kaksi

kaasoa

Onko kellään muulla kahta kaasoa? Minulla on mutta olenkin miettinyt että olisiko hyvä jos heillä olisi samanlaiset asut vai voiko ne olla erilaiset?

8

1892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naimisiin menossa....

      Olen kaavaillu 2 kaasoa - toinen on jo pyydetty, mutta toinen on vielä pyytämättä. Tällä tavalla saa ns. jaettua hommia, eikä jää vain yhden harteille. Asujen samanlaisuus olisi tietenkin plussaa, mutta mielestäni kaasojen asut voivat olla erilaisia, maustettuna samanlaisella lisällä, mm. kukkakimpulla.

    • muumi ja niiskuneiti

      mulla on kaksi kaasoa toinen on ihan "oikea" kaaso ja toinen on mun siskoni jolla on asenne "voin minä kaaso olla mutta mitään en sitten tee" siis en ole juoksuttanut kaasojani meillä askartelemassa tms mulla ei ollut edes polttareita (kun tämä mun siskoni teki selbväksi että hän on aina vain töissä)
      no pyysin siskoani että hän voisi yhden palveluksen kaason tehtäviin kuuluvana tehdä ja se olisi ollut meidän helpolla kameralla valokuvata (täysin automaattinen kamera,ei mikään hieno...ihan peruskamera)
      vastaus oli tämä "en mä nyt kuule voi kuvata kun enhän minä edes tiedä olenko mä siellä loppuun asti" no pyysin että edes sitten kirkossa mutta EI
      no nyt on tilanne niin että siskoni tahtoo "leikkiä kaasoa" mutta mitään ei suostu vahingossakaan tekemään ja toinen kaasoni joka on parturi-kampaaja hän saapuu omasta vapaasta tahdostaan ystävällisesti mulle rakentamaan kampauksen,pitää puheen(jota emme pyytäneet..vaan hän itse tahtoo)ym.ym
      tuntuu jotenkin niin kohtuuttomalta että nyt pitäisi sitten muistaa kaasoa kiitoslahjalla,siis tätä toista muistan ihan mielellään mutta siskoani.....
      ja hän tänäänkin ihan ylpeili kuinka oli helppoa olla mulle kaaso (kohta olisi siis nuo häätkin)
      mietinkin että olisiko törkeätä muistaa vain tätä toista "oikeaa" kaasoa lahjalla ja jättäisin siskoni ilman

    • = 2 kaasoa

      Ei kai se kaksi kaasoa ole outoa. Ajattelin itsekin, että kun joskus naimisiin menen pyydän molempia siskojani kaasoksi, koska jotenkin tyhmää valita vain toinen. Ja hauska yhteen sattuma, toinen siskoistani on menossa ens kesänä naimisiin ja teki ihan samalla tavalla. Tosin kysy ett jompi kumpi tai kummatki, että saadaan ite päättää. Ruvettiin molemmat niin homma helpottuu moninnkertaisesti vaikken tiedäkään mitä tarvitsee tehdä ja miten paljon :)

    • hulrumhei

      Minä ja kaksi muuta ystävääni oltiin meidän yhteisen ystävämme kaasoina eli meitä oli 3 kaasoa ja joakisella samantyylinen mekko mutta kaikilla eri väriset oli liila,vaaleensininen ja vaalen vihree.. eli mielestäni ei tarvi ainakaan olla samanlaiset ja väriset kunhan tyyli on samansuuntainen ja värit nyt jollakin tavalla sointuu..mutta se on minun mielipide asiasta..toivottavasti löydät ratkaisun itsellesi sopivimman :)

    • pikkukaaso2

      mielestäni voi olla ihan hyvin kaksi kaasoa. olen pikkusisko ja isoveljeni on menossa naimisiin kesällä. Hänen morsiammensa pyysi minua kaasokseen. tosin 2.kaasoksi. pelkään kamalasti että jään ulkopuolelle kaikista hommista. toinen kaaso on minua vanhempi ja hän on myös morsiammen paras ystävä! en millään tahtoisi olla vain tumput suorina. haluaisin kovasti auttaa heitä! jos valitset kaksi kaasoa, katso ettei kummallekkaan heistä tule tällaista oloa, kuin minulla on nyt.
      olisi kauniin näköinen, jos puvut olisivat samaa väriä, mutta joku huivi,kukkakimppu,kengät tai muu yksityiskohta olisi erinlaisia, jottei henkilön oma persoonallisuus katoa. :)
      T: pikkusisko

    • mutta

      kannattaa miettiä, sopivatko nämä kaksi persoonaa toistensa kanssa ja että toinen ei varasta huomiota.

    • Morsian2008

      Olen itse ollut vieraana häissä, jossa oli 3 kaasoa ja 2 bestmania. Syynä oli, että morsian ei osannut päättää kenet 3 parhaasta ystävästään pyytäisi kaasoksi ja näin ollen he kaikki sitten päätyivät tähän kunnia tehtävään. Heillä kaikilla oli samasta kankaasta ommellut asut, mutta kaikilla oli oman näköisensä, mikä minusta oli hyvä ratkaisu. Mielestäni morsiammella voi olla vaikka kuinka monta kaasoa ja se on hänen päätöksensä.

    • Neitinaitu

      Menin itse tänä kesänä naimisiin ja minulla oli kaksi kaasoa; siskoni ja paras ystäväni. Olen itse toiminut kaason tehtävissä muutama vuosi sitten erään ystäväni häissä ja jotenkin oli vaikeaa pistää päälle tietyn värinen mekko, häiden teeman mukainen väri kun ei minulle kovin hyvin mielestäni sovi. Ajattelinkin, että omissa häissäni kaasoilla saa olla päällä ihan mitä he itse haluavat päällensä laittaa. Yhdistävänä tekijänä meillä oli kukat. Kaasoilla oli samaa kukkaa hiuksissaan/rannekukkana kuin mitä minulla oli hiuksissa (ja bestmanilla vieheenä). Kaikki olivat tyytyväisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      324
      6329
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      73
      4174
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3525
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      92
      3445
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      108
      3384
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      244
      3370
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      74
      2837
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2698
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      214
      2409
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2123
    Aihe