Ostin pari kypärää, X-Lite 801R ja Nolan N61 (kakkoskypäräksi). X-Liteä kehuttiin kovasti, mutta ihmeen äänekäs se on verrattuna N61 Nolaniin??
X-Lite maksoi n. 3 kertaa enemmän, joten alkaa v....tamaan koko homma jos tulla rahalla saa vain hirveää huminaa joka alkaa jo 50 kilsan vauhdista. Kaikki tuuletusluukut oli kiinni mutta ei auta.
Onko muilla kokemuksia X-Litestä? Ihmetyttää kun sitä jossain arvostelussa kehuttiin hiljaiseksi, minulla kun ei pitäisi olla edes maailman paras kuulo.
Kypärä (Nolan)
9
17163
Vastaukset
- ppp
itse ostin ton nolanin N102:n ja olen kyllä ollut tyytyväinen. vaikka maksoikin vähän enemmän. ei humise paljoa vaikka on kaikki luukutkin auki 80...90 vauhdissakaan.
- nolan n81
ei kovin meluaja,mutta hieman epävakaa.
- MagnaMies
Tässä on taulukkoa Motorrad Reisen und Sportin melumittauksista. Desibelithan menee niin, että 7 desibelin ero tarkoittaa melun kaksinkertaistumista.
100 km/h nopeudessa, luvut siis desibelejä, meluisimmasta hiljaisimpaan:
Shoei XR 1000 99,0
Suomy SPEC 1R 96,4
IXS HX 600 96,3
OGK FF4 95,8
KBC AR-1 94,5
Arai RX 7 94,1
X-Lite X-901 93,9
Vemar VSX 93,9
Premier Avenger 93,4
Shark RSR 91,6
Uvex Supersonic 91,2
Baehr Silencer II 90,1
BMW SportIntegral 86,3
Schuberth S1 81,6
130km/h:
Shoei XR 1000 105,2
OGK FF4 102,1
Suomy SPEC 1R 102,0
IXS HX 600 101,9
X-Lite X-901 100,6
KBC AR-1 100,4
Arai RX 7 100,1
Vemar VSX 99,4
Premier Avenger 98,9
Uvex Supersonic 97,8
Shark RSR 97,3
Baehr Silencer II 95,3
BMW SportIntegral 92,4
Schuberth S1 88,1
Jos ajaisi työkseen prätkää, meluisimmilla kypäröillä (meluarvo yli 100 db(A)) ei esim. Saksan työturvallisuussääntöjen mukaan saisi työskennellä kuin tunnin viikossa!!! Jos vertaa meluja esim. 130 km/h nopeudessa, niin Shoei XR1000 on niissä nopeuksissa yli neljä kertaa niin meluisa kuin Schiberth S1. Jos jätetään pois BMW Sport Integral, niin Schuberth on 130km/h nopeudessa meluttomampi kuin toiset kypärät 100km/h nopeudessa.
Melko murskaava ero Schuberthin S1-mallin hyväksi.
(Ja ei, tämä testi ei todista että Schuberthin C2 tai Concept olisivat hiljaisia. Itseasiassa ainakin Concept on suhteellisen meluisa kypärä)
Tuon testin perusteella innostuin kokeilemaan Schuberthia ja oikean kokoisena se totta tosiaan on ilman tulppia äänettömämpi kuin moni muu kypärä tulppien kanssa.- MagnaMies
Laaksonenster kirjoitti:
Oliko siinä testissä kypärien hinnat?
Ei sen tarkempia hintoja (Saksassa) ollut, mutta siis hintaluokka on sielläkin yli 300 euroa noissa:
Helmet test special
The ultimate motor cycle helmet test by Motorrad Reisen und Sport; on the test bench:
14 helmets in the 300 euro plus price class.
Mutta löytyyhän nuo hinnat netistä jos ne oikeasti kiinnostavat. - varmasti..
Oikean kokoisena hiljaisempi etc. Siinäpä sen salaisuus piileekin, minkä kokoinen oli mittausten "koepää ", ehkä saksalaisen sopiva ?
- MagnaMies
varmasti.. kirjoitti:
Oikean kokoisena hiljaisempi etc. Siinäpä sen salaisuus piileekin, minkä kokoinen oli mittausten "koepää ", ehkä saksalaisen sopiva ?
Tolla "sopivan kokoisella" viittasin tähän uusmotoristien tapaan ostaa ihan saakelisti liian isoja kypäröitä.
Tyypit jotka 30-40-vuotiaana (tai jopa vanhempanakin) hankkivat ekan prätkän, ostaa mun havaintojen mukaan pääsääntöisesti aivan liian isoja kypäröitä koska isompi tuntuu mukavammalta päässä. Niinkuin tuolla toisaalla jo käytin vertausta: Jos kypärä päässä pystyy pureskelemaan purkkaa, kypärä on aivan liian iso. - Turo--Inkeri
kyseessä on puhtaasti kilpakypärä, jonka meluvaimennus on toisarvoista, hyvä tuuletus sensijaan ensiarvoisen tärkeää. Ei sellaisen kypärän ole tarkoituskaan olla hiljainen.
Arailta olisi löytynyt esim. Schuberthia ja BMW:tä paljon paremmin vastaavia malleja, jotka myös sopivat tuohon hintaluokkaan (ovat itse asiassa RX7:aa selvästi halvempiakin). Ei voi kuin ihmetellä, miksi vertaillaan noin erityyppisiä kypäriä. - Riiteri
Turo--Inkeri kirjoitti:
kyseessä on puhtaasti kilpakypärä, jonka meluvaimennus on toisarvoista, hyvä tuuletus sensijaan ensiarvoisen tärkeää. Ei sellaisen kypärän ole tarkoituskaan olla hiljainen.
Arailta olisi löytynyt esim. Schuberthia ja BMW:tä paljon paremmin vastaavia malleja, jotka myös sopivat tuohon hintaluokkaan (ovat itse asiassa RX7:aa selvästi halvempiakin). Ei voi kuin ihmetellä, miksi vertaillaan noin erityyppisiä kypäriä.Noista myös ainakin KBC AR-1 on puhdas kisakypärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241556- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691227- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18962Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855