APUA! SYNTTÄRILAHJA 17 VUOTIAALLE

Neuvoton äiti

Mitä synttärilahjaksi tytölle, jolle ei saa ostaa vaatteita, meikkejä, ja jolla on kaikki tarvittava tietotekniikka. Rahaa tai lahjakorttia ei viittis antaa....
Pliis auttakaa, synttärit ensi viikolla jo.

9

2659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jossulainen-

      Tuon ikäisenä asuin omillani, joten kaikenlaiset kodintarvikkeet tulivat tarpeeseen. Mm. pyyhkeet, pannunaluset, astiat, patalaput, siivousvälineet, petivaatteet, verhot, huonekalut, matot, huonekasvit, jne..... Mikäs sen mukavampaa kuin "oman" kodin laittaminen :) Minä ainakin olin (ja olen vieläkin) iloinen kaikesta tuollaisesta käyttötavarasta, jotka eivät jää turhaan kaappiin lojumaan.

      Kaiken maailman koristetavarat yms. ovat tuossa vaiheessa se kaikkein kurjin lahja, koska edessä saattaa olla useampi muutto tulevien opiskelujen perässä. Mitä vähemmän tavaraa, sen helpompi muuttaa.

      • Kyllä tämä on vaikeaa...

        Kiitos vinkistä, mutta unohdin laittaa aikaisempaan tekstiini vielä sen, että tyttäreni asuu vielä kotona.
        Viime vuonna hän sai lahjaksi mm. kauneushoitolaan lahjakortin, joten sekin vaihtoehto ei mielestäni ole nyt hyvä. Hän harrastaa liikuntaa, joten mitä mieltä olet; uskaltaako ostaa esim urheilukassin; on niin kurjaa jos ei sitten ole hänen mieleisenä.


    • rupesin

      saamaan astioita ja lakanoita ym. jo useita vuosia ennen kuin muutin omilleni. Taisi olla 14-vuotis-synttärit, kun sain ensimmäisen kahvikuppiparin.. ja siitä se sitten lähti. Mielestäni ihan toimiva juttu!! ..merkkipäivinä ym. oli mummujen ja muiden sukulaisten helppo ostaa lahjoja, kun tiesivät mitä sarjaa keräsin jne. (eikä näin ollen tullut ei-toivottuja paketteja) ja muutenkin, kun tuli se omilleen muutto eteen, niin mulla oli jo melkein kaikki tavarat haarukoista ja veitsistä kakkuvuokiin ja vedenkeittimiin. ..Eihän niitä olis edes ollu varaa ostaakkaan köyhänä opiskelijana. ..Käyttääkö tytäresi koruja? Kalevalalla on muutama aivan ihana sarja.., NUOREKKAITA!!!! ..sormuksia, rannekoruja, kaulakoruja ym.. mm. Vanamo-sarja on ihastuttava! Blue, Trend ovat myös kivoja! mut oma suosikki on toi Vanamo. Käyppä kattomassa tuolla sivuilla.. http://www.kalevalakoru.fi/korut/kuvasto/tuoteperheet ja eihän niiden korujen välttämättä tarvitse Kalevalaa olla.., kultasepänliikkeistä löytyy monia ihania kaula-,ranne-ja nilkkakoruja ja sormuksia. ym...ja yks vaihtoehto on suosittu korukello.., mikäli tyttäresi ei vieroksu rannekelloa.. itse en rannekelloa ollut käyttänyt kuin viimeksi ala-asteella, mutta nyt korukellojen myötä olen opetellut niitä taas käyttämään. Toivottavasti keksit mieluisan lahjan!! ..ja saahan sen urheilukassin vaihdettua, jos ei ole mieluinen.. :)

    • teinitytön isoäiti

      Neulo ihanan väriset villasukat, niistä ainakin minun teini-ikäinen lapsenlapseni pitää.

      • Neuvoton äiti

        Kiitos vinkeistä, taidankin mennä Ikeaan kattelemaan kivoja lakana-settejä, ja jonkun kivan korun voisi myös ostaa. Olen tosi kateellinen kaikille jotka osaavat kutoa, virkata tai tehdä muita käsitöitä. Itse en osaa edes patalappua neuloa :(
        Olen kerran itse saanut käsinneulotut villasukat ja ne olivatkin todella rakkaat useampana talvena.


      • PLm/Etu-Töölö
        Neuvoton äiti kirjoitti:

        Kiitos vinkeistä, taidankin mennä Ikeaan kattelemaan kivoja lakana-settejä, ja jonkun kivan korun voisi myös ostaa. Olen tosi kateellinen kaikille jotka osaavat kutoa, virkata tai tehdä muita käsitöitä. Itse en osaa edes patalappua neuloa :(
        Olen kerran itse saanut käsinneulotut villasukat ja ne olivatkin todella rakkaat useampana talvena.

        Vie tyttö matkalle, esim. risteily Tukholmaan.


      • Voi tätä päättämisen tuskaa...
        PLm/Etu-Töölö kirjoitti:

        Vie tyttö matkalle, esim. risteily Tukholmaan.

        olisi muuten hyvä, mutta hän ei erikoisemmin ole kiinnostunut lähtemään. Kun ehdotin kesällä että mentäisiin Tallinnaan tai Saksaan, hän ei halunut lähteä mukaan. Risteilylle hän haluaisi kaverin mukaan jonka kanssa olisi, (varmaan ikä nyt sellainen, että ei äidin kanssa halua kulkea), joten siitäkin menisi tavallaan idea pois.


    • tässä....

      kuinkas olisi leffalippusarja? nilkkakoru? tai jonkun lehden vuosikerta?

    • Mmm...

      Vie tyttö ravintolaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      690
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      38
      523
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    Aihe