lusikka on ulkomaalainen niin vaihtoehtoja on aika paljon. Jos kuvailet minkälaisia leimoja siinä on niin voisin päätellä siitä enemmän.- aktn
On ruutukuvio jonka keskellä on piste. Sitten tulee suorakulmio, jonka keskellä on neljä pistettä tai kirjaimia/numeroita (virtaava vesi on pahasti kuluttanut lusikkaa). Lopuksi tulee taas ruutukuvio jonka keskellä on piste.
- Juke
aktn kirjoitti:
On ruutukuvio jonka keskellä on piste. Sitten tulee suorakulmio, jonka keskellä on neljä pistettä tai kirjaimia/numeroita (virtaava vesi on pahasti kuluttanut lusikkaa). Lopuksi tulee taas ruutukuvio jonka keskellä on piste.
Lusikka ei kuullosta olevan suomalainen, mahdollisesti jostakin eurooppalaisesta maasta ja mahdollisesti vain hopeoitu. Hopea esineissä on yleensä merkintä hopeapitoisuudesta esim. 800, 813 ja 830 (tuhannesosaa) tai 84 (sadasosaa). Hopeoitujen tuotteiden valmistajia esim. euroopassa on ollut hyvin paljon ja niitä voi olla vaikeata tunnistaa. Niistä ei ole olemassa myöskään mitään kattavaa kirjallisuutta.
Jos erotat suurennuslasilla suorakulmiossa mahdollisesti kirjaimia/numeroita ne voisivat kertoa enemmän mutta voi olla että ne ovat kuluneet jo liian pahasti pois. Mikäli leimoissa on likaa niitä voi yrittää puhdistaa esim. hammastikulla ja jollakin puhdistusaineella, jolloin leimat näkyvät paremmin. - Fossiili / karneoli
mitä tarkoittaa leima NTS noilla leimoilla on leimattu koko hopeakoru,rasia, rasian lukko, ja rasian saranat. Rasia on tammea, lukko ja saranat ovat kuparia, käsintaottu siis koru lukot, ja saranat. Hopea-anturaan on koruksi istutettu isohko noin 4 cm kertaa 3 cm karneoli jalokivi, joka on päältä sivulta täynnä vuorikristallisiruja. Karneolin toisella puolelle on kaksoiskierteinen fossiili.
Koru on siis tosella vanha. Fossiilista en tiedä ikää vielä.
Siis missä maassa ja koska leimattiin kaikki metallit tekijän nimikirjaimilla.
Hopeaa tuossa korussa on todella paljon.Koru on painava. Taonnan jäljet näkyy jokaisessa osassa ja metallissa.
- Oona22
Annoin aikaisemmin tälle pastalle Nimileimarekisterin nettiosoitteen. Hakukohdassa on kohta, Nimileiman tyyppi, siellä kohta Kuviolliset nimileimat, josta voi hakea leimoja. Laittaa kohtaan Kunta Kaikki, niin sieltä voi löytyä jotakin tietoa.
Tässä Nimileimarekisterin nettiosoite http://www.tukes.fi/nimileimarekisteri/ - kimm89
Minulla on rinta koru musta kivi hopea Mikääs leima on B25
- k,r
korussani on kirjekuoren kuva
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973988Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312658Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2322115Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m921889Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001833Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211819- 1151638
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11321- 571232