Kannattaako päivittäminen?

AOpen 788 mHz P III, muistia n 390 mb, 133 hz muistit. Kovo jotain 20 Gb.

Emo AX34Pro
VIA Apollo pro 133A, socket 370 FCPGA PPGA 133

Voiko/kannattaako päivittää pelkkä prossu? Mahdollisuus suoraan BIOSsista ylikellottaa jotain 800 hz päälle. Entä päivitys jossa vaihdetaan emo ja prosessori?

Kone on pari vuotta vanha, tällä hetkellä tuplabuuttaava ME/W2000 käyttis. Paikoillaan on DVD purkukortti, Philipsin paras äänikortti SCSI kortti verkkokortti.
6498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
AOpen

Äänestä
  • Tai sitten kaikki ovat nikkaroimassa omia koneitaan...

    Äänestä

No joo en oikein tiedä tosta emosta, että voiko biossia päivittämällä (löytyy emolevyn valmistajan sivuilta) nostaa tota kelloa enemmän.
Jos saa niin varmaan 1000MHz prosessorille löytyisi tuki. Eli joku P3 1000MHz olisi vielä mahdollinen (en ole varma).

Mutta emon ja prosessorin vaihto voisi olla paikallaan. Siinä vaan tulee vastaan muistisi nopeus. Joutuisit todennäköisesti vaihtamaan muistinkin.

Äänestä
  • on siitä kiinni mitä säteet sillä vekottimella. Jos se on ihan tavallinen käyttökone niin älä tee mitään. Jos taas pelikone niin sehän on täysi mopo. Eli mieti käyttötarpeen mukaan se ratkaisee sen päivittämisen.

    Äänestä

  • Yrjö kirjoitti:

    on siitä kiinni mitä säteet sillä vekottimella. Jos se on ihan tavallinen käyttökone niin älä tee mitään. Jos taas pelikone niin sehän on täysi mopo. Eli mieti käyttötarpeen mukaan se ratkaisee sen päivittämisen.

    Koneella pelataan sekä käytetään myös hyötyohjelmien merkeissä.

    Tuohon pelaamiseen se alkaakin käydä hitaaksi. Myös ATI:n näytönohjain on ollut joillakin peleillä ongelmallinen.

    Emolle näyttäisi olevan tuki ainoastaan 1 Mhz saakka. Ja tuota paikoillaan olevaa voi BIOSsilla ylikellottaa vain siihen 800 ja risat.

    Pitänee vaihtaa siis emo, prossu ja muistit. Lisäksi menee vaihtoon myös näytönohjain. Taitaa olla ainakin puolet uuden koneen hinnasta... plääh

    Äänestä

Koneen päivittäminen on ajankohtaista kun saat tuplasti tehokkaamman prossun kohtalaiseen hintaan. Tällä hetkellä AMD 2100 maksaa hieman yli satasen sitten sen ympärille kasata kone, KT400 ym. Tai tuosta sitten muokkailla oman tarpeen mukaan.

Vaihtoon menee emo, prossu ja muistit. Sitten muut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AOpen kirjoitti:

AOpen 788 mHz P III, muistia n 390 mb, 133 hz muistit. Kovo jotain 20 Gb.

Emo AX34Pro
VIA Apollo pro 133A, socket 370 FCPGA PPGA 133

Voiko/kannattaako päivittää pelkkä prossu? Mahdollisuus suoraan BIOSsista ylikellottaa jotain 800 hz päälle. Entä päivitys jossa vaihdetaan emo ja prosessori?

Kone on pari vuotta vanha, tällä hetkellä tuplabuuttaava ME/W2000 käyttis. Paikoillaan on DVD purkukortti, Philipsin paras äänikortti SCSI kortti verkkokortti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu