Tietääkö kukaan mestaa tampereella missä vois alkaa joogan alkeiskurssin.
Luin että siinä yhdessä joogan lajissa joka alko a:lla tarvitsee olla kasvissyöjä, tarviikohan muissakin?
Harrastaako kukaan joogaa...???
Luin että siinä yhdessä joogan lajissa joka alko a:lla tarvitsee olla kasvissyöjä, tarviikohan muissakin?
Harrastaako kukaan joogaa...???
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pidän varsin epäterveenä kasvissyönnin vaatimusta samalla tavalla kuin muutkin kehoa koskevat vaatimukset ovat epäterveitä. Jokainen etsii oman terveellisen tapansa syödä ja elää, mutta se ei saa vahingoittaa terveyttä tai muiden terveyttä.
Jooga on Intialainen fyysis-henkisen harjoittelun muoto, eikä siihen pitäisi liittyä sen enempää vaatimuksia syömisen suhteen kuin terveelliseen Budo-harjoitteluunkaan (nyt en tarkoita judoa, se on kilpalaji ja jo sinänsä epäterve ilmiö.)
Voisit etsiä jooga-muodon jossa ei ole älyttömiä vaatimuksia, oma terveytesi on kuitenkin tärkeämpi asia kuin jonkin opettajan vaatimukset. Kierrä laihuutta ja kevyttä syömistä ehdottomasti vaativat joogatyylit kaukaa.
Muista myöskin, että jooga ei ole mikään uskonto vaan on oppi kehon asuttamisesta. Ei ole varmaa kirjallista dogmia eikä oikeaa tapaa joogata. Sinä yksin tiedät sisäisen totuutesi.