miten

lääkärissä

Itselläni on jo parin vuoden aikana ollut ongelmia pitää kalu kovana koko rakastelun ajan. Nyt on tultu siihen pisteeseen, että vaimokin hermostuu asiaan ja syöksykierre on valmis. Viime aikoina on tullut mieleen käydä lääkärissä ongelman takia, ja lääke (e.g. Cialis/Viagra) kuulostaisi tämän palstan keskustelujen perusteella hyvältä ratkaisulta.

Jännittää vaan hieman tuo käynti.. Minkälainen prosessi tuon erektiohäiriön tutkiminen on? Itse en ainakaan tässä vaiheessa halua mitään eturauhastutkimuksia tms.

Veikkaan, että oma ongelmani johtuu pääasiassa psyykkisistä tekijöistä. Vaaditaanko lääkkeen käyttämiseksi jokin fyysinen syy? Eli heittääkö lääkäri minut ensin psykiatrille tai avioliittoneuvojalle?

M34

8

2730

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarjassa

      kanssasi olen. Kerron oman tarinani.

      Häiriö tuli yllättäin, eli lerpahteli huulille. Toistui, tuli suorituspaine/stressi onnistumisesta. Vaimo suhtautui myötämielisesti ja erittäin ymmärtävästi, eli ihan omassa päässä oli mokat. Pyörittelin samaa kysymystä kuin sinä. Aloitin luontaituotteilla (prelox ja kalaöljy), auttoivat, eli erektio koveni, mutta pelko lerpahtamisesta jäi ja lerpahtikin sitten taas. Ostin netistä kiisteteltyä lääkettä, toimi ja käytän sitä välillä yhä.

      Tähän väliin tuli sitten käynti työterveyslääkärillä, kysyin lääkettä (työ minulla todella tulosvastuinen ja stressaava, kunto hyvä, ei ylipainoa). Lääkäri tunti tietysti työni/asemani, teki silti eturauhastutkimuksen peffan kautta/ok. Resepti kouraan, ostin, toimi, en käytä enää.

      ELI, lääkäri tekee ne tutkimukset mitä tapeelliseksi näkee, osa pelkästään kyselee, osa ottaa labroja ja tussaa eturauhasen. Kuitenkin kaikki tutkimukset lienevät omaksi parhaaksesi. Etukäteen ei voi antaa mitään vastausta, miten kohdallasi käy, riippuu niin paljon lääkäristä. Ainakin jos menet urologille, voit varautua eturauhasen tunnustelluun ja harvinaisempia kai joka tapauksessa on ne tilanteet jossa pelkästään puhumalla reseptin ikäisesi saa.

      Mitään lähetettä kallonkutistajalle tai avioliittoneuvontaan ei tarvitse pelätä. Kyllä tänä päivänä jokainen tajuaa, että vaikka avioliitto/rakkaus olisi miten kunnossa, voi tulla tilanteista ettei seiso. Niinkuin joku täälläkin sanoi, "päätäkin voi särkeä vaikka avioliitto on kunnossa".

    • M44

      Kävin terveyskeskuksessa ihan eri asialla. Vaimoni painostuksesta mainitsin kuitenkin riittämättömästä erektiostani (eli kovettuu, mutta ei kestä).

      Lääkäri (nainen) mittasi verenpaineen ja kirjoitti samaan reseptiin sekä Levitraa että Viagraa. Sanoi, että kokeile, auttaako ja käytä sitä, kumpi tuntuu toimivan paremmin.

      Ei labroja, ei tutkimuksia. Apteekista uusivat vuoden välein reseptinkin, hakea saa vaikka paketin päivään.

      Lääkäriin vaan! Hetkeäkään en ole katunut, että itse rohkenin mainita asiasta!

      • näin M47

        sama kuin edellisellä. Muun asian ohella otin esille. Ei tutkimuksia. Lääkäri kertoi vaihtoehdot ja kertoi, että tällaisen asian kanssa turhaa painia. Konstit löytyy. Cialis oli minulle apu. Alkoi ihan uusi elämä. Nyt jopa voi jättää lääkkeenkin ottamtta ja homma toimii. Eli kait se aika paljon on omasta päästä kiinni ja siitä kierteestä. Itseluottamuksen toimimiseen kun sai takaisin....


      • eihän siellä

        apteekissa mitään reseptejä uusita, lääkärin ne on uusittava.


      • Dr.Sykerö
        eihän siellä kirjoitti:

        apteekissa mitään reseptejä uusita, lääkärin ne on uusittava.

        Kyllä meidän apteekissa on reseptilaatikko josta reseptit toimitetaan terveyskeskukseen..


      • M44
        eihän siellä kirjoitti:

        apteekissa mitään reseptejä uusita, lääkärin ne on uusittava.

        En sanonutkaan, että uusivat reseptin "apteekissa", vaan apteekista. Sanoilla on aivan eri merkitys.

        Tarkoitin sillä, että ei tarvitse käydä edes lääkärissä uusimassa lääkereseptiä.


    • lekurista

      itselläni vaati parin lääkärin luona käynnin "terve nuori mies ja heh heh" lääkäriltä sai lämmintä kättä ja sormen peräaukkoon. Se on hyvin yleinen tutkimus ja kannattaa ainakin joskus tehdä, eturauhassyöpä ei ole kiva. Setä kuoli just siihen viime kuussa.

      Toiselta sai Cialis reseptin. Toimi pari kertaa kera järkyttävän pääsäryn ja nenän tukkoisuuden. Parin kerran jälkeen ei ole toiminut. Pelkästä päänsärystä ei viitsi maksaa 12,5 euroa kerta.

      Suhtaudun erittäin epäilevästi kaikenlaisiin jäkäliin ja vastaaviin. Kullin jöpöttäminen on kumminkin semmonen asia että sen eteen kokeilen.

      Tohtori Tolosen jäkälät täysin mitättömiä. Sigra toimii, ei täysin entisenlaista jöpötystä tule mutta ei haittavaikutuksia paljoakaan.

      Prelox oli yllätys. Parin viikon kuurin jälkeen selvä vaikutus ja varsinkin seisokin kestävyys parani todella.
      Harmi vaan kun sitäkin pitäisi syödä koko ajan ja mulla tuo toleranssi tuntuu tulevan joka aineeseen nopeasti. Parin viikon tauko auttaa siihenkin.

      Tiedän kyllä, että testosteronikuuri korjaisi asian mutta kun testitulos on normaali niin lekurit kehottavat terapiaan. Kaikki hormoonivajauksen oireet kumminkin on ja pillua ei oikeestaan tee mieli koskaan. Naimahommiin vaan ryhdyn koska se on hauskaa ja kun homma käynnistyy niin kalukin tulee mukaan, varsinkin kun naiseni tykkää käsi- ja suuhommista.

      • Anonyymi

        Ja todellakin jos sairastaa verisuonitauteja kannattaa keskustella lääkärin kanssa mitä voisi käyttää ettei olekkin sitten kroppa kokonaan kankea eli kuollut kun alkaakin tapahtua kaikenmoista väärillä laittomilla mieskuntoaineilla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1213
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      81
      1109
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1075
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      955
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      908
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      844
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      470
    17. 43
      467
    18. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    19. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe